Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

12 kwietnia 2022 r.
15:35

Ruszają przeprowadzki w megaszpitalu w Lublinie. Sprawdź gdzie przeniosą się oddziały

9 2 A A
Na wejściu do byłego Szpitala Jana Bożego przy ul. Biernackiego dzisiaj o świcie zawisły tabliczki z nową nazwą
Na wejściu do byłego Szpitala Jana Bożego przy ul. Biernackiego dzisiaj o świcie zawisły tabliczki z nową nazwą (fot. Maciej Kaczanowski)

Nikogo nie będziemy zwalniać, a wręcz przeciwnie, będziemy zapewne musieli szukać nowych pracowników – to deklaracja dyrektora szpitala przy al. Kraśnickiej, który od dzisiaj jest największą pod względem liczby łóżek placówką medyczną w regionie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2573 pracowników, 1083 łóżka oraz 38 oddziałów – to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie po dzisiejszym połączeniu ze Szpitalem Jana Bożego.

– Mam nadzieję, że ten megaszpital zarządzany z jednego miejsca spowoduje, to czego oczekujemy wszyscy. Przede wszystkim polepszenia świadczeń dla pacjentów z całego województwa lubelskiego – mówi marszałek Jarosław Stawiarski. – A drugi efekt na jaki liczymy, to zahamowanie zadłużania się tych dwóch szpitali – dodaje.

A dług to w tej chwili astronomiczna kwota 536 milionów złotych. Duży szpital ma mieć ułatwione zadanie jeśli chodzi o zdobywanie kontraktu z NFZ. W planach są także duże inwestycje, które mają mu przynieść przychody.

Zmiany zaczynają się jednak od przeprowadzek. Takie same oddziały, które były w obu szpitalach, będą łączone.

W pierwszej kolejności przeniesie się oddział laryngologii z ulicy Herberta na aleję Kraśnicką. W tym samym kierunku mają się przenieść także urologia i neurologia. W przeciwną stronę przeniosą się medycy i pacjenci z ortopedii i alergologii. Pod znakiem zapytania jest jeszcze oddział gastroenterologii, który również być może trafi na ul. Herberta. Dyrektor spotyka się z pracownikami oddziałów i przekonuje ich do swojego planu, bo nie wszędzie pomysły przyjmowane są bez dyskusji.

– Naturalną rzeczą jest, że każdy z nas boi się zmian – przyznaje Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej. Ale dodaje: – Przenosiny nastąpią ewolucyjnie, po uprzednim ustaleniu z personelem medycznym, przygotowaniu i zabezpieczeniu miejsc dla pacjentów.

Łączenie oddziałów może powodować także to, że niektórzy pracownicy będą musieli robić coś innego, niż dotychczas. Uchwała łącząca szpitale chroni ich miejsca pracy przez rok. Ale nawet po tym czasie lekarze, pielęgniarki i położne czy diagności będą mogli spać spokojnie. Bo to zawody, w których pracowników raczej brakuje, niż jest za dużo.

– W każdej grupie zawodowej, tak samo i medycznej, są osoby szczególnie zdolne, wybitne i profesjonalne. Ale też są takie, które niestety przysparzają kłopotów, i szpitalowi, a przede wszystkim pacjentom. Ci, którzy w sposób ewidentny nie zechcą się odnaleźć w nowych wymaganiach, w nowej rzeczywistości, mają szansę stracić pracę, ale tylko i wyłącznie na własne życzenie – zapowiada Piotr Matej.

Po połączeniu szpitali ujednolicony ma zostać system wynagradzania. – Szpital na Kraśnickiej jest posądzany, że personel zarabia więcej niż w innych jednostkach. Chcemy to jasno usystematyzować i płacić za faktycznie wykonywaną pracę. Ten kto uczciwie i solidnie pracuje ma gwarancję miejsca w tym szpitalu – zapowiada Matej.

Co zyskają pacjenci

Dłużej mają być czynne poradnie specjalistyczne. Dyrektor szpitala mówi, że w tej chwili w obu placówkach kończyły pracę o godzinie 14.15, tylko w sporadycznych przypadkach działały dłużej. Po zmianach mają pracować do godziny 18 czy 19. – A dobrze by było nawet do 20 – uważa Piotr Matej. I dodaje, że od maja szpital rozpocznie pracę na „drugą zmianę” w procedurach zabiegowych. Blok operacyjny ma działać do 20.

W szpitalu przy Kraśnickiej od soboty stoi już robot da Vinci, który ułatwia wykonywanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie kosztowało aż 15 milionów złotych, a pierwsze zabiegi będą wykonywane już po świętach. – Mamy chirurgów, urologów i ginekologów do wykonywania zabiegów już teraz. 15 kolejnych uczymy, żeby po 3-6 miesiącach potrafili samodzielnie wykonywać te procedury – zapowiada Matej.

Dzisiaj marszałek dał dyrektorowi rok na pokazanie pierwszych efektów zmian. Ale to w 2025 roku szpital ma przestać się coraz bardziej zadłużać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W zbiórkach na rzecz WOŚP co roku biorą udział m.in. puławskie harcerki i harcerze

Przed nami niedziela z WOŚP. Puławskie sztaby gotowe do zbiórki

Koncerty, biegi, licytacje, wspólne śpiewanie przy ognisku, morsowanie, gwiezdne obserwacje, zbiórki krwi, pokazy strażackie, kulinarne i wiele, wiele więcej - to wszystko w ten weekend czeka na mieszkańców powiatu puławskiego, gdzie już po raz 33. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Australian Open. Kosmiczna walka o finał bez szczęśliwego zakończania dla Igi Świątek

Ponad dwuipółgodzinna, kosmiczna batalia o finał Australian Open kobiet bez happy-endu dla Igi Świątek. W czwartek nasza rodaczka uległa po trzech setach Madison Keys ze Stanów Zjednoczonych, ale i tak osiągnęła swój najlepszy wynik na australijskiej ziemi

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium