Prawie wszystkie uczelnie z Lublina są już w trakcie rekrutacji na pierwszy rok studiów. Do jej uruchomienia jako ostatni szykuje się Uniwersytet Medyczny.
Jeszcze w kwietniu z naborem wystartował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Na początku maja rekrutować zaczęły Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Przyrodniczy, a w połowie miesiąca: Politechnika Lubelska.
Z początkiem czerwca internetową rejestrację kandydatów uruchomi Uniwersytet Medyczny.
UMCS
– Od momentu uruchomienia rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/2024, od 17 kwietnia, w systemie rekrutacyjnym widoczne jest zainteresowanie kandydatów podjęciem kształcenia na naszej uczelni. Tradycyjnie, największego boomu rekrutacyjnego spodziewamy się jednak po otrzymaniu przez młodzież wyników egzaminu maturalnego – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.
Tegoroczni maturzyści wyniki egzaminu dojrzałości poznają 7 lipca. Czasu na zadeklarowanie chęci studiowania na największej lubelskiej uczelni nie będą mieli za dużo, bo rejestracja potrwa do 8 lipca. Pierwsze listy przyjętych zostaną ogłoszone 14 lipca.
W tym roku UMCS proponuje kilka nowości. Wśród z nich znalazły się:
pięcioletnie jednolite studia magisterskie z geoarchologii, 3,5-letnie studia inżynierskie z zakresu bezpieczeństwa radiacyjnego (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki) oraz inżynierii światłowodowej (Wydział Chemii).
Ponadto ofertę studiów pierwszego stopnia uzupełniają geowizualizacja historyczna i archeologiczna oraz anglojęzyczny kierunek sustainability management dotyczący zarządzania rozwojem zrównoważonym.
KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski w tegorocznej rekrutacji swoją ofertę rozszerzył przede wszystkim o kierunek lekarski. Ponadto po raz pierwszy najstarsza uczelnia rekrutuje chętnych na studia pierwszego stopnia z coachingu i doradztwa kariery, a kandydatom z tytułem licencjata proponuje studia magisterskie z hispanistyki i stosunków międzynarodowych w języku angielskim.
Jest jeszcze jedna nowość.
– W nowym roku akademickim na części kierunków będziemy prowadzić studia w trybie hybrydowym. W przypadku studiów pierwszego stopnia dotyczy to italianistyki, a w przypadku jednolitych studiów magisterskich: prawa oraz prawa kanonicznego – informuje Robert Szwed, rzecznik prasowy KUL.
Uniwersytet Przyrodniczy
U przyrodników pierwszy etap tegorocznej rekrutacji potrwa do 11 lipca. Znana z nosa do nowych kierunków uczelnia szykuje pięć nowości, związanych głównie z ekologią i ochroną środowiska.
W tym roku uniwersytet uruchomi: zielone technologie, survival i animację przyrodniczą, informatykę przemysłową, diagnostykę ekoprzestępczości oraz bioinformatykę w biogospodarce.
Politechnika Lubelska
Rekrutacja na studia na uczelni technicznej wystartowała 15 maja.
– To zbyt krótki okres i za mała próba, aby mówić o konkretnych trendach. Jednak już można zaobserwować pewne preferencje kandydatów.
Do tej pory najwięcej chętnych zarejestrowało się na kierunki: informatyka, architektura, budownictwo, mechatronika, finanse i rachunkowość oraz inżynieria i analiza danych
– wylicza Iwona Czajkowska-Deneka, rzeczniczka Politechniki Lubelskiej.
Uczelnia przygotowała 2085 miejsc na 26 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia.
W ofercie są dwie nowości: energetyka na Wydziale Inżynierii Środowiska oraz sztuczna inteligencja w biznesie na Wydziale Zarządzania. Rekrutacja potrwa do 9 lipca. Natomiast na architekturę rejestracja zakończy się 25 czerwca, ponieważ 4 i 5 lipca odbędzie się egzamin z rysunku.
Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie przedstawił swoją ofertę edukacyjną w trakcie Dni Otwartych przed Centrum Symulacji Medycznej.
Podczas wydarzenia zaprezentowało się osiemnaście kierunków studiów m.in. analityka medyczna, biomedycyna, dietetyka, elektroradiologia, farmacja, fizjoterapia, higiena stomatologiczna, kosmetologia, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, położnictwo, produkty farmaceutyczne i kosmetyczne – nauka i przemysł, psychologia, ratownictwo medyczne, techniki dentystyczne, terapia zajęciowa, oraz zdrowie publiczne.
W programie nie zabrakło warsztatów, pokazów, spotkań ze studentami i wykładowcami, wycieczek po kampusie oraz zwiedzania budynku CSM.
– Każdy z kierunków naszego uniwersytetu zaprezentował ciekawą i zróżnicowaną ofertę np. ratownictwo medyczne przygotowało pokazy pierwszej pomocy, można było uczestniczyć w warsztatach USG. Biuro rekrutacji udzielało informacji jakie warunki trzeba spełnić, by stać się studentem UM – mówi Michał Jałocha, kierownik centrum organizacyjno-informacyjnego UM w Lublinie. – UM ma najlepszą kadrę nauczycieli, dużą i rozbudowaną bazę dydaktyczną, która ciągle się powiększa.
Posiadany Centrum Symulacji Medycznej, które jest jednym z najbardziej nowoczesnych symulacji w Polsce.
– Elektroradiologia to kierunek praktyczny, daje wiele możliwości, choć może wydawać się być zamknięta dziedziną. Robimy badania m.in. RTG, tomografię, rezonans, spirometrię, medycynę nuklearną oraz radioterapię. Dzięki naszej pracy lekarze mogą podejmować właściwe decyzje o leczeniu – mówi Aleksandra, studentka elektroradiologii.
Izabela Wiśniewska jest studentką pierwszego roku na kierunku położnictwo. Wybrała ten kierunek, gdyż od zawsze czuła pasję i miłość to pomagania, a kobiety ciężarne czy nowonarodzone dzieci właśnie tego potrzebują. Twierdzi, że bycie położną wymaga dużo empatii i zaangażowania, ale również zachowania zimnej krwi, gdyż jest się odpowiedzialnym za matkę i dziecko.
Natalia Włodarczyk, podobnie jak jej koleżanka z roku, w przyszłości będzie położną. Marzy o tym od 15. roku życia Uwielbia dzieci i pomaganie innym. Od dawna interesuje się zmianami, jakie zachodzą w kobiecie podczas ciąży. – Nasza praca jest bardzo odpowiedzialna, niesiemy pomoc w tych najtrudniejszych chwilach dla rodzącej kobiety. Przyjmujemy nowe życie, podejmujemy pierwszą opiekę nad nowo narodzonym maluchem.