Słynny Korzeniowy Dół, a także mniej znane, ale równie piękne wąwozy będzie można znaleźć na mapie, nad którą pracuje Kazimierski Ośrodek Kultury Promocji i Turystyki. Ma być gotowa na majowy weekend
– Wybraliśmy 40 najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie wąwozów z terenu naszej gminy. Wybór nie był łatwy, bo to może jedna dziesiąta wszystkich kazimierskich wąwozów. Na mapie pojawią się słynne wąwozy jak np. Korzeniowy Dół, ale też przepiękne wąwozy z okolic Zbędowic jak Szkutny Dół czy Lachowy Dół lub Wierzchoniowa – Wilczy Dół czy Na Miturę – mówi Mariusz Płoszaj-Mazurek, dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki, w którym powstaje mapa. – Wybraliśmy też między innymi wąwóz Na Króla, który prowadzi do zamku w Bochotnicy. Z tyłu mapy będzie można znaleźć krótkie, kilkuzdaniowe opisy wąwozów.
Jak tłumaczy dyrektor KOKPiT, dzięki mapie będzie można zaplanować sobie dłuższą wycieczkę odwiedzając kilka wąwozów jednego dnia. – Będzie można samu stworzyć sobie trasę turystyczną, na której czekają niepowtarzalne widoki – zapewnia Płoszaj–Mazurek i dodaje: Na mapie znajdą się piktogramy, które podpowiedzą, czy na wycieczkę wybrać się pieszo czy na rowerze. Będziemy sugerować, żeby ze względu na ochronę wąwozów i głębocznic zrezygnować z auta. Zakazu jednak wydać nie możemy, bo nie mamy takich uprawnień – tłumaczy dyrektor.
Fragmenty mapy można już znaleźć na Facebooku Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu Dolnym. – Publikujemy je i czekamy na sugestie zarówno turystów, jak i mieszkańców. Chodzi nam o to, żeby stworzyć wspólnie optymalną wersję, która będzie najbardziej użyteczna – tłumaczy dyrektor. – Ostateczne poprawki musimy wprowadzić na początku kwietnia, więc na sugestie dotyczące między innymi rozwiązań graficznych czekamy do końca marca.
Mapę przygotowują pracownicy KOKPiT. – Zależało nam na tym, żeby to był w stu procentach kazimierski produkt. Każdy wąwóz, który pojawi się na mapie, osobiście odwiedziłem z moimi pracownikami – opowiada dyrektor KOKPiT. – Z pomysłem stworzenia takiej mapy wyszedł radny Leszek Dołęga, przewodniczący komisji kultury. Od razu poparliśmy ten projekt, bo mieliśmy bardzo dużo sugestii od turystów, żeby coś takiego stworzyć.
Prace nad mapą trwały kilka miesięcy. Ma być gotowa na weekend majowy. Będzie można ją kupić w Centrum Informacji Turystycznej na Rynku. Jej cena nie została jeszcze ustalona, ale nie powinna przekroczyć 7-8 zł.