Rolnicy szczególnie dotknięci kryzysem Covid-19 mogą otrzymać finansową pomoc. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski dotyczące tego unijnego wsparcia. Do końca września!
– Budżet przeznaczony na pomoc rolnikom szczególnie dotkniętych kryzysem Covid-19 wynosi ok. miliarda złotych – mówi Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. – Będzie przeznaczony na wsparcie hodowców krów, bydła mięsnego, trzody chlewnej, drobiu, w związku ze spadkiem cen, który miał miejsce po wybuchu pandemii. Sytuacja dotyczyła m.in. drobiu, którego jesteśmy czołowym producentem.
I dodaje: O pomoc finansową mogą ubiegać się także producenci roślin ozdobnych w szklarniach i tunelach foliowych, które są ogrzewane.
Pomoc ma formę jednorazowej płatności ryczałtowej.
– Jest uzależniona od rodzaju i wielkości prowadzonej produkcji rolnej – dodaje dyrektor Gałaszkiewicz. – Maksymalna kwota wsparcia wynosi 30 tysięcy złotych, jednak nie może przekroczyć 7 tys. euro dla jednego rolnika.
Wnioski przyjmują biura powiatowego ARiMR. Można je składać osobiście, przesłać elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej ePUAP, a także za pośrednictwem tradycyjnej poczty.
– Decyzje administracyjne o przyznaniu pomocy będą wydawać kierownicy biur powiatowych – zapowiada dyrektor LOR ARiMR. – Jeśli decyzja uwzględnia w całości żądanie wnioskodawcy, to rolnicy nie będą otrzymywać decyzji, otrzymają pieniądze na wskazane konto.
Agencja zapowiada, że decyzje będą wydawane do 75 dni od dnia zakończenia naboru wniosków, zaś wypłata pieniędzy nastąpi w miesiącu wydania decyzji przez kierownika biura powiatowego ARiMR.
Wnioski o przyznanie pomocy rolnicy mogą składać do 30 września.
Pomoc dla KGW
Są jeszcze pieniądze na wsparcie dla kół gospodyń wiejskich (mogę być też koła miejskie działające w miastach liczących do 5 tys. mieszkańców a także na terenie sołectw położonych w granicach miast). Dokumenty można składać także do końca września.
– W przypadku dotacji dla kół gospodyń wiejskich w skali kraju przeznaczonych na dofinansowanie KGW było 40 mln zł, z czego do zagospodarowania zostało jeszcze ok. 11 mln zł – podaje dyrektor Krzysztof Gałaszkiewicz, który zachęca gospodynie do tego, aby ze złożeniem wniosku nie czekały do ostatniego dnia naboru.
Warunkiem koniecznym do ubiegania się o wsparcie, poza złożeniem wniosku do Agencji jest też rejestracja koła w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez ARiMR. Do piątku w naszym regionie zarejestrowało się już 1222 kół.