Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

16 listopada 2019 r.
16:36

"Jestem eko". Uczniowie tej szkoły segregują śmieci, a na drugie śniadanie sięgają po owoce

Autor: Zdjęcie autora eb
5 4 A A

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Bohaterów Powstanie Styczniowego w Radzyniu Podlaskim stawia na ekologię. Projekt przygotowany przez nauczycielki ze szkolnej świetlicy znalazł się w gronie dwunastu zwycięskich w naszym konkursie „Zielony wolontariat. Poczuj chemię do bycia eko”. To konkurs organizowany przez Dziennik Wschodni i patrona konkursu Grupę Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” SA.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Witaminy C jest więcej w papryce, niż w cytrynie – mówi drugoklasista z tej szkoły. To efekt warsztatów z dietetykiem. – Polubiłam mango– to z kolei uczennica z klasy pierwszej. Wszystko dzięki straganowi z warzywami i owocami. Elżbieta Zając i Agnieszka Kot, opiekunki ze szkolnej świetlicy już od 2007 roku realizują w placówce działania pod hasłem "Chrońmy nasz świat dla przyszłych pokoleń".

Tym razem, panie wystartowały w naszym konkursie z projektem "Jestem eko – wiem, rozumiem, tworzę". – Rozpoczęłyśmy od zajęć ekologicznych w klasach trzecich i w świetlicy szkolnej. Na podstawie zdobytej wiedzy, uczniowie stworzyli tzw. drzewko decyzyjne. Sami wyciągnęli wnioski że warto chronić środowisko – opowiada Agnieszka Kot.

"Działalność człowieka źle wpływa na środowisko"– czytamy na drzewku, które znalazło się na specjalnej wystawie na szkolnym korytarzu. Można tu też znaleźć wskazówki ekologiczne jak zmniejszyć negatywne oddziaływanie na środowisko. No właśnie, jak? "Używaj materiałowych toreb na zakupy" albo "Nie marnuj jedzenia, nie kupuj za dużo". – Uwrażliwiamy w szkole wszystkie dzieci na ekologię, bo warto zaczynać od małego– podkreśla pani Agnieszka.

Jednym z elementów projektu było zorganizowanie stoiska owocowo –warzywnego przypominającego stragan. – Było tam wiele warzyw i owoców, również tych rzadkich. Uczniowie poznawali je wizualnie, ale też poprzez smak, dotyk i zapach– opowiada nauczycielka. Są już pierwsze efekty. – Polubiłam mango i rodzice kupili mi ten owoc w sklepie – przyznaje pierwszoklasistka. Jej koledzy i koleżanki z klasy na drugie śniadanie w swoich pojemnikach przynoszą z reguły owoce. – Ja raz zjadłam całą cytryną, a teraz dowiedziałam się w szkole że witaminy C i tak jest więcej w papryce– rozkłada ręce uczennica również z I klasy.

Kolejnym elementem projektu było spotkanie z dietetykiem i warsztaty kulinarne. – Po prezentacji dietetyka przyszedł czas na praktykę. Zasady zdrowego odżywiania dzieci wpoiły w życie, przygotowując samodzielnie kanapki – zaznacza Agnieszka Kot. Na stole nie zabrakło pełnoziarnistego pieczywa, jajek, wędlin czy sera z radzyńskiego Spomleku. –Następnie pod okiem kucharza z jednej z radzyńskich restauracji dzieci mogły przygotować zdrowe przekąski na bazie daktyli, bakalii czy orzechów, to tzw. "kule mocy" – dodaje nauczycielka. Później, tak przygotowane przekąski dzieci mogły zjeść na drugie śniadanie.

Szkoła jest bardzo ekologicznie nastawiona, co widać już przy wejściu, gdzie stoją kosze do segregacji śmieci.

– Zbieramy też makulaturę, nakrętki na rzecz Hospicjum Małego Księcia, baterie i elektrośmieci –opowiadają autorki projektu. – Panie ze świetlicy bardzo się angażują i dbają o temat zdrowego odżywiania i ekologii w szkole – przyznaje Bożena Płatek dyrektor placówki. – Segregujemy śmieci, a promocja zdrowego odżywiania odbywa się przez cały rok. Jeśli są nauczyciele z pasją edukacyjną, kreatywni, z entuzjazmem, to dzieci na tym korzystają – dodaje dyrektor.

Na koniec, dzieci wykonały ulotki o tematyce ekologii i zdrowego odżywiania, które otrzymali wszyscy uczniowie "jedynki". – Chcemy aby dzięki tym działaniom, uczniowie automatycznie podejmowali działania proekologiczne i prozdrowotnie –podkreślają nauczycielki ze świetlicy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium