17 września na terenie drogowego przejścia granicznego w Dorohusku rozpoczął się remont płyty wyjazdowej dla samochodów ciężarowych oraz nawierzchni bitumicznych i betonowych. W znacznym stopniu wpłynie to na tempo granicznych odpraw.
– Nawierzchnia bitumiczna, po której odbywa się ruch pojazdów ciężarowych osiągnęła stan, który wymaga pilnej przebudowy – mówi Waldemar Madej, zastępca dyrektora Lubelskiego Zarządu Obsługi Przejść Granicznych w Chełmie. – Przede wszystkim chodzi o głębokie koleiny, miejscowo nawet od 12 do 14 cm, termiczne i zmęczeniowe spękania, deformacje strukturalne oraz termoplastyczne odkształcenia.
W związku z tą sytuacją już w 2017 r. została sporządzona dokumentacja projektowa na przebudowę konstrukcji dróg i stref ruchu tak, aby konieczne roboty budowlane mogły być niezwłocznie wykonane. Dokumentacja ta zakłada konieczność wymiany konstrukcji nawierzchni na powierzchni ok. 9 526 mkw. oraz wykonanie wzmocnienia podłoża gruntowego tak, aby nawierzchnia mogła przenieść ruch kołowy w sposób, który nie zagrozi jej bezpieczeństwu.
– Całe przedsięwzięcie podzieliliśmy na cztery, coroczne etapy – dodaje Madej. – Chodzi o to, aby prace budowlane nie uniemożliwiały ciągłości odpraw pojazdów. Liczą się też przy tym względy finansowe, czyli możliwości pozyskiwania na ten cel pieniędzy.
Planowany koszt rozłożonego na cztery lata zadania to 8,458 mln zł. Sam pierwszy etap wraz z kosztami obsługi inwestycji został wyceniony na 2,405 mln zł. Tegoroczne zadanie obejmuje wykonanie przebudowy konstrukcji nawierzchni pod wiatą nad pasami odpraw na powierzchni ponad 2,6 tys. mkw. Generalnie efektem końcowym ma być znacząca poprawa bezpieczeństwa ruchu, zahamowanie degradacji konstrukcji nawierzchni oraz poprawa komfortu jazdy.
W związku z rozpoczętą na dorohuskim przejściu inwestycją lubelska Izba Administracji Skarbowej apeluje do przewoźników, aby w czasie trwania remontu korzystali z innych przejść granicznych. Jednocześnie zachęca do śledzenia serwisu www.granica.gov.pl, prezentującego m.in. bieżące informacje o szacunkowych czasach oczekiwania na odprawę na poszczególnych przejściach granicznych.