Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

24 lutego 2022 r.
6:01

Wojna. Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Nowe informacje

Autor: Zdjęcie autora pab kyku
486 23 A A

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Najnowsze wiadomości na temat wojny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
22:09
 
Międzynarodowa Federacja Piłkarska oświadczyła w czwartek, że potępia agresję Rosji na Ukrainę. FIFA zapowiada, że będzie monitorować sytuację w sprawie zaplanowanego na 24 marca półfinałowego meczu barażowego Rosji z Polską w Moskwie o awans do finałów mistrzostw świata, które w tym roku mają odbyć się w Katarze.
 
21:27
 
 
21:06
 
 
20:47
 
„Bądźmy razem z Ukraińcami”, „Nie ma wolnej Polski bez wolnej Ukrainy”, „Jeśli pali się dom naszego sąsiada, to ten ogień przejdzie też do nas. Pamiętajmy o tym”. Takie zdania padły na Rynku Wielkim w Zamościu podczas symbolicznej manifestacji w geście solidarności z Ukraińcami.
 
20:01
 
Mają kierować uchodźców z Ukrainy do miejsc zakwaterowania i udzielać im pomocy medycznej. W województwie lubelskim ruszyły cztery punkty recepcyjne. W gotowości są przygraniczne szpitale.
 
19:27
 
 
19:00
 
– Zebraliśmy się dzisiaj, żeby pokazać solidarność i wsparcie dla Ukrainy. Wszyscy zebrani są studentami, którzy mają tam rodziców i przyjaciół. W Ukrainie została moja rodzina. Wojna jest przerażająca. Do ostatniej chwili wszyscy mieliśmy nadzieję, że to się nie wydarzy. Niestety, stało się i nic nie możemy z tym zrobić. Możemy jedynie okazywać nasze wsparcie, solidarność i jakoś się trzymać – mówi Anastasia z Kijowa, która studiuje biologię medyczną po angielsku na UMCS w Lublinie.
 
18:50
 
Na Placu Chopina w Puławach zorganizowano dzisiaj wiec przeciw agresji Rosji na terytorium Ukrainy. Uczestnicy wysłuchali ukraińskiego hymnu. Przynieśli ze sobą transparenty nawołujące do pokoju. W trakcie przemówień zachęcali puławian do pomocy sąsiadom ze wschodu.
 
18:46
 
Hrubieszów przygotowuje się na przyjęcie osób uciekających z Ukrainy. Miasto udostępni im Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji. I tylko tam trafią potrzebujący. Szkoły od poniedziałku pracują normalnie.
 
18:32
 
W Kijowie wieczorem sytuacja się uspokoiła. W wielu miejscach nie ma już kolejek, jakie można było zobaczyć przed południem. Do tej pory są za to bardzo duże korki na drogach wyjazdowych z miasta.
 

– Chciałem kupić radio na baterie i też mi się udało, więc nie ma większego problemu z zakupami – relacjonuje Artem Riesa, absolwent UMCS, który po studiach w Lublinie wrócił do swojego kraju.

Ale przyznaje, że sytuacja cały czas jest napięta. Od godziny 20 wprowadzono godzinę policyjną, trzeba pozostać w domu.

– Już dwa razy słyszałem syreny w okolicy mojej dzielnicy. Napięcie i stres jest, ale radzimy sobie. Chcę podziękować swoim rodakom, że są spokojni, nie ma chaosu – dodaje.

Stacja paliw w Kijowie. Kolejki już są znacznie mniejsze niż wcześniej (fot. Artem Riesa)

18:20

 
17:51
 
– Może się zdarzyć, że za dwa dni będę wracał na Ukrainę. Miesiąc temu urodził mi się synek. Jak wyjeżdżałem z domu o 5 rano, jeszcze nie wiedziałem, co się dzieje. Mieszkam w małej miejscowości, a główne ataki były dzisiaj w większych miastach – mówi jeden z pasażerów, którego spotkaliśmy dzisiaj na Dworcu Głównym PKS w Lublinie.
 
17:31
 
– Polska jest bezpiecznym krajem dla naszych obywateli i będzie też bezpiecznym krajem dla naszych sąsiadów, dla naszych przyjaciół, dla tych, którzy są w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji - zapewnił szef MSWiA Mariusz Kamiński na konferencji prasowej w Warszawie.
 
16:51
 
 
16:13
 
Mimo porannego ataku Rosji na Ukrainę i dramatycznego rozwoju wypadków w kolejnych godzinach, nie było żadnego alarmu, niczego nadzwyczajnego. Na lotnisku w Mokrem pod Zamościem czwartek był dniem bardzo podobnym do wszystkich poprzednich, odkąd pojawili się tutaj amerykańscy żołnierze.
 
16:04
 
Niecały miesiąc temu byłam w Ukrainie. Życie trwało w miarę normalnie, pomimo że wróg trzymał każdego Ukraińca na celowniku. Od tygodnia dzwonię do znajomych, pytam, czy nie zabrać ich dzieci do Polski...
 
15:24
 
„Jesteśmy z Wami”, „Chcielibyśmy, żebyście wiedzieli o naszym wsparciu i pomocy” – między innymi takie właśnie słowa wsparcia płyną z lubelskich szkół do pochodzących z Ukrainy uczniów i nauczycieli
 
15:06
 
Znasz rosyjski lub ukraiński? Masz doświadczenie w udzielaniu pomocy? Jesteś psychologiem albo prawnikiem? Lubelska organizacja Homo Faber uruchomiła nabór do grupy wolontariackiej.
 
14:55
 
Ludzie siedzą w domach i słuchają komunikatów, co mają robić gdy nadlecą bomby. Niektórzy uciekają na wieś. Inni próbują zrobić większe zakupy spożywcze - tak wygląda pierwszy dzień wojny w relacjach mieszkańców Lubelszczyzny przebywających w Ukrainie.
 
14:43
 
Szpitale w przygranicznych powiatach województwa lubelskiego są gotowe na pomoc Ukraińcom. Rozmawialiśmy z dyrektorami szpitali w Chełmie, Tomaszowie Lubelskim i Hrubieszowie. 
 
13:59
 
– Jeszcze dziś przy polsko-ukraińskiej granicy zostaną uruchomione punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy – zapowiedział szef MSWiA. Cztery z nich znajdą się na terenie województwa lubelskiego. – Każdy, kto będzie uciekał przed rosyjskimi bombami i karabinami, będzie mógł liczyć na pomoc – zapewnia minister Mariusz Kamiński.
 
13:00
 
Dorohusk, Zosin, Dołhobyczów i Hrebenne - w tych miejscach na terenie województwa lubelskiego powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy.
 
12:34
 
– Dzisiaj rano zaczęli obstrzeliwać wszystkie nasze bazy wojenne i magazyny. Obstrzelali praktycznie każde większe miasto. Ludzie zaczęli uciekać. Paliwa na stacjach benzynowych nie ma. Kolejki po 150 samochodów. Można kupić tylko 20 litrów benzyny na głowę. Granice są przepełnione. Nie wiem co tam się dzieje. Jeszcze nic nie wiadomo. Przed chwilą dostałam informację, że zaczęli strzelać pod granicą w Sumach – mówi Kasia z Kijowa, obecnie mieszkająca w Lublinie.
 
– Cały dzień śledzę informacje w ukraińskiej telewizji. Godzinę temu znowu ostrzelali Kijów. W miasteczku obok 6 osób nie żyje, a 12 jest rannych – mówi Juliet z Iwano-Frankowska, na stałe mieszkająca w Polsce. (ea)
 
12:05 
 
– O piątej rano usłyszałam potworny huk. To były rakiety. Poczułam strach, paraliżujący. Do wojny nie da się psychicznie przygotować. Nigdy czegoś takiego nie czułam, nigdy tak się nie bałam. Boję się o dzieci, żeby nie zaznały cierpienia. Młodszy synek jeszcze nie zdaje sobie sprawy, co się dzieje, ma dopiero trzy lata. Starsza córka więcej rozumie. Nie poszła dzisiaj do szkoły. Przedszkola i szkoły są pozamykane. Nie działają telefony, została nam tylko łączność przez internet, ale też nie wiemy jak długo – opowiada Julia, która mieszka w Niecieszynie (obwód chmielnicki). Działa tam chmielnicka elektrownia jądrowa. Blisko 40-tysięczne miasto zostało zamknięte, nie można ani wjechać, ani wyjechać.
 
– Ludzie wpadają w panikę, ale nie można wyjechać, bo zostaliśmy zamknięci. Jesteśmy odcięci. Mamy ogromne obawy co będzie dalej, również dlatego, że mamy tu elektrownię, strategiczny obiekt. Przecież takie obiekty są w czasie wojny zagrożone. Modlimy się, żeby nasza ziemia nie została całkiem zniszczona. Módlcie się za nas! – dodaje płacząc Julia. (kp) 
 
11:43

W Kijowie czuć mobilizację społeczeństwa – relacjonuje dla Dziennika Artem Riasa, absolwent UMCS, który po studiach w Lublinie wrócił do swojego kraju. Artem pochodzi z Krzemieńczuka, ale początek wojny zastał go akurat w Kijowie.

11:23

Maya Golub, dziennikarka z Łucka w zachodniej Ukrainie, informuje, że przed sklepami i aptekami ustawiają się kolejki. Ale w mieście nie ma paniki.

10:43

Wstrząsające nowe zdjęcia z miejscowości Czuchujew koło Charkowa.

Russia has invaded Ukraine. They bombed a civilian apartment complex in Chuhuiv, near Kharkiv. pic.twitter.com/KnzuMzDrZb

— Alexander Lourie (@AlexanderLouri4) February 24, 2022

10:10

Dzisiaj o godz. 19 w archikatedrze lubelskiej zostanie odprawiona „Msza święta o pokój” – zapowiedział ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, rzecznik prasowy.

BOŻE, CHROŃ UKRAINĘ! – napisał rano abp Stanisław Budzik.

9:45

W mediach społecznościowych pojawiło się kolejne nagranie z miejscowości Czuhujew koło Charkowa.

9:20

Daniel Dragan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego jest w ukraińskim Łucku. „To najbezpieczniejsza część Ukrainy” – mówi. Przyznaje jednak, że słyszał bombardowanie.

9:09

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie.

8:57

Co najmniej 7 osób zginęło w ataku Rosji na Ukrainę. To pierwsze informacje podawane przez ukraińskie władze.

8:26

Poranne syreny alarmowe we Lwowie, położonego zaledwie około 70 kilometrów od granicy z Polską.

Air Raid sirens begin in Lviv, Ukraine pic.twitter.com/lIGgTfKVmU

— Lucas Tomlinson (@LucasFoxNews) February 24, 2022

8:21

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk opublikował materiał wideo, w którym uspokaja mieszkańców miasta. Informuje również o możliwym napływie uchodźców z terenu Ukrainy.

8:11

Okolice Charkowa. Ostrzał zniszczył budynek mieszkalny. Krótki film został nakręcony przez dziennikarza w miejscowości Czuhujew, na południowy wschód od Charkowa.

7:59

Płonący ukraiński pojazd bojowy na jednym z nagrań w mediach społecznościowych. 

🇷🇺⚡️🇺🇦A Ukrainian BMP on fire. pic.twitter.com/xHwpB1BObb

— Ali Özkök (@Ozkok_A) February 24, 2022

7:45

Oświadczenie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy:

"Dziś 24 lutego o godz. 5.00 Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej rozpoczęły intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także przeprowadziły ataki rakietowe i bombowe na lotniska w Boryspolu, Ozernoje, Kulbakinie, Czuguewie, Kramatorsku, Czarnobajewce jak na obiektach wojskowych Ukrainy. W tym samym czasie agresor rozpoczął ostrzał artyleryjski terytorium i osad Ukrainy wzdłuż granicy państwowej.

Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy odpierają atak lotniczy najeźdźcy. Siły obronne państwa są w pełnej gotowości bojowej, zajęły i utrzymują pozycje obronne. Sytuacja jest pod kontrolą.

Informacje o lądowaniu wojsk rosyjskich w Odessie nie są prawdziwe."

7:33

O godz. 8 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpocznie się narada Prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych.

7:00

Odgłosy syren alarmowych w Kijowie.

Vor dem Hintergrund russischer Luftbombardierungen ukrainischer Städte sind unter anderem in Kiew aktuell Warnsirenen angegangen, die vor einem Luftangriff warnen. pic.twitter.com/KR74jDkkKc

— TRT Deutsch (@TRTDeutsch) February 24, 2022

6:46

Prezydent Duda: wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję

>>>

Władimir Putin ogłosił w nocnym przemówieniu, że Rosja przeprowadzi na Ukrainie „specjalną operację wojskową”. W okolicach Charkowa, Odessie, a nawet w Kijowie słyszalne są wybuchy i eksplozje.

Przedstawiciele ukraińskiego rządu informują, że rosyjskie wojska wylądowały w Odessie, inne przekraczają granicę w okolicach Charkowa. Na filmach dostępnych w mediach społecznościowych widać samoloty wojskowe w okolicach tego miasta.

Prezydent Putin powiedział, że Rosja chce „zdemilitaryzować i zdenazyfikować” Ukrainę. Wezwał również ukraińskich żołnierzy do złożenia broni i powrotu do domu.

Prezydent USA: Putin wybrał wojnę z premedytacją

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba potwierdził rosyjską „inwazję na pełną skalę” na Ukrainę. Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko również potwierdził, że rozpoczęła się rosyjska inwazja.

 

Kharkiv pic.twitter.com/LfwcNmOhwA

— OSINTtechnical (@Osinttechnical) February 24, 2022

Ostrzał bloku w Czuhujewie. Zdjęcia: https://www.instagram.com/alexlourie.photo/

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium