Ponad pół miliona dawek szczepionki zostanie zrzuconych z samolotu podczas akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie w Lubelskiem. Zrzuty rozpoczną się już dzisiaj, w piątek.
W tym roku, w marcu w miejscowości Kajetanka w powiecie bialskim, został odnaleziony padły lis. Badania potwierdziły, że był chory na wściekliznę. Wyznaczono teren zagrożony wścieklizną, w którym obowiązują zarówno nakazy – m.in. trzymanie psów na uwięzi, a kotów w zamknięciu, jak też zakazy – m.in. urządzania polowań.
Dzisiaj na terenie województwa lubelskiego rozpoczyna się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie metodą doustną. Potrwa do 28 kwietnia. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci stożkowatego krążka o wymiarach 30 mm x 9 mm. Jest ona koloru brunatnego o intensywnym rybim zapachu. Sama tabletka jest otoczona przynętą dla lisa.
Szczepionki będą zrzucane zarówno z samolotów – na terenie lasów, pól i łąk jak i rozkładane – na terenach zabudowanych.
– Szczepionki w ilości 569 tys. 400 dawek zostaną rozłożone na obszarze ponad 22 tysięcy km kw. Część z tych szczepionek będą rozkładać pracownicy inspekcji weterynaryjnej – dodaje Bojanowski. – Będą to miejsca, gdzie w ciągu roku, dwóch lat stwierdzono wściekliznę, gdzie bytują lisy.
Województwo lubelskie zostało podzielone na dwa obszary – część wschodnią – to obszar ponad 12 tys. km kwadratowych i zachodnią – blisko 10 tys. km kwadratowych. W części wschodniej zostanie rozłożonych po 30 dawek na 1 km kwadratowy. Tutaj zagrożenie wścieklizną jest większe. W zachodniej zaś po 20 dawek na 1 km kwadratowy. W samym Lublinie pracownicy inspekcji weterynaryjnej rozłożą 300 dawek szczepionki.
Co roku w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej bada się ponad 1700 odstrzelonych lisów z regionu. – Dawka poza szczepionką zawiera też antybiotyk, który zostaje w kościach – tłumaczy Bojanowski. Jeśli ślady antybiotyku zostaną znalezione w ciele lisa, to świadczy o tym, że zwierzę połknęło szczepionkę.
Inspekcja weterynaryjna przypomina
• Osoba mająca kontakt ze szczepionką powinna niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
• Każdy kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii.
• Psy należy trzymać na uwięzi, a koty w zamknięciu.
• Nie zaleca się organizacji polowań zbiorowych na terenach objętych szczepieniem w okresie 14 dni od daty wyłożenia szczepionki.