Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 kwietnia 2022 r.
15:35

Ruszają przeprowadzki w megaszpitalu w Lublinie. Sprawdź gdzie przeniosą się oddziały

9 2 A A
Na wejściu do byłego Szpitala Jana Bożego przy ul. Biernackiego dzisiaj o świcie zawisły tabliczki z nową nazwą
Na wejściu do byłego Szpitala Jana Bożego przy ul. Biernackiego dzisiaj o świcie zawisły tabliczki z nową nazwą (fot. Maciej Kaczanowski)

Nikogo nie będziemy zwalniać, a wręcz przeciwnie, będziemy zapewne musieli szukać nowych pracowników – to deklaracja dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej, który od dzisiaj jest największą pod względem liczby łóżek placówką medyczną w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2573 pracowników, 1083 łóżka oraz 38 oddziałów – to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie po dzisiejszym połączeniu ze Szpitalem Jana Bożego.

– Mam nadzieję, że ten megaszpital zarządzany z jednego miejsca spowoduje, to czego oczekujemy wszyscy. Przede wszystkim polepszenia świadczeń dla pacjentów z całego województwa lubelskiego – mówi marszałek Jarosław Stawiarski. – A drugi efekt na jaki liczymy, to zahamowanie zadłużania się tych dwóch szpitali – dodaje.

A dług to w tej chwili astronomiczna kwota 536 milionów złotych. Duży szpital ma mieć ułatwione zadanie jeśli chodzi o zdobywanie kontraktu z NFZ. W planach są także duże inwestycje, które mają mu przynieść przychody.

Zmiany zaczynają się jednak od przeprowadzek. Takie same oddziały, które były w obu szpitalach, będą łączone.

W pierwszej kolejności przeniesie się oddział laryngologii z ulicy Herberta na aleję Kraśnicką. W tym samym kierunku mają się przenieść także urologia i neurologia. W przeciwną stronę przeniosą się medycy i pacjenci z ortopedii i alergologii. Pod znakiem zapytania jest jeszcze oddział gastroenterologii, który również być może trafi na ul. Herberta. Dyrektor spotyka się z pracownikami oddziałów i przekonuje ich do swojego planu, bo nie wszędzie pomysły przyjmowane są bez dyskusji.

– Naturalną rzeczą jest, że każdy z nas boi się zmian – przyznaje Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej. Ale dodaje: – Przenosiny nastąpią ewolucyjnie, po uprzednim ustaleniu z personelem medycznym, przygotowaniu i zabezpieczeniu miejsc dla pacjentów.

Łączenie oddziałów może powodować także to, że niektórzy pracownicy będą musieli robić coś innego, niż dotychczas. Uchwała łącząca szpitale chroni ich miejsca pracy przez rok. Ale nawet po tym czasie lekarze, pielęgniarki i położne czy diagności będą mogli spać spokojnie. Bo to zawody, w których pracowników raczej brakuje, niż jest za dużo.

– W każdej grupie zawodowej, tak samo i medycznej, są osoby szczególnie zdolne, wybitne i profesjonalne. Ale też są takie, które niestety przysparzają kłopotów, i szpitalowi, a przede wszystkim pacjentom. Ci, którzy w sposób ewidentny nie zechcą się odnaleźć w nowych wymaganiach, w nowej rzeczywistości, mają szansę stracić pracę, ale tylko i wyłącznie na własne życzenie – zapowiada Piotr Matej.

Po połączeniu szpitali ujednolicony ma zostać system wynagradzania. – Szpital na Kraśnickiej jest posądzany, że personel zarabia więcej niż w innych jednostkach. Chcemy to jasno usystematyzować i płacić za faktycznie wykonywaną pracę. Ten kto uczciwie i solidnie pracuje ma gwarancję miejsca w tym szpitalu – zapowiada Matej.

Co zyskają pacjenci

Dłużej mają być czynne poradnie specjalistyczne. Dyrektor szpitala mówi, że w tej chwili w obu placówkach kończyły pracę o godzinie 14.15, tylko w sporadycznych przypadkach działały dłużej. Po zmianach mają pracować do godziny 18 czy 19. – A dobrze by było nawet do 20 – uważa Piotr Matej. I dodaje, że od maja szpital rozpocznie pracę na „drugą zmianę” w procedurach zabiegowych. Blok operacyjny ma działać do 20.

W szpitalu przy Kraśnickiej od soboty stoi już robot da Vinci, który ułatwia wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie kosztowało aż 15 milionów złotych, a pierwsze zabiegi będą wykonywane już po świętach. – Mamy chirurgów, urologów i ginekologów do wykonywania zabiegów już teraz. 15 kolejnych uczymy, żeby po 3-6 miesiącach potrafili samodzielnie wykonywać te procedury – zapowiada Matej.

Dzisiaj marszałek dał dyrektorowi rok na pokazanie pierwszych efektów zmian. Ale to w 2025 roku szpital ma przestać się coraz bardziej zadłużać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt
15 czerwca 2024, 20:00
film

Punkowy wieczór w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotni wieczór (15 czerwca), w lubelskim Zgrzycie zagrają zespoły: Ye.stem, Krain i Na krawędzi.

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy
TYTUŁY

Mamy nowych profesorów. Nominacje odebrali od prezydenta Dudy

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył tytuły profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Wśród 116 wyróżnionych aż 9 reprezentuje uczelnie i instytuty naukowe z województwa lubelskiego.

Wystawa prac Piotra Młodożeńca
15 czerwca 2024, 11:30

Wystawa prac Piotra Młodożeńca

W najbliższą sobotę o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL zostanie otwarta wystawa malarstwa Piotra Młodożeńca pt. „Wyobrazy. Lata 20-te”.

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej
PUŁAWY

Park Wodny otwarty. Ceny biletów i godziny otwarcia, czyli drożej i krócej

Nowy sezon rozpoczął w Parku Wodnym przy ul. Hauke-Bosaka w Puławach. Ceny biletów poszły w górę: zarówno dla posiadaczy karty mieszkańca, jak i dla przyjezdnych, z tym, że dla tych drugich nieco bardziej.

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką
16 czerwca 2024, 8:30

Rzemieślnicy na Błoniach, czyli Brunch pod chmurką

Ręcznie szyte ubrania i dodatki, domowe wypieki, biżuteria, świece sojowe i kokosowe, a do tego możliwość wymieniania się ubraniami. W najbliższą niedzielę na Błoniach przy Zamku Lubelskim odbędzie się Brunch pod chmurką.

PUHOVSKY (Romek Puchowski) – wokalista, kompozytor, autor tekstów, producent, gra na gitarze Dobro, slide, gitarze akustycznej oraz basowej. W 2015 ruszył w podróż do źródeł bluesa: do Delty Mississippi. Podczas kompozytorskiej podróży po-przez krainę mistrzów bluesa tworzył nowe songi na swój album
WYWIAD

Dobro i blues, czyli w Delcie bywa różnie

Mnie inspiruje blues z Delty, ten pierwszy – folklorystyczny, który ukształtował się na początku XX wieku. Zachwyca mnie ta prawda, jaką niesie blues, siła przekazu oraz sposób wykorzystania gitary akustycznej. I to mnie chyba do bluesa przywiodło – rozmowa z Puhovskym.

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów
ZDJĘCIA
galeria

Dyplomy i stypendia od prezydenta dla najlepszych uczniów

Biorą udział w konkursach i odnoszą sukcesy. A teraz jeszcze zostali docenieni przez prezydenta.

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO
ZDJĘCIA
galeria

Biturongi, ary i gazele. Nowi mieszkańcy pojawili się w zamojskim ZOO

Zamojskie ZOO rozrasta się i powitało nowych lokatorów. Część z nich przyszła na świat w placówce, a pozostali przyjechali z innych ogrodów zoologicznych.

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki
patronat
15 czerwca 2024, 10:00

Powracają Lubelskie Dni Fantastyki

Tegoroczna 32 edycja Lubelskich Dni Fantastyki odbędzie się w dniach 15-16 czerwca. Najstarsza lubelska impreza fantastyczna powraca po przerwie, która trwała od 2019 roku. Lubelskie Dni Fantastyki odbędą się w Domu Kultury LSM w Lublinie.

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek
NA GRANICY

Za tanie i niedbale wykonane. Podróbki z Chin nie trafią na rynek

Buty z Chin nie trafią na ukraiński rynek. Podrobiony towar zatrzymali celnicy.

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko
NA DRODZE

4 tysiące mandatu i 14 punktów to nie wszystko

Kierowca Skody na krajowej dwójce znacznie przekroczył dozwoloną prędkość o 64 km/h. 34-latek popełnił to wykroczenie w warunkach recydywy.

Predator Games 2023
E-SPORT

Wielkie granie, czyli szkolny turniej dla 55 000 uczniów

W pierwszym sezonie Predator Games, międzyszkolnych rozgrywek esportowych grało 16 384 uczniów z 1024 placówek edukacyjnych w Polsce. Grali w Fortnite, Rocket League i League of Legends. A jakie są plany na tegoroczny turniej Predator Games?

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne
CZAS WOLNY

Wystarczą trzy osoby. W Lublinie powstaną pierwsze ogrody społeczne

Ruszył program zakładania ogrodów społecznych w Lublinie. Będą to ogólnodostępne przestrzenie tworzone przez mieszkanki i mieszkańców, przeznaczone do niekomercyjnego ogrodnictwa oraz wypoczynku i rekreacji. Aby założyć ogród wystarczą 3 osoby.

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego
MEDYCYNA

Mniej bólu, mniej powikłań. Robot da Vinci pomaga w leczeniu raka pęcherza moczowego

W szpitalu przy al. Kraśnickiej po raz pierwszy usunięto pęcherz moczowy z użyciem robota. Pozwala to zmniejszyć ból, ograniczyć utratę krwi ii przyspieszyć rekonwalescencję.

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach
MOTORYZACJA
galeria

Chevrolety, fiaty i simsony. Klasyki w Puławach

Na placu targowym przy ul. Dęblińskiej w Puławach w ostatnią niedzielę spotkali się właściciele starych samochodów i motocykli. Miłośnicy klasyków mieli okazję obejrzeć auta, które rzadko goszczą na lokalnych drogach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!