Jeszcze tej zimy mieszkańcy doczekają się remontu zatoki autobusowej oraz nowego chodnika wzdłuż ul. Dworcowej. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A. To pierwszy etap zmian w tej części miasta. W planach są już kolejne zadania, w tym remont dworca.
Najbliższe okolice dęblińskiego dworca kolejowego od lat należą do najbardziej zaniedbanych części miasta. Sama ulica Dworcowa, jak i cały teren wokół niej, na czele ze stacją, to własność państwowa. Z tego powodu lokalne samorządy zainwestować w poprawę tej infrastruktury nie mogły. Burmistrz Dęblina, Beata Siedlecka jesienią 2021 roku o pomoc zwróciła się do szefa resortu infrastruktury, Andrzeja Adamczyka.
Inicjatywę poparł wtedy dowódca dęblińskiego garnizonu oraz komendant Lotniczej Akademii Wojskowej. W liście dęblinianie zwrócili się o interwencję w PKP, by spółka zajęła się poprawą estetyki okolic dworca, remontując m.in. ulice Dworcową i Kolejową. W lutym zeszłego roku prośbę tę ponowiono, tym razem kierując pisma, zarówno do ministra Adamczyka, jak i wicepremiera Jacka Sasina. Rozpoczęto również rozmowy pomiędzy miastem a samą spółką, czyli PKP S.A.
Pierwsze efekty tych starań pojawiły się pod koniec stycznia.
Na razie są dosyć skromne. Kolejowa spółka reprezentowana przez Krzysztofa Golubiewskiego podpisała umowę z firmą Poltor na remont zatoki i przystanku autobusowego na Dworcowej oraz budowę chodnika wzdłuż tej ulicy. Całe zadanie ma być gotowe w ciągu 6 tygodni. Zapłaci za nie PKP. Jego koszt wynosi ponad 300 tys. zł.
Zgodnie z uzgodnieniami, to pierwszy etap znacznie poważniejszych zmian, jakie czekają dęblińską stację oraz najbliższe otoczenie.
– Można powiedzieć, że PKP symbolicznie wbija dziś łopatę i rozpoczyna dużą inwestycję na terenie Dęblina – mówił Krzysztof Golubiewski.
Jak poinformował członek zarządu PKP, spółka pod koniec roku zamierza posiadać już gotowy projekt modernizacji dworca oraz pozwolenie na budowę. – Powstanie nowa droga z odwodnieniem i chodnikiem, nowe miejsca parkingowe, a sam dworzec zyska dawną świetność. Zostanie wymieniona stolarka, ogrzewanie, węzeł sanitarny i systemy informacji.
Przewidziano także nowe ciągi pieszo-jezdne, w tym utwardzenie drogi do wieży ciśnień. Przy odnowionym dworcu pojawią się też stojaki dla rowerów. Według PKP prace powinny zakończyć się w roku 2025. Jak zapewnia spółka, nowy dworzec „odzyska dawną świetność”.