Aż dwanaście szkół i przedszkoli w województwie lubelskim w całości przeszło na nauczanie zdalne. 22 kolejne pracują hybrydowo – to rekord w tym roku szkolnym.
Dotychczas najgorszym dniem dla oświaty w woj. lubelskim był piątek, 25 września. Wtedy w systemie hybrydowym lub zdalnym pracowało 25 placówek, z czego 11 całkowicie musiało zrezygnować z zajęć stacjonarnych.
- We wtorek ten rekord został niestety pobity. Do godz. 13.00 mieliśmy 34 zgłoszenia – przyznaje Jolanta Misiak, rzecznik Lubelskiego Kuratorium Oświaty.
Aż 12 placówek pracowało całkowicie w sposób zdalny. To aż pięć placówek z Włodawy: Szkoła Podstawowa nr 3, Przedszkole Miejskie nr 2 oraz znajdujące się we wspólnym budynku przy ul. Modrzewskiego - II Liceum Ogólnokształcące, Technikum i Branżowa Szkoła I stopnia.
- W związku z pierwszym potwierdzonym przypadkiem koronawirusa w naszej szkole, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz zgody Starosty Włodawskiego, od 6 do 16 października zostają zawieszone wszystkie zajęcia w formie stacjonarnej – informuje dyrektor Eugeniusz Omelczuk. - W tym okresie lekcje będą się odbywać w formie zdalnej z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
Stacjonarnych zajęć nie prowadzą także Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Krok za Krokiem” w Zamościu, Punkt Przedszkolny w Szkole Podstawowej w Kraszewie (pow. radzyński), Technikum w Janowie Lubelskim, SOSW w Tomaszowie Lubelskim, Przedszkole Miejskie nr 11 w Chełmie oraz dwie placówki z Lublina: Społeczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa im. H. Ch. Andersena oraz Społeczne Liceum Ogólnokształcącego im. H. Ch. Andersena (obie mieszczą się w jednym budynku przy ul. Przyjaźni).
Do szkół, które pracują hybrydowo dołączyły natomiast m.in. Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Puchaczowie, Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku, Szkoła Podstawowa nr 2 w Łęcznej, I Liceum Ogólnokształcące w Chełmie, Ośrodek Rewitalizacyjno-Wychowawczy w Łukowie. Szkół, w których pojawił się koronawirus może być jednak więcej, niż pokazuje to kuratoryjna statystyka.
- Zgłoszenia o przejściu szkół i przedszkoli na inny sposób nauczania docierają do nas z poślizgiem – przyznaje Misiak. – I tak na przykład informację o tym, że w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Koralówce-Osadzie (pow. włodawski) system hybrydowy trwać będzie do 16 października dowiedzieliśmy się we wtorek, a decyzja zapadła już w niedzielę.