W ubiegłym roku Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) w województwie lubelskim zainstalowała i uruchomiła 9 nowych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
Od 2016 roku agencja rozwija system monitoringu radiacyjnego. Zgodnie z jego założeniami, do 2033 roku w kraju ma funkcjonować ok. 150 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.
– Dodatkowo należy zaznaczyć, że wschodnia granica Polski stanowi jednocześnie część granicy zewnętrznej całej Unii Europejskiej. Zagęszczenie stacji na tej granicy ma zatem na celu wzmocnienie bezpieczeństwa. Te działania wynikają także z uruchomienia programu budowy w kraju elektrowni jądrowych – mówi Agnieszka Modrzejewska z Państwowej Agencji Atomistyki w Warszawie
W ubiegłym roku PAA zainstalowała i uruchomiła stacje w: Zamościu, Kraśniku, Radzyniu Podlaskim, Woli Wereszczyńskiej, Teodorówce, Krasnymstawie, Opolu Lubelskim, Oseredku i Horodyszczy.
Z kolei w roku 2020 zamontowano i uruchomiono stacje w Wólce Dobryńskiej, Chełmie, Czerniczynie, Machnowie Nowym i Włodawie.
Ponadto od wielu lat działa stacja w Lublinie.
– O wyborze danej lokalizacji decydują m.in. wyniki analiz, w których pod uwagę bierze się następujące kryteria: ukształtowanie terenu, zalesienie, odległość od innych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych, zabudowanie terenu – dodaje rzeczniczka. W tym roku PAA nie planuje posadowienia dodatkowych stacji w województwie lubelskim.
Każdy zainteresowany może śledzić wskazania stacji PMS. Mapa radiacyjna Polski dostępna jest na stronie agencji: monitoring.paa.gov.pl/maps-portal.