Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 marca 2018 r.
21:45

Inwazja chorych dzików. Rośnie liczba przypadków ASF

0 5 A A

Rośnie liczba przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. W ubiegłym roku w województwie lubelskim było ich nieco ponad 400. W niespełna dwa miesiące tego roku przypadków ASF u dzików było już 250.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– ASF się rozszerza – mówi Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – To jest normalne zjawisko. Przypadków ASF wśród dzików będzie więcej zwłaszcza tam gdzie tych zwierząt jest jeszcze sporo. Będzie tak aż w końcu dojdzie do takiego momentu, że populacja dzików w pewnym miejscu zupełnie zaniknie. Przypominam, że wirus ASF jest dla dzików śmiertelny.

W ubiegłym roku w Lubelskiem potwierdzono 59 ognisk ASF u świń i 408 przypadków tej groźnej choroby u dzików. Do 22 lutego 2018 r. odnotowano jedno ognisko u świń, ale aż 256 przypadków u dzików.
Najwięcej chorych dzików jest w okolicach Włodawy, Białej Podlaskiej a ostatnio Parczewa w kierunku Ostrowa Lubelskiego. – Pierwsze przypadki mamy w powiecie chełmskim, za Łukowem w kierunku Garwolina – wylicza lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Poszukiwania dzików

Obecnie poza odstrzałem sanitarnym dzików na terenie województwa lubelskiego są prowadzone akcje poszukiwawcze padłych zwierząt. – Praktycznie takie poszukiwania są prowadzone raz na dwa tygodnie – zaznacza Piotrowski. – Poza tym mamy zgłoszenia od mieszkańców dotyczące martwych dzików. Niestety kontakt tych zwierząt ze sobą jest wciąż spory. Z tych też przypadków liczba potwierdzonych przypadków ASF u dzików rośnie. I dodaje: Ostatnio w okolicach Włodawy, na terenie bagnistym w trakcie jednej z akcji zostało odnalezionych ponad 20 padłych dzików. Zwierzęta trudno było wydobyć ponieważ woda była zamarznięta.

Osoby, które odnajdą padłe dziki mogą liczyć na nagrodę pieniężną. Urząd Marszałkowski w Lublinie dalej wypłaca 200 zł (netto) za znalezienie padłego dzika osobom, które nie są myśliwymi ani pracownikami Służby Leśnej. Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski podjął decyzję, że termin przyjmowania zgłoszeń o padłych dzikach będzie podłużony do 29 czerwca 2018 r.

– Druga edycja konkursu zakłada dalszą współpracę z gminami, które brały udział w pierwszej edycji oraz podpisanie nowych porozumień z gminami, o które została powiększona strefa ASF – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy marszałka. – Udział myśliwych w drugiej edycji konkursu nie jest przewidziany ze względu na trwające odstrzały sanitarne i koniec łowieckiego roku gospodarczego.

Do 22 lutego zgłoszono 605 martwych dzików. Zaś od początku trwania konkursu, czyli w ciągu pół roku wpłynęło do urzędu 855 zgłoszeń o znalezieniu martwych dzików. Odstrzelono prawie 400 samic.

Drony i kamery termowizyjne

Tymczasem OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych wystosowało list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym zwraca uwagę na konieczność wykorzystania w walce z ASF nowoczesnych technologii i to nie tylko na terenie gdzie wirus ten wystąpił.

„Istotnym elementem w działaniach prewencyjnych jest oparty opracowany w porozumieniu z OPZZRiOR i branżą rolno-spożywczą system informacyjny oparty o technologię detekcji zwierząt z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, termowizji radiometrycznej i konwolucyjnych sieci neuronowych” – pisze do prezesa Rady Ministrów Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZRiOR. „Dzięki tym rozwiązaniom możliwa będzie precyzyjna inwentaryzacja zwierząt i właściwy monitoring wyznaczonego Tereniu pod kątem występowania dzików.”

– Temat użycia dronów i kamer termowizyjnych nie jest nowy – komentuje pismo OPZZRiOR lubelski wojewódzki lekarz weterynarii. – O zastosowaniu w walce z ASF nowoczesnych technologii dyskutowaliśmy już wcześniej na zebraniach dotyczących tematu ASF. I dodaje: To jest jedna z metoda walki z ASF. W województwie lubelskim ta walka jest wyjątkowo trudna ze względu na bliskość wschodniej granicy kraju, za którą ASF nie jest w ogóle zwalczany.

Bioasekuracja w całym kraju

28 lutego weszła w życie nowelizacja rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF, które wprowadza zasady bioasekuracji w całym kraju. Jak tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nowe przepisy mają za zadanie podnieść poziom zabezpieczenia gospodarstw, a tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby.

Hodowcy trzody chlewnej są zobowiązania m.in. do zabezpieczenia budynku, w którym są utrzymywane świnie przed dostępem innych zwierząt domowych i dziko żyjących. Poza tym rolnik jest zobowiązany do utrzymywania świń w odrębnych i zamkniętych pomieszczeniach z oddzielnym wejściem. Nie mogą być one połączone z innymi pomieszczeniami. Ze świniami nie mogą być utrzymywane w tych samych pomieszczeniach inne zwierzęta kopytne. Poza tym hodowca trzody chlewnej ma obowiązek prowadzić rejestr pojazdów służących do przewozu świń, które wjeżdżającą na teren gospodarstwa jak też rejestru osób wchodzących do pomieszczeń gdzie są utrzymane świnie.

Jest też zobowiązany m.in. do wyłożenia mat dezynfekujących jak też do bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętu wykorzystywanych do obsługi świń.

Płot wzdłuż wschodniej granicy

Do połowy marca do Sejmu ma trafić projekt specustawy ws. budowy płotu na granicy z Białorusią i Ukrainą. Ogrodzenie ma uniemożliwić przemieszczanie się dzików co ma pomóc w walce ze ASF w naszym kraju. To, kiedy rozpocznie się budowa ogrodzenia jak też jaka kwota zostanie przeznaczona na budowę płotu ma określić Sejm. Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi podczas wizyty w Białymstoku mówił dziennikarzom, że resort chciałby aby budowa rozpoczęła się jak najszybciej. Minister dodał też, że za budowę ogrodzenia mają odpowiadać wojewodowie. Nie wiadomo jak dokładnie płot będzie wyglądać. Dopiero kiedy specustawa zostanie uchwalona zostanie wybrany wykonawca, który ogrodzenie zaprojektuje.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium