Niemal każdy większy serwis w Internecie oferuje swoim Czytelnikom możliwość wzięcia udziału w różnego rodzaju sondach. Chociaż komentarze i fora powoli wypierają tą formę badania preferencji Internautów, to ankiety są wciąż bardzo popularne. Najczęściej ze względu na nietypowe pytania w nich zawarte.
Tego typu ankiet w Internecie jest wiele. Często na pozornie proste pytanie ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. A wpadki nie dotyczą tylko najmniejszych portali, czy forów internetowych. Przykładem może być sonda wyborcza serwisu Onet.pl, który postanowił zapytać o miejsce oddania głosu.
Sondy to już technologiczny relikt przeszłości, których funkcjonalność jest mocno ograniczona. Zostają powoli wypierane przez różnego rodzaju wtyczki społecznościowe, systemy komentarzy, czy proste forum. Dlatego administratorzy kuszą ciekawymi pytaniami i jeszcze lepszymi odpowiedziami. Nasi koledzy z Gazety Pomorskiej postanowili zapytać o szanse Polski na mistrzostwach Euro 2012. Sonda biła rekordy popularności.
Zdaniem Nonsensopedi, ankieta to jedno trzech największych kłamstw obok prognozy pogody i obietnic wyborczych, z których wynika, że zawsze to osoba odpowiadająca na pytanie jest błędem statystycznym. Jeżeli zadamy pytanie proste typu "Jakiej płci jest Twój sąsiad”, to wiele osób zagłosuje na "Nie mam zdania”, lub "Trudno powiedzieć”. Okazuje się, że ludzie bardzo lubią wybierać dziwne odpowiedzi w sondach. Jak głosują? To też postanowiono sprawdzić:
Zdarza się, że odpowiedzi są dosadne, jak w serwisie Gwizdek24.
Kiedy słynny aktor lub sportowiec kończy karierę o jego dalszych losach zawsze rozpisują się media. Nie brakuje spekulacji, co teraz będzie taka osoba robiła. Joemonster – serwis znany z dobrego humoru zapytał, kim zostanie Adam Małysz. Zdaniem Internautów może stać się zawodnikiem MMA, nowym Stigiem (Zawodowy kierowca z programu TopGear – przyp. redakcja) lub po prostu ... człowiekiem.
Czasami zdarza się, że pytania w ankietach są podchwytliwe i trzeba się nad nimi dłużej zastanowić. Jak możemy zobaczyć poniżej, w tej sondzie musimy przenieść się pamięcią w przeszłość i przypomnieć sobie nasze kulinarne podboje.
Co można zrobić w trakcie pisania testu gimnazjalnego? Zdaniem serwisu Śląsk Nasze Miasto można np. wziąć udział w ankiecie na stronie. Czyżby gimnazjaliści szukając odpowiedzi na egzamin mieli zagłosować? Czemu nie!