Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

4 listopada 2020 r.
16:45

Na co najczęściej umierają mieszkańcy Lublina?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 3 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Mieszkańców Lublina najczęściej zabijają choroby układu krążenia, powodując niemal co drugi zgon. Co czwarty jest skutkiem raka. Coraz więcej dzieci zapada na choroby nowotworowe i psychiczne. Co powinien z tym zrobić samorząd miasta przez najbliższe cztery lata? Tego dotyczą rozpoczęte właśnie konsultacje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pod konsultacje poddawany jest miejski plan działania na rzecz zdrowia mieszkańców w latach 2021-25. Ratusz przewiduje m.in. uruchomienie strony internetowej, na której miałyby się znaleźć przystępnie podane i aktualizowane na bieżąco informacje o dostępności świadczeń i usług zdrowotnych. Plan zakłada też szczepienia ochronne dla chętnych mieszkańców, wpajanie właściwych nawyków i namawianie do zdrowego trybu życia, tworzenie nowych miejsc do ćwiczeń na świeżym powietrzu i organizację badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie chorób, w tym nowotworów.

  • Rak jest jedną z częstszych przyczyn śmierci mieszkańców Lublina, jest przyczyną 26 proc. zgonów. U kobiet najczęściej spotykany jest rak piersi, trzonu macicy i jelita grubego, chociaż w przypadku raka piersi zauważalny jest pewien spadek zachorowań. Wzrost widać w przypadku raka tchawicy, oskrzeli, płuc i trzustki. Wśród mężczyzn najczęściej spotykany jest rak gruczołu krokowego, tchawicy, oskrzeli i płuc oraz jelita grubego. W natarciu jest zwłaszcza rak prostaty, trzustki i białaczka, a lekko spada u panów zachorowalność na nowotwory pęcherza moczowego, żołądka, mózgu i chłoniaki.
  • O wiele częściej niż rak zabijają nas jednak choroby krążenia. W Lublinie, według ostatnich danych, którymi dysponuje Urząd Miasta, są one przyczyną ponad 45 proc. zgonów. – Choroba nadciśnieniowa, która jest często podłożem do rozwoju innych chorób układu krążenia stanowi jedną z najliczniejszych, które dotykają mieszkańców – czytamy w raporcie opracowanym przez samorząd miasta.
  • Pod względem przyczyn zgonu mieszkańców Lublin nie wyróżnia się na tle reszty kraju. Od przeciętnego Polaka różni nas za to… długość życia. W Lublinie prognozowana długość życia dziewczynki urodzonej w 2018 r. to 82,3 roku (średnia w Polsce to 81,7 roku), zaś spodziewana długość życia chłopca z tego samego rocznika to 74,1 roku (średnia w kraju to 73,9 roku). Panie żyją średnio o 8 lat dłużej niż mężczyźni, co oznacza również to, że przez dłuższy czas będą potrzebowały opieki jako osoby samotne.
  • Ale najmłodsi też mają swoje problemy. – Wśród dzieci dominującą pozycję w zakresie zachorowalności zajmują zachorowania na nowotwory, niedokrwistość, choroby tarczycy, cukrzycę, otyłość, padaczkę, zaburzenia refrakcji i akomodacji oka, alergie i zniekształcenia kręgosłupa – wyliczają autorzy opracowania, którzy zwracają uwagę szczególnie na to, że w młodym pokoleniu rośnie zachorowalność na nowotwory i cukrzycę.

– Dużym problemem zdrowotnym wśród dzieci i młodzieży są choroby psychiczne – czytamy w raporcie, z którego wynika, że najczęściej chodzi o zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i odczuwalne przez ciało.

Twoje uwagi

Wszelkie sugestie dotyczące działań na rzecz zdrowia mieszkańców można zgłaszać Urzędowi Miasta do 18 listopada włącznie na adres konsultacje@lublin.eu.

Na przyszły poniedziałek wyznaczony został dwugodzinny dyżur telefoniczny (tel. 81 466 34 04 oraz 81 466 34 22, gjackowska@lublin.eu oraz dgancewska@lublin.eu, w godz. 15.30-17.30).

• Jaki obraz zdrowia mieszkańców wyłania się z miejskiego raportu? O tym napiszemy szerzej w piątkowym Magazynie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Piękne wakacje w Azji z PLL LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT oferują bezpośrednie połączenia z wieloma ekscytującymi miejscami w Azji, umożliwiając podróżnym odkrywanie egzotycznych kultur, spektakularnych krajobrazów i unikalnej kuchni. Dzięki nowoczesnym samolotom Dreamliner, długie loty są wygodne i przyjemne, co czyni podróżowanie do dalekich krajów jeszcze bardziej dostępne. Przedstawiamy kraje, do których można się udać z PLL LOT, wraz z poradami dotyczącymi planowania podróży.

Zabieg wykonywany podczas otwarcia Lubelskiego Ośrodka Spastyczności

Kompleksowe leczenie pacjentów neurologicznych. Otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie otwarto Lubelski Ośrodek Spastyczności. To pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, która pomoże pacjentom neurologicznym uporać się ze skutkami choroby.

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium