Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rozrywka

16 maja 2008 r.
17:34
Edytuj ten wpis

Zwykle zaczyna się od resorków

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 2 A A

Ponad 40 porsche wczoraj dostojnie przedefilowało ulicami Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
911 carrera, caymany, 928, 944 - nowsze, starsze, ale wszystkie z czarnym koniem na masce. Zjednoczyła ich magia Porsche. Do niedzieli Lublin jest polską stolicą kultowej marki.


Bill Gates, Doda, Cugowski, Gzik, Guldynowicz, Zięba, Wójtowicz. Co łączy tych ludzi? Porsche. Wszyscy kochają tę markę, mimo, ze aut są kapryśne, czasami wiekowe, potrafią się popsuć.

Wszytko zaczęło się w Lublinie. Jarek Guldynowicz, zwany prezesem, wraz z grupą kolegów, na koniec lat dziewięćdziesiątych założyli w Lublinie Porsche Club Poland. - Już od początku działalności przyświecał nam jeden cel: stworzenie społeczeństwa miłośników Porsche i umożliwienie im pełnej samorealizacji w zakresie swojej pasji - mówi Jarek Guldynowicz (porsche 996 seria 911). Ale tak naprawdę gorące uczucie do Porsche rodzi się już w wieku przedszkolnym.

- U mnie, tak jak w większości przypadków choroby Porsche, zaczęło się od resorków. Miałem kilak modeli sportowych samochodów i tak marzyłem, że kiedyś takim "żelazem” chciałbym jeździć - mówi Arkadiusz Zięba (porsche 928, rocznik 1985). - Po latach marzenia stały się samochodem.

Porsche to coś więcej, niż tylko samochód. - W pewnym sensie jazda porsche ma w sobie coś traumatycznego. Padło mi sprzęgło w mojej "928”. Byłem tak wściekły na "prosiaczka”, że już prawie podjąłem decyzję o sprzedaży. Wieczorem, siadłem z piwkiem i patrzę na mój samochodzik. Taki ładny, przeleciało mi przez głowę i samobójcze myśli o sprzedaży od razu znikły. Wyjąłem silnik, wymieniłem sprzęgło i dalej nim jeżdżę - opowiada Zięba.

- Przeważnie sami serwisujemy nasze samochody - dodaje Paweł Wójtowicz (porsche 944). - Chyba, że sytuacja wymaga specjalistycznego sprzętu, wtedy trzeba pojechać na serwisu.

Wbrew pozorom bieżąca obsługa tej marki nie jest droga. - Klocki hamulcowe kosztują 100 złotych - tłumaczy Zbyszek Gzik (porsche 911 targa). - Większość napraw robimy sami. A to jest świetna okazja do spotkania się kolegami przy szklaneczce szlachetnego trunku. Po prostu jednoczy.

Kolejny mit, to szybka jazda. - Jak stoimy pod światłami, to przeważnie w ciemnych okularach, po przechodnie natrętnie się wpatrują w samochód. Po drugie, młodzieńcy przeważnie chcą się ścigać. Stają obok i wyzywając wyją silnikiem. Ale mnie już się nie chce, bo jazda porsche to przyjemność. Chcę więcej adrenaliny, to zgadujemy się z kumplami i jedziemy na lotnisko w Ułężu. Tam można poszaleć - dodaje Zbigniew Gzik.

Miłość do porsche jest mocno zaraźliwa. Asia Guldynowicz i Ola Gzik, dwie kilkuletnie damy, mocno pilnują tatusiów. Jak tylko usłyszą silnik tatusiowego porsche od razu lecą do samochodu. - Ja to mówię: tatusiu poszalej, żeby szybciej jechał - mówi Ola Gzik. - Ale jak nie ma taty, to z Victorią, moja siostrą, jeździmy naszym małym porsche na prąd- dodaje Ola Asia Guldynowicz też nie przepuści żadnej okazji przejażdżki porsche.

Do niedzieli Lublin będzie stolica Porsche. - Na Perłowy Rajd Porsche zaanonsowało się ponad 40 aut, w tym najnowsze modele. Klubowicze zjadą się z całej Polski - mówi Jarek Guldynowicz. - Przez 5 lat naszej oficjalnej działalności zorganizowaliśmy ponad 20 imprez, skupiając wokół siebie ponad 120 posiadaczy 150 samochodów Porsche. Za nadrzędny cel naszej działalności stawiamy promowanie idei bezpiecznej jazdy, szerzenie zamiłowania do motoryzacji oraz wspieranie kierowców w dążeniu do polepszenia swoich umiejętności -dodaje.

Najciekawsze imprezy rajdu odbędą się dzisiaj. Na torze Lublin, przy ulicy Zemborzyckiej, od 16 będzie można zobaczyć Porsche w akcji, czyli podczas prób sportowych. Od 18 do 20 organizatorzy zapraszają na piknik. Wstęp wolny.

PROGRAM

17 maja - sobota
9-11 - przejazd na tor kartingowy, próby sprawnościowe, przejazd trasą Lublin - Nałęczów - Kazimierz.
11.30-14.30 - przerwa na rynku w Kazimierzu Dolnym
14.30 - start pierwszego auta z Kazimierza Dolnego do Lublina, przejazd na tor kartingowy w Lublinie
16 - próba sprawnościowa pierwszego auta na torze kartingowym w Lublinie
18-20 - piknik z Porsche i Perłą na torze kartingowym w Lublinie, w trakcie którego będzie wiele atrakcji m.in. ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursie elegancji, DJ, wiele innych
20 - parada ulicami miasta i powrót do hotelu
18 maja - niedziela
9-10 - wyjazd samochodów z hotelu i przejazd na lotnisko w Ułężu
11 - 16 - próby sprawnościowe na lotnisku w Ułężu

Fot. Kazrol Zienkiewicz

Pozostałe informacje

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

W Ratuszu będzie można oglądać wystawę fotografii przedstawiającą wspaniały sezon Orlen Oil Motoru Lublin

Będzie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie jakie emocje towarzyszyły mistrzom Polski w drodze po kolejny tytuł PGE Ekstraligi

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Wycinka nad Bugiem pod zaporę. Posłanki Lewicy interweniują u minister klimatu

Przy granicy z Białorusią powstaje zapora elektroniczna, a to wiąże się z wycinką drzew na odcinku ponad 170 kilometrów. Posłanki Lewicy interweniują w tej sprawie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

zdjęcie ilustracyjne

Śmiertelny wypadek o świcie. Dostawczak najechał na kobietę

Do śmiertelnego wypadku doszło dzisiaj nad ranem na drodze krajowej 74 w miejscowości Gorajec - Zastawie.

Filip Luberecki jest podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski do lat 20

Motor Lublin chce przedłużyć kontrakt z Filipem Lubereckim

Filip Luberecki trafił do Motoru w zimie 2023 roku z Escoli Varsovia. 19-latek systematycznie robi postępy i nie ma co ukrywać, że na pewno przyciąga uwagę większych klubów. Jego umowa z lubelskim klubem obowiązuje do 31 grudnia 2025 roku. Żółto-biało-niebiescy od jakiegoś czasu chcą jednak kontrakt przedłużyć

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Będzie mniej asfaltu w Parku Bronowickim. Wykonawca wybrany

Miasto wybrało przedsiębiorcę, który podejmie się rewitalizacji Parku Bronowickiego w Lublinie. Początkowo mówiło się, że inwestycja może pochłonąć około 14 mln zł. Okazuje się, że może być mniej. Park w nowej odsłonie ma być gotowy do końca maja 2026 roku.

Siedziba rejonu w Radzyniu

Czy powtórzy się historia sprzed dekady? Pracownicy rejonu PGE zaniepokojeni

Czy historia z 2012 roku się powtórzy i PGE Dystrybucja zamknie placówkę w Radzyniu Podlaskim? Takie obawy mają pracownicy, którzy zwrócili się o pomoc do posłanki Małgorzaty Gromadzkiej (PO).

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM
koncert
29 listopada 2024, 18:00

Projekt Volodia - piosenki Wysockiego w Domu Kultury LSM

Projekt Volodia zrodził się z fascynacji twórczością Włodzimierza Wysockiego. Sprawcą powołania tego projektu jest Janusz Kasprowicz muzyk, aranżer, twórca i dyrektor artystyczny pierwszego w Polsce cyklicznego festiwalu poświęconego twórczości Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”. Pieśni Wysockiego będzie można wysłuchać w piątkowy wieczór w Domu Kultury LSM.

W tym momencie nie ma możliwości zdobycia dofinansowania na budowę mieszkań komunalnych, więc miasto przekażę działkę Towarzystwu Budownictwa Społecznego, które ma szanse uzyskać preferencyjny kredyt i postawić blok z 48 mieszkaniami społecznymi

Rada jest na tak. TBS dostaje działkę i gotowy projekt

Nie mieszkania komunalne, jak pierwotnie zakładano, ale społeczne, należące do TBS powstaną najprawdopodobniej przy ul. Sikorskiego. Rada Miasta Zamość dała w poniedziałek zgodę na to, by miejskiej spółce przekazać działkę oraz przygotowaną wcześniej pełną dokumentację.

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree
koncert
29 listopada 2024, 19:31

Terapia z udziałem Zenka Kupatasy i Dr Gree

Zenek Kupatasa na każdym koncercie idzie ostro w pogo. Już w piątek wystąpi w Kultowej Klubokawiarni. Piątkowy wieczór zapowiada się nad wyraz energetycznie ponieważ publiczność Kultowej Klubokawiarni rozrusza lubelski zespół Dr Gree.

Zdjęcie z II Forum Kultury Studenckiej
MAGAZYN

Od buntu po nowoczesność. Jak zmieniała się kultura studencka?

Rozkwit kultury studenckiej przypada na ok. 50 lat temu. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło i nie chodzi tylko o młodzież, ale również o rozwiązania systemowe.

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Sanepid pozwala korzystać z wody, ale z piciem ostrożnie

Chlorowanie wodociągu czerpiącego wodę z ujęcia w Gołębiu w gminie Puławy przyniosło skutek. Ilość groźnych dla zdrowia bakterii spadła do bezpiecznego poziomu. Sanepid warunkowo pozwolił na korzystanie z wody. Ale przed spożyciem warto ją przegotować.

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji
Nasza interwencja
galeria

Pękające ściany w bloku przy ul. Wędrownej. Nadzór budowlany wkracza do akcji

Wracamy do tematu pękających ścian i ugięć stropu w bloku przy ul. Wędrownej w Lublinie. Mieszkaniec bezskutecznie próbuje wyegzekwować od dewelopera naprawę, a Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego miasta Lublin zapowiada kontrolę.

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Łydka Grubasa: Strasznie mocno stoimy za nurtem polskiego rocka. | (Nie)Wyparzona Gęba

Gośćmi programu (Nie)Wyparzona Gęba byli członkowie zespołu Łydka Grubasa: Bartosz „Hipis” Krusznicki, Artur „Carlos” Wszeborowski oraz Dominik „Długi” Skwarczyński. Zapytaliśmy ich o początki zespołu, o to czy sądzili że Rapapara stanie się hitem, o współpracę z Kwiatem Jabłoni oraz o ciekawostki backstagowe.

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę
Zamość
galeria

Kadrowe roszady w więzieniu. Nowy dyrektor ma nowego zastępcę

Już nie major Piotr Grabczak, ale kpt. Robert Ząbek jest zastępcą dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu. To kolejna kadrowa zmiana w służbie więziennej, jaka zaszła w ostatnim czasie. A wszystko to po ucieczce groźnego przestępcy.

Grudniowy Jarmark Świąteczny w Zamościu ma już 10-letnią tradycję. Podczas wydarzenia odbywają się występy artystyczne, ale również handel. W minionych latach na straganach można było kupować najróżniejsze przedmioty, również rękodzieło

Świąteczny jarmark już wkrótce. Więcej rękodzieła, mniej „chińszczyzny”

Nie tylko handlowcy, których stać na opłatę za stoisko, ale być może również lokalni artyści i rękodzielnicy będą mieli dla siebie miejsce na grudniowym Jarmarku Świątecznym w Zamościu. Prezydent rozważa udostępnienie dla tej grupy specjalnego namiotu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium