Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

Dzisiaj
16:59

Za dużo "winiarskiego festynu" na zamku? Dyrektor Brzezicka odpowiada

0 0 A A
Janowiecki oddział MNKD zmierza w kierunku uzyskania niezależności od swojej kazimierskiej macierzy. Decyzję w tej sprawie podejmie samorząd województwa lubelskiego
Janowiecki oddział MNKD zmierza w kierunku uzyskania niezależności od swojej kazimierskiej macierzy. Decyzję w tej sprawie podejmie samorząd województwa lubelskiego (fot. rs/archiwum)

Za mało merytorycznej pracy i wystaw, a za dużo winiarstwa i festynów - krytykuje działalność janowieckiego oddziału były pracownik Muzeum Nadwiślańskiego, Remigiusz Jeżewski. Z taką oceną nie zgadza się z-ca dyrektora ds. zamkowego oddziału tej jednostki, Marzena Brzezicka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kierunek zmian w janowieckim oddziale MNKD nie podoba się jednemu byłych już pracowników tego muzeum, Remigiuszowi Jeżewskiemu, który dwa lata temu pełnił funkcję kierownika Działu Historii i Kultury Regionu w Kazimierzu Dolnym, a następnie muzealnego asystenta na wspomnianym zamku. 

Za mało wystaw?

- W janowieckim oddziale główne zadanie, jakim jest gromadzenie, udostępnianie i przechowywanie gromadzonych zbiorów, czyli sedno muzeum, odchodzą na plan dalszy. W zasadzie są całkowicie marginalizowane. Głównym priorytetem działalności muzeum w Janowcu jest tworzenie plantacji winorośli, co następuje z bardzo marnym skutkiem oraz tworzenie wokół tego wydarzeń pozbawionych cech zadań muzealnych - ocenia Remigiusz Jeżewski. - W chwili obecnej zamek stał się jednym, wielkim festynem, gdzie zapomina się o muzealnej roli tego oddziału - dodaje.

Jako osobę odpowiedzialną za taki stan rzeczy były pracownik (porozumienie stron) wskazuje zastępcę dyrektora MNKD do spraw oddziału na zamku, Marzenę Brzezicką. - Dyrektor bazuje na tym, co zastała, czyli zamku jako budowli i skansenie funkcjonującym od lat 70-tych minionego stulecia. Oczywiście organizowane są wystawy czasowe w Galerii Brama, ale jest to ułamek muzealnych możliwości całego obiektu - twierdzi Jeżewski, sugerując niewykorzystywanie potencjału i złe ukierunkowanie priorytetów kierownictwa oddziału.

Duma regionu

Co na to wszystko wywołana do tablicy dyrektor oddziału MNKD w Janowcu? - Dopiero od momentu objęcia przeze mnie funkcji dyrektora oddziału rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe oraz pozyskano dofinansowanie na rewitalizację obiektu i otaczającego go parku. W 2025 roku zaplanowaliśmy cztery konferencje naukowe, wydanie dwóch książek, utworzenie nowej wystawy, zakup muzealiów oraz oczyszczanie skarp wokół zamku, by chronić go przed wilgocią - wylicza nasza rozmówczyni.

- Pragnę podkreślić, że w tym czasie nie zwiększyliśmy ilości zadań związanych z winiarstwem. Odbędzie się tylko jedno wydarzenie z tym związane, czwarta edycja "Biało Czerwonego Winobrania" - dodaje dyrektor Brzezicka.

Szefowa oddziału chwali się również pozyskaną od województwa dotacją na poprawę warunków pracy, która pozwoliła sfinansować zakup nowych mebli, komputerów, pochłaniaczy wilgoci, czy narzędzi gospodarczych dla pracowników muzealnych obiektów w Janowcu. Wskazuje również odnowienie zamkowych lapidariów oraz pracy nad utworzeniem nowych pracowni dla konserwacji i dygitalizacji zbiorów.

- Moim celem jest stworzenie instytucji będącej dumą regionu i magnesem dla turystów z całego kraju. Moje decyzje nie są wymierzone przeciwko kulturze wysokiej, lecz stanowią próbę stworzenia nowocesnego muzeum lepiej służącego społeczności i przyciągającego szerokie grono odbiorców - podkreśla dyrektor.

Zastane owce i nowa kadra

Marzena Brzezicka odnosi się również do uwag mówiących o tym, że w trakcie jej kadencji z pracy odeszło lub zostało zdegradowanych kilkoro merytorycznych pracowników oddziału, co według Remigiusza Jeżewskiego, osłabiło kadrowo MNKD.

- Oddział w Janowcu może pochwalić się obecnie najlepszym zespołem merytorycznym spośród wszystkich oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego. Udało się zatrudnić specjalistów z różnych dziedzin, w tym historyka sztuki i kulturoznawcę, historyka i teologa, archeologa oraz kustosza zbiorów militarnych, który przyszedł do nas z Zamku Królewskiego - wylicza, przyznając jednocześnie, że odejścia miały miejsce, ale nie były one wynikiem zwolnień. - Jeżeli pracownik odchodzi z pracy i nie podaje przyczyny, nie mogę ingerować w jego decyzję - tłumaczy.

Na koniec Marzena Brzezicka odnosi się również do krytyki nowego rodzaju działań, jak uprawa winorośli, zamkowa pasieka, czy hodowla owiec. - To inicjatywy nawiązujące do bogatych tradycji regionu, które przyciągają nowe grupy odbiorców i angażują lokalną społeczność, podnosząc atrakcyjność instytucji kultury. To nie degraduje funkcji muzealnych, ale je uzupełnia - ocenia szefowa oddziału, przypominając o tym, że winnica i owce to elementy przez nią "zastane", a dbanie o to mienie należy do jej obowiązków.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim
Radzyń Podlaski

Tragedia w szpitalu. Kobieta wyskoczyła z 5. piętra

Do tragicznego zdarzenia doszło dzisiaj w szpitalu w Radzyniu Podlaskim. Tuż po godzinie 16 z piątego piętra budynku wyskoczyła 42-letnia pacjentka oddziału chirurgii. W wyniku obrażeń kobieta z powiatu bialskiego poniosła śmierć na miejscu. Służby pod nadzorem prokuratora prowadzą czynności wyjaśniające.

Święto bluesa w Lublinie – Chatka Blues Festival 2024
patronat
12 października 2024, 19:00

Święto bluesa w Lublinie – Chatka Blues Festival 2024

Już 12 października (sobota) w kultowej Chatce Żaka odbędzie się 14. edycja Chatka Blues Festival. Wydarzenie to od lat przyciąga miłośników bluesa z całej Polski i nie tylko. W tegorocznym programie festiwalu zaplanowano trzy koncerty artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych i Hiszpanii prezentujących różne odcienie bluesa.

Lublin żegna profesora Zdzisława Targońskiego. Odszedł człowiek o wielkim sercu, oddany swojej pracy i misji

Lublin żegna profesora Zdzisława Targońskiego. Odszedł człowiek o wielkim sercu, oddany swojej pracy i misji

W wieku 76 lat dzisiaj w nocy zmarł w Lublinie prof. Zdzisław Targoński, były rektor Akademii Rolniczej, a później Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz wieloletni prezes AZS Lublin. Społeczność akademicka oraz sportowa, a także władze miasta żegnają w mediach społecznościowych wybitnego naukowca, działacza i społecznika.

Pasażerowie dopięli swego! Będą zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej

Pasażerowie dopięli swego! Będą zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej

Z początkiem września, po zmianach w rozkładach jazdy komunikacji w Lublinie, na miejskiego przewoźnika posypały się gromy. Niezadowoleni pasażerowie, a także członkowie Rad Dzielnic zasypali Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wieloma uwagami i wnioskami. Część z nich już wkrótce zostanie uwzględniona.

Wojtek Cugowski w programie (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Wojtek Cugowski w programie (Nie)Wyparzona Gęba

Gitarzysta, wokalista Wojtek Cugowski w programie (Nie)Wyparzona Gęba zmierzy się z naszymi ostrymi przekąskami i odpowie na pytania co daje bycie solistą, kto weryfikuje jego pomysły. Opowie też o tym czego według niego brakuje w dzisiejszej muzyce oraz o swoich pasjach.

W naszym regionie znowu padła główna wygrana w Mini Lotto! Gdzie i ile zgarnął szczęśliwiec?

W naszym regionie znowu padła główna wygrana w Mini Lotto! Gdzie i ile zgarnął szczęśliwiec?

To kolejna, już trzecia w tym miesiącu główna wygrana w Mini Lotto w naszym regionie. Tym razem szczęście uśmiechnęło się do osoby, która zagrała w kolekturze przy ul. Mikołaja Reja 21 w Zamościu.

Zdaniem sądu zabrakło jednoznacznych dowodów.

Jest wyrok w sprawie byłej wójt Werbkowic

Agnieszce Skubis-Rafalskiej postawiono trzy zarzuty, w tym przekroczenia uprawnień. Oskarżona, która od początku nie przyznawała się do winy, została dzisiaj oczyszczona z zarzutów.

Janowiecki oddział MNKD zmierza w kierunku uzyskania niezależności od swojej kazimierskiej macierzy. Decyzję w tej sprawie podejmie samorząd województwa lubelskiego
JANOWIEC

Za dużo "winiarskiego festynu" na zamku? Dyrektor Brzezicka odpowiada

Za mało merytorycznej pracy i wystaw, a za dużo winiarstwa i festynów - krytykuje działalność janowieckiego oddziału były pracownik Muzeum Nadwiślańskiego, Remigiusz Jeżewski. Z taką oceną nie zgadza się z-ca dyrektora ds. zamkowego oddziału tej jednostki, Marzena Brzezicka.

Absolwenci UMCS i KUL we władzach kolejowych spółek

Absolwenci UMCS i KUL we władzach kolejowych spółek

PKP Cargotabor na nowego prezesa, a PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa członka zarządu. Nowi we władzach kolejowych spółek to absolwenci lubelskich uczelni.

Dawny klub "No Mercy" zostanie przekształcony w oddział chełmskiego muzeum. Dodatkowo powstanie tam przestrzeń spotkań dla mieszkańców, gdzie będą mogli spędzać czas w klimatycznej kawiarni lub na kolejowym skwerze.

Nowa wizytówka miasta? Jest pomysł na „No Mercy”

Od lat budynek stoi pusty, ale wreszcie wiadomo, jaką funkcję pełnić będzie dawny klub „No Mercy”. Do kształtu przyszłego projektu przyczynili się także mieszkańcy.

Pali się ogromna stodoła w dawnym PGR
Cieleśnica

Pali się ogromna stodoła w dawnym PGR

Duży pożar w Cieleśnicy. Pali się stodoła wypełniona po brzegi słomą. Akcja strażaków trwa.

Avia w sobotę zremisowała z Podlasiem 2:2, chociaż prowadziła 2:0

Avia Świdnik po 25 latach znowu zagra w Pucharze Polski. „Szykuje się święto piłki nożnej”

Długo na taki mecz czekali kibice Avii Świdnik. Po 25 latach żółto-niebiescy znowu wystąpią w Pucharze Polski. W środę o godz. 15.30 w ramach pierwszej rundy rozgrywek zmierzą się u siebie z liderem Betclic II ligi – Polonią Bytom.

Przejazd kolejowy na Pożowskiej za Końskowolą. Czy to kierowcy powodują awarie rogatek? PLK nie ma co do tego wątpliwości

PLK o psujących się rogatkach: To wina kierowców

PKP-Polskie Linie Kolejowe S.A. zajęły głos w sprawie awarii, do których często dochodzi na przejeździe kolejowym za Końskowolą. Zdaniem kolejarzy większość takich zdarzeń wynika z błędów popełnianych przez kierowców.

Bogdanka pomaga powodzianom

Bogdanka pomaga powodzianom

Lubelski Węgiel Bogdanka SA, jedna z największych firm w województwie lubelskich aktywnie włączyła się w pomoc powodzianom na południu kraju. Spółka przekazała 150 sztuk łóżek polowych, śpiworów i poduszek, które poprzez Fundację Solidarni Górnicy trafią do lubelskiego Caritasu, a później bezpośrednio do najbardziej potrzebujących.

„Gdyby nie ta kredka i kartka, praktycznie nie wiedzielibyśmy, co się dzieje”- podsumowuje nietypową sytuację komendant straży miejskiej. Na szczęście sprawa zakończyła się szczęśliwie.

Wiatr uwięził kobietę we własnym mieszkaniu

Starsza mieszkanka Świdnika znalazła się w patowej sytuacji, kiedy podczas mycia okien została zatrzaśnięta w swoim pokoju. Sprawcą zamieszania okazał się silny wiatr i przewrócona drabinka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium