Już w niedzielę mieszkańcy wybiorą osobę, która uzupełni skład rady miasta. O jedno miejsce rywalizuje dwójka kandydatów - przedstawicielka prezydenckiego ugrupowania PSPP, Anna Dzierżawska (71 l.) oraz związany z PiS, asystent posła Krzysztofa Szulowskiego, 26-letni Michał Śmich.
Kandydatka Porozumienia Samorządowego Prawicy Puławskiej to emerytowana nauczycielka m.in. w ZSO im. KEN oraz SP nr 6 w Puławach. Dzierżawska to absolwentka lubelskiego UMCS-u, gdzie pod koniec lat 60-tych ukończyła historię. To również doświadczony samorządowiec, w puławskiej radzie miasta zasiadała nieprzerwanie od 2002 do 2014 roku. W ostatnich wyborach przegrała z kandydatem PiS. Teraz ma okazję do rewanżu. Zapytana o powód startu zaznacza, że chciałaby zadbać przede wszystkim o kontynuację patriotycznych konkursów dla dzieci i młodzieży z puławskich szkół.
– Mam na myśli np. „Witaj Majowa Jutrzenko”, czy „Żeby Polska była Polską”, bo uważam, że powinniśmy dbać o naszą tradycję i godnie czcić święta narodowe – wymienia kandydatka PSPP, która w radzie miasta ma zamiar zajmować się przede wszystkim oświatą i kulturą. – Bardzo zależy mi na tym, żeby doprowadzić do wskrzeszenia szkół zawodowych w Puławach. Młodzież powinna pracować nad swoimi zdolnościami manualnymi, jak działo się to w przeszłości np. w „Szpulkach”. Marzy mi się również pomnik dla założycielki pierwszego muzeum w Polsce, księżnej Izabeli, nowa siedziba miejskiej biblioteki oraz otwarcie szkoły muzycznej II stopnia – wymienia Anna Dzierżawska. Kandydatka do rady ma także pewien pomysł na poprawę estetyki w mieście. – W Puławach mógłby powstać dywan z kwiatów w barwach puławskiej flagi – proponuje.
Jej konkurent, Michał Śmich, to absolwent I LO im. ks. A.J. Czartoryskiego oraz magister administracji UMCS, który doświadczenie zawodowe zbiera obecnie jako asystent posła Krzysztofa Szulowskiego. W radzie miasta byłby debiutantem. Co chciałby do niej wnieść?
– Dla mnie najważniejszym celem jest to, żeby zaradzić coś na największą bolączkę Puław, czyli odpływ młodych ludzi. Żeby to zrobić, należy stworzyć warunki, które zachęcą ich do zostania w naszym mieście. Uważam, że dobrym pomysłem byłaby budowa skateparku, remonty chodników, ulic. Pochylić chciałbym się także nad problemami osób starszych. Jeśli dostanę się do rady, na pewno z uwagą będą słuchał uwag mieszkańców – mówi Śmich, który deklaruje, że w przypadku sukcesu, zasili klub PiS. W planach ma dołączenie do komisji promocji, pracować chciałby także przy budżecie obywatelskim. Jeśli chodzi o inwestycje, opowiada się m.in. za budową ulicy Japońskiej pomiędzy Centralną i Piłsudskiego, czy połączeniem ul. Kwiatowej z Lubelską.
Kto może głosować?
Wybory uzupełniające odbędą się już w niedzielę, 24 września w obwodzie nr 3. Wezmą w nich udział mieszkańcy ul. Eustachewicza, Gdańskiej, Karpińskiego oraz części ul. Piłsudskiego i Polnej. Głosy będzie można oddawać od godz. 7 do 21 w lokalu wyborczym, który zostanie utworzony w siedzibie ZS Katolickich przy Eustechewicza 1. W przypadku równiej liczby głosów, o zwycięzcy zdecyduje losowanie.