Najnowszej generacji robot da Vinci zoperował chorą na raka płuca pacjentkę. To pierwszy tego typu zabieg w jednym z lubelskich szpitali
Zabieg przeprowadzili torakochirurdzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Pacjentką była 74-latka ze złośliwym nowotworem płuca. Lekarze po raz pierwszy wykonali anatomiczną resekcję miąższu płucnego z pomocą robota da Vinci Xi. Operowana 28 października pacjentka czuje się dobrze.
- Robot da Vinci Xi wydaje się być narzędziem stworzonym do najtrudniejszych zabiegów chirurgicznych. Wskazania jego użycia na pewno będą się rozszerzać. Obecnie należy zakładać, że około 100 pacjentów, głównie z rakiem płuca oraz guzami śródpiersia mogłoby skorzystać rocznie z tego typu operacji w naszym ośrodku. Problemem jest finansowanie. Zabiegi torakochirurgiczne przy użyciu robota nie są dodatkowo finansowane przez NFZ, a ich koszt nieraz kilkukrotnie przewyższa koszt operacji klasycznych i endoskopowych. Z tego względu w polskich szpitalach wykonywane są głównie rozległe operacje guzów płuc – mówi dr hab. n. med. Paweł Rybojad z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Resekcja miąższu płucnego, w zależności od rozległości polega na usunięciu pojedynczego płata, dwóch płatów lub całego płuca. Lekarze podkreślają, że leczenie chirurgiczne raka płuca jest na ten moment najskuteczniejszą metodą, dającą szansę na całkowite wyleczenie. Użyta dodatkowo technologia robotyczna zwiększa precyzję w usuwaniu zmian oraz powoduje szybszy powrót pacjentów do zdrowia.
- Podczas zabiegu chirurg widzi pole operacyjne trójwymiarowo, a nie dwuwymiarowo tak w zabiegach endoskopowych. Obraz jest powiększony i przybliżony. Zakres ramion robota i narzędzi na ich końcach są często znacznie większe, a to z uwagi na fakt, że ich punkty wygięcia znajdują się bezpośrednio w polu operacyjnym. Precyzja działania wynika z powyższych faktów – przekonuje dr Rybojad.
Robot da Vinci Xi to czwarta i najnowsza generacja systemu. Cechuje się m.in. bardziej ruchomymi i lepiej zaprojektowanymi ramionami, zintegrowaną technologią obrazowania 3D HD, bardziej zaawansowanymi narzędziami chirurgicznymi i ergonomicznym układem konsoli oraz bardziej intuicyjnym sterowaniem. Szkolenia lekarzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego trwają od końca września tego roku. Nowa technologia ma być wykorzystywana przez specjalistów z Klinicznego Oddziału Urologii i Onkologii Urologicznej, Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Leczenia Żywieniowego, Klinicznego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej oraz Klinicznego Oddziału Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej.
Poniżej zdjęcia z operacji.