Ośrodek dla imigrantów, uchodźców i samotnych matek ma powstać przy ul. Dożynkowej. Do jego utworzenia szykuje się kuria, która stara się o pozwolenie na budowę. Inwestycja będzie zależała od tego, czy duchownym uda się zdobyć na to pieniądze.
Archidiecezja ma już gotowy projekt nowego ośrodka. Na jego podstawie stara się o pozwolenie na budowę na działce u zbiegu Dożynkowej i Bluszczowej. Nieruchomość, zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania terenu, jest przeznaczona pod „usługi publiczne”.
– Wniosek o pozwolenie na budowę dotyczy budynku parafialnego wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu i infrastrukturą towarzyszącą: dojazdem, dojściami, parkingiem i instalacjami na działce przy ul. Bluszczowej – informuje nas Anna Czerwonka z biura prasowego Ratusza. – Budynek będzie posiadał trzy kondygnacje nadziemne i jedną podziemną przeznaczoną na garaż. Całkowita powierzchnia planowanej inwestycji to ponad 3,6 tys. mkw.
– Chcemy, aby przy ul. Dożynkowej powstało Archidiecezjalne Centrum Pomocy w Lublinie – informuje ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. – Centrum stałoby się
kompleksowym ośrodkiem niosącym pomoc rodzinie i tworzyłyby je różne instytucje: dzienny ośrodek wsparcia, ośrodek dla migrantów i uchodźców, Dom Samotnej Matki.
W tym miejscu osoby potrzebujące uzyskałyby pomoc psychologiczną i terapeutyczną. Takie są plany, a ich realizacja będzie zależała od tego, czy uzyskamy dotacje.
Działka przy ul. Bluszczowej 2/ Dożynkowej 31 była niegdyś własnością samorządu Lublina. Ponad sześć lat temu kuria wystąpiła do prezydenta o sprzedaż gruntu, a prezydent poprosił Radę Miasta o zgodę na taką transakcję i taką zgodę dostał.
– Z treści pisma Archidiecezji Lubelskiej z dnia 24 lipca 2015 r. w sprawie nabycia nieruchomości stanowiących własność gminy Lublin wynika, że pozyskanie działki 1/11 ma na celu prowadzenie na jej obszarze działalności sakralnej – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały o sprzedaży ziemi Kościołowi. Napisano w nim też, że sprzedaż „pozwoli na wykorzystanie niezagospodarowanych obszarów miasta”.
Wartość nieruchomości została określona na blisko 1,6 mln zł netto, a Rada Miasta na wniosek prezydenta postanowiła, że działka zostanie sprzedana Kościołowi z 90 proc. zniżką, czyli za niecałe 160 tys. zł netto. Akt notarialny został podpisany w czerwcu 2016 r. Transakcja budziła zastrzeżenia części mieszkańców i Rady Dzielnicy Ponikwoda, która uznała, że zbycie działki będzie „niekorzystne dla przyszłego rozwoju dzielnicy” i „niezgodne z oczekiwaniami i potrzebami mieszkańców”.
Zanosi się na wycinkę
Na wniosek archidiecezji Urząd Miasta zezwolił na wycięcie 18 drzew z kościelnej działki na rogu ul. Dożynkowej i Bluszczowej. Decyzja dotyczy 14 brzóz brodawkowatych, 3 klonów zwyczajnych i 1 robinii akacjowej.