Czy zmieniać ceny biletów, jak uporządkować parkowanie, jak włączyć kolej do sieci komunikacji miejskiej i jak ułatwić dojazd rowerem do miasta. Na takie i wiele innych pytań ma dać odpowiedź plan transportowy zamawiany przez władze Lublina.
Specjalistyczny dokument ma pomóc w planowaniu transportu na terenie miasta i kilkunastu pobliskich gmin. – Ma być kompleksowym programem działań w zakresie przemieszczania ludzi i ładunków przez lepsze zaplanowanie przestrzeni i odpowiednie funkcjonowanie systemu transportowego – tłumaczy Justyna Góźdź z lubelskiego Ratusza. – Ma również pomóc w planowaniu przestrzennym tak, aby korzystanie z transportu indywidualnego zostało ograniczone do minimum
Urzędnicy przekonują, że szukają rozwiązań przydatnych mieszkańcom i sprawiających, że transport będzie mniej uciążliwy dla środowiska. Ale jest też drugi powód: pieniądze. Wiele wskazuje na to, że każde miasto wojewódzkie będzie musiało posiadać taki plan, by móc się starać o dofinansowanie projektów transportowych.
Miasto oczekuje, że autorzy opracowania podpowiedzą, jak należy planować zabudowę, by każdy mieszkaniec miał alternatywny wobec samochodu sposób komunikacji: rower, spacer lub hulajnogę oraz jak planować miasto, by zapobiec „rozlewaniu się” Lublina na przedmieścia.
W zamawianym dokumencie mają się znaleźć również analizy dotyczące wykorzystania transportu kolejowego i stworzenia wspólnego biletu na kolej i komunikację miejską oraz systemu rozliczeń między przewoźnikami. Zlecenie obejmuje również podpowiedzi dotyczące ograniczenia ruchu kołowego, uporządkowania parkowania, czy też programu montażu przeszkód uniemożliwiających postój na chodniku.
Ratusz oczekuje ponadto wskazania miejsc, w których należałoby zbudować nowe stacje ładowania samochodów elektrycznych. Zamawia też analizy dotyczące ruchu rowerowego, w tym propozycje przebiegu nowych dróg rowerowych i ocenę tego, jak ułatwić dojazd rowerem do miasta z innych gmin. W dokumencie wskazane mają być też miejsca szczególnie niebezpieczne dla poruszających się jednośladami.
Władze Lublina ogłosiły już przetarg na sporządzenie „Planu zrównoważonej mobilności”. Prace nad dokumentem miałyby trwać rok.