Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

24 czerwca 2014 r.
9:00
Edytuj ten wpis

Pszczółki lecą na miejskie kwiatki (wideo)

0 0 A A
Fot. Dorota Awiorko
Fot. Dorota Awiorko

Rozmowa z prof. dr hab. Jerzym Demetraki-Paleolog z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej Uniwersytetu Przyrodniczego we Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Jeden z hoteli dla dzikich owadów stanął za budynkiem rektoratu. To był pomysł uczelni?
- To pomysł Greenpeace. Poprosili nas o wsparcie tego projektu, a my bardzo chętnie na to przystaliśmy. Wcześniej robiliśmy kilka podobnych rzeczy, budowaliśmy małe uliki dla potrzeb doświadczeń. Ale takiego, w celu ochrony dzikich owadów, nigdy nie prowadziliśmy. Ten ul przyda nam się też jako obiekt dydaktyczny. W ramach trzech kierunków: ochrona środowiska, zootechnika i ogrodnictwo prowadzimy zajęcia poświęcone pszczołom. Teraz studenci będą mogli wyskoczyć na pięć minut z budynku i zobaczyć owady w akcji.

• Czyli to pierwszy ul dla dzikich owadów w naszym mieście?
- Z tego co wiem, to pierwszy oficjalny. Swego czasu propagowaliśmy ideę, by ludzie robili sobie małe uliki na działkach. Wiem, że kilka takich obiektów powstało, ale jakie są ich losy, to nie mam pojęcia. Cieszę się z tego ula, bo to zupełnie inna sytuacja jak coś jest ogólnodostępne, niż np. hodowla dla doświadczeń, którą likwiduje się po ustaniu finansowania projektu.

• Ten ul tutaj zostanie?
- Miejmy nadzieję, że jacyś wandale go nie zniszczą. To moja jedyna obawa. Może nie powinniśmy oficjalnie mówić, że one nie żądlą? Może by to odstraszało?

• A nie żądlą?
- Nie, nie mają żądeł. Dlatego nadają się na działki czy na np. balkon. To pszczoły samotne, które nie żyją w rojach. W Polsce mamy ponad 450 gatunków. W większości nie wykształciły żądeł, które mogą przebić skórę człowieka.

• Po co nam ule w miastach?
- Tego na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale miasta stają się ostoją dla owadów. Piękna sielska wieś to dziś fikcja. Wysoko uprzemysłowione rolnictwo ma dużo bardziej degradujący wpływ na środowisko niż czarne kominy, które są symbolem przemysłu. Wystarczy pojechać do Afryki czy Ameryki Południowej i zobaczyć kompletnie wyjałowione tereny, pola, które po paru latach bandyckiego użytkowania zamieniają się w pustynię.
U nas w Polsce, w miarę rozwoju rolnictwa, to właśnie tereny miejskie z ładnie utrzymaną roślinnością, stają się ostoją dla owadów. Wielu pszczelarzy przyzna, że więcej miodu zbiera z terenu Lublina, niż z okolic. W dodatku to bardziej różnorodny i niczym nie skażony produkt.
Na dziewiczej łące cały czas coś kwitnie. Podobnie jest w wielu dużych miastach. Na przykład w Londynie ogrodnicy tak sadzą rabaty, by cały czas kwitły.

• A u nas?
- Różnie to bywa. Myślę, że ta sztuka dopiero przed nami. Jedne gatunki latają w kwietniu, inne w maju, jeszcze inne w czerwcu. Fachowo nazywa się to ciągłością taśmy pokarmowej. Jak czegoś zabraknie to pewne gatunki pszczół mogą wypaść. I już nie wrócą. Wielu dyrektorów parków narodowych powie, że więcej roślin może zniknąć z tytułu braku zapylacza niż są w stanie zadeptać turyści.

Wolne pokoje

Na tyłach gmachu Rektoratu Uniwersytetu Przyrodniczego, w Ogrodzie Botanicznym UMCS, na ternie Rodzinnych Ośrodków Działkowych "Kalina” i oraz Zespołu Pałacowego UP na Felinie - w zeszłym tygodniu fundacja Greenpeace postawiła w Lublinie cztery hotele dla dziko żyjących owadów.

- Ul wykonany jest z drewna drzew liściastych, bo pszczoły nie lubią drewna zbyt żywicznego - tłumaczy Łukasz Supergan z Greenpeace. - Na dole jest bloczek z wypalonej gliny z otworami, w których owady mogą złożyć jaja. A w górnej części 20-centymetrowe kawałki trzciny, w których mogą się zagnieździć mniejsze pszczoły.

Pierwszy taki hotel pojawił się rok temu na Polu Mokotowskim w Warszawie jako zapowiedź akcji "Adoptuj pszczołę”. Od tego czasu w całej Polsce powstało około setki takich obiektów. - Głównie w parkach - mówi Ula Siemion z fundacji Greenpeace. - Wydaje nam się, że piękny park to taki z równo przyciętą trawą, gdzie nie ma żadnych suchych liści. Ale w ten sposób pozbawiamy owady wszystkich naturalnych schronień - tłumaczy.

Pozostałe informacje

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium