Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

3 lipca 2019 r.
18:30

Masz hektar? Możesz kandydować do Lubelskiej Izby Rolniczej

(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Rozmowa z Piotrem Burkiem, prezesem Lubelskiej Izby Rolniczej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 28 lipca w całej Polsce odbędą się wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Obecna czteroletnia kadencja już się skończyła?

– Tak, 31 maja, ale zarząd funkcjonuje do pierwszych wyborów do walnych zgromadzeń. Zgodnie z kalendarzem może to być najpóźniej 14 września 2019 r.

• Dlaczego te wybory są takie ważne?

– Izbowy samorząd rolniczy obejmuje swoim zasięgiem wszystkich rolników. W całym kraju liczba ta sięga 5 milionów, natomiast rolników, którzy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie jest ok. 1,4 milionów. Izba rolnicza jest organem doradczo-opiniodawczym. Może wydawać opinie, postulaty i zgłaszać wnioski, które trafiają do rządzących.

• Izby rolnicze mają też swój budżet i to całkiem niemały.

– To 2 procent odpisu od podatku rolnego. Ustawa o finansach publicznych nakłada ten obowiązek na gminy. Natomiast wojewódzkie izby rolnicze, do których ten procent wpływa, przekazują część swojego budżetu – obecnie jest to 6 procent do Krajowej Rady Izb Rolniczych.

• Ile wynosi roczny budżet Lubelskiej Izby Rolniczej?

– Jest to średnio ok. 2,5 miliona złotych.

• Kto może głosować w wyborach do izb rolniczych?

– Uprawnienia do głosowania w zbliżających się wyborach 28 lipca mają wszyscy podatnicy podatku rolnego. Interpretacja ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego precyzuje, o których rolników dokładnie chodzi. Mianowicie są to podatnicy posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny – czyli co najmniej 1,01 ha lub 1 ha przeliczeniowy. Takiemu podatnikowi przysługuje prawo do wybierania swoich przedstawicieli w samorządzie rolniczym, może też być kandydatem. Interpretacja ministra rolnictwa obowiązuje od tego roku.

• Czyli wcześniej grupa osób uprawnionych była większa?

– Tak. Czynne i bierne prawo wyborcze posiadali wszyscy nawet ci, którzy mieli także mniej niż 1 hektar gruntów. Takie osoby z rolnictwem są oczywiście związane, ale pozostaje kwestia tego czy jest to rolnik towarowy czy raczej hobbystyczny. W takim przypadku wątpliwe jest aby osoba taka mogła utrzymywać się wyłącznie z rolnictwa.

• A kto może do izby rolniczej kandydować?

– Podobnie jak osoba, która może brać udział w głosowaniu, ma to być płatnik podatku rolnego posiadający grunty, których powierzchnia przekracza 1 ha fizyczny lub 1 hektar przeliczeniowy. Podobnie jak w wyborach powszechnych ma to być osoba pełnoletnia. Nie może być karana. Może się zdarzyć, że dana osoba posiada grunty na terenie np. trzech różnych gmin i w każdej płaci podatek rolny. Od takiej osoby zależy, w której gminie chce głosować i w której startować w wyborach.

• Osoba, która chce kandydować do izby rolniczej, musi skompletować listę poparcia?

– Musi uzyskać poparcie co najmniej 50 osób. Osoby popierające takiego potencjalnego kandydata także muszą posiadać czynne i bierne prawo wyborcze i znajdować się w spisie wyborców. Kto te podpisy ma już zebrane zgłasza się we wszystkimi wymaganymi prawem dokumentami do komisji gminnej. Komisje te już działają. Zostały powołane przez komisje wojewódzkie.

• Do kiedy kandydaci mogą się zgłaszać?

– Kandydaci mają czas na zgłoszenie do 5 lipca.

• Czy jest duże zainteresowanie?

– Nie mamy bezpośrednich informacji z komisji gminnych, natomiast do Lubelskiej Izby Rolniczej dzwonią osoby, które dopytują o to jakie są wymagania i jakie dokumenty trzeba dostarczyć. Wydaje się, że to zainteresowanie z każdym dniem jest coraz większe. Informacja o wyborach do izb rolniczych funkcjonuje w środowisku już od końca lutego. 25 lutego Krajowa Rada Izb Rolniczych podjęła uchwałę o wyznaczeniu daty wyborów. Podatnicy podatku rolnego otrzymali też ulotkę wydaną przez prezesa KRIR jak też ministra rolnictwa. Na naszej stronie internetowej jest też zakładka – Wybory do Izb Rolniczych 2019, gdzie znajdują się szczegółowe informacje na ten temat. Jeśli ktoś ma jakieś wątpliwości to zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub osobistego Lubelską Izbą Rolniczą. W poniedziałki w siedzibie LIR dyżuruje prawnik.

• Frekwencja podczas ostatnich wyborów do izb rolniczych nie była wysoka, wyniosła nieco ponad 4 proc. Teraz będzie większa?

– Jest taka szansa m.in. z takiego powodu, że rolnicy wiedzą o tych wyborach już od kilku miesięcy. Temat ten jest też poruszany w mediach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Zatańczyli aż miło. Studniówka Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie

Uczniowie z Zespołu Szkół Elektronicznych bawili się do białego rana na swojej studniówce

On chciał inwestować, ale bank wykrył oszustwo

On chciał inwestować, ale bank wykrył oszustwo

Miały być inwestycje i wielki zysk, a zostało tylko oszustwo. Prawie 3 tys. zł stracił 61-letni mieszkaniec powiatu łęczyńskiego, chociaż gdyby nie czujność banku mogłoby być tego więcej.

Lubisz produkty zza wschodniej granicy? Zajrzyj do tego sklepu

Lubisz produkty zza wschodniej granicy? Zajrzyj do tego sklepu

W Lublinie, w samym centrum miasta otworzyły się delikatesy sieci Ukrainoczka, którego asortyment to produkty zza naszej wschodniej granicy. To pierwszy tego typu sklep na Lubelszczyźnie.

Ich pierwszy ważny bal. Uczniowie SP nr 16 zatańczyli poloneza
galeria

Ich pierwszy ważny bal. Uczniowie SP nr 16 zatańczyli poloneza

Egzaminy ósmoklasistów rozpoczynają się tydzień po maturach z języka polskiego dlatego rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie zorganizowali swoim pociechom Bal Ósmoklasistów.

Prof. Wiktor Zin - rok 1966

Wiktor Zin. Profesor, który przez lata fascynował Polaków piórkiem i węglem

W tym roku obchodziłby swoje setne urodziny. Profesor Wiktor Zin przez trzydzieści lat ściągał przed ekrany tysiące, jak nie miliony telewidzów. Jego telewizyjna audycja „Piórkiem i węglem” przeszła do legendy. A on zawsze z dumą wspominał rodzinny Hrubieszów.

Atakujący ChKS Chełm Jędrzej Goss razem z kolegami z zespołu odniósł 20. zwycięstwo w sezonie. ChKS  wciąż jest niepokonany w PLS 1. Lidze

ChKS Chełm nie dał szans Astrze Nowa Sól

W spotkaniu 22. kolejki ChKS Chełm pokonał Astrę Nowa Sól 3:0. Była to 20. wygrana lidera rozgrywek, który wciąż jest niepokonany. MVP wybrany został rozgrywający drużyny z Chełma Kacper Gonciarz.

Skoki narciarskie. Słaby występ Polaków w Lake Placid

Skoki narciarskie. Słaby występ Polaków w Lake Placid

Johann Andre Forfang wreszcie zwycięski. Norweg okazał się najlepszy podczas konkursu w Lake Placid i sięgnął po pierwszą wygraną w tym sezonie, a zarazem szóstą w karierze

Jak dobrze znasz najpiękniejsze miejsca Lubelszczyzny? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Jak dobrze znasz najpiękniejsze miejsca Lubelszczyzny? Sprawdź się w naszym quizie!

Lubelszczyzna to region pełen niezwykłych miejsc, bogatej historii i zapierających dech w piersiach krajobrazów. Od renesansowego Zamościa, przez urokliwy Kazimierz Dolny, po malownicze Roztocze – każdy znajdzie tu coś dla siebie. Czy wiesz, gdzie znajdują się najpiękniejsze zakątki naszego regionu? Rozwiąż quiz i przekonaj się, jak dobrze znasz Lubelszczyznę!

Po porażce z Avią Świdnik Marcin Stromecki (niebieski strój) i jego koledzy ograli w Rzeszowie tamtejszą Stal

Wisła Puławy wygrała w Rzeszowie z tamtejszą Stalą

Tydzień temu było rozczarowanie po porażce z Avią Świdnik, a w ten weekend humory znów poszły w górę. W sobotę Wisła Puławy wygrała w Rzeszowie z pierwszoligową Stalą 2:1

Pogoda dała w kość, ale biegacze zaliczyli 5 km podczas czwartego biegu Lublin City Trail
ZDJĘCIA
galeria

Pogoda dała w kość, ale biegacze zaliczyli 5 km podczas czwartego biegu Lublin City Trail

W sobotę pogoda nie zachęcała do biegania. Mimo to nad Zalewem Zemborzyckim zameldowało się niemal 300 osób, aby w ramach czwartego biegu Lublin City Trail pokonać 5 km trasę. Tym razem najlepszy wśród panów okazał się Michał Żuchowski reprezentujący AZS UM Lublin. W rywalizacji pań pierwsze miejsce zajęła Dominika Łukasiewicz.

Świdniczanka zremisowała w sobotę z Mazovią Mińsk Mazowiecki 2:2

Świdniczanka na remis z Mazovią. W przyszłym tygodniu kolejne transfery?

Piłkarze Świdniczanki w sobotę niby zmierzyli się w kolejnym sparingu z czwartoligowcem – Mazovią Mińsk Mazowiecki. W ekipie rywali można jednak znaleźć sporo znanych nazwisk, jak: Michał Janota, Maciej Jankowski czy Konrad Wrzesiński. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2. W przyszłym tygodniu trener Łukasz Gieresz spodziewa się kolejnych transferów.

Ciągniki, kombajny i wiele wiele innych... W Lublinie trwa AgroPark
galeria

Ciągniki, kombajny i wiele wiele innych... W Lublinie trwa AgroPark

Najnowocześniejsze maszyny, nawozy, nasiona i nowinki technologiczne pomagające w uprawie. Targi Lublin zamieniły się w centrum dowodzenia współczesnego rolnika.

W pierwszym meczu Motor zremisował u siebie z Koroną 1:1

Problemy kadrowe Korony Kielce przed meczem z Motorem Lublin

W niedzielę o godz. 12.15 Motor Lublin zmierzy się na wyjeździe z Koroną Kielce. Rywale znajdują się w strefie spadkowej i za wszelką celę muszą szukać punktów przede wszystkim w meczach u siebie. Tak się jednak składa, że trener Jacek Zieliński nie będzie mógł skorzystać z wielu zawodników.

Ewakuacja lubelskiej galerii. Na miejscu interweniowali strażacy

Ewakuacja lubelskiej galerii. Na miejscu interweniowali strażacy

Po godzinie 15 klienci galerii Olimp zostali wyproszeni z budynku. Włączyły się tam syreny ostrzegawcze.

Grozili że spalą mu dom. Teraz pójdą do aresztu

Grozili że spalą mu dom. Teraz pójdą do aresztu

Policjanci z Radzynia Podlaskiego ustalili kto stoi za groźbami spalenia domu jednego z mieszkańców miejscowości Borki. Teraz grozi im nawet 3 lata więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium