Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

16 listopada 2019 r.
11:37

Jedna gmina chce zabrać 20 hektarów drugiej. W tle gra o duże pieniądze

Poza oczyszczalnią i wojennym cmentarzem (do odrestaurowania), Dęblin chce przejąć szereg działek pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli staną na nich domy, podatki trafią do miasta. Ze stratą dla Stężycy.
Poza oczyszczalnią i wojennym cmentarzem (do odrestaurowania), Dęblin chce przejąć szereg działek pod zabudowę mieszkaniową. Jeśli staną na nich domy, podatki trafią do miasta. Ze stratą dla Stężycy. (fot. Urząd Miasta)

Władze Dęblina chcą poszerzyć granice administracyjne miasta o nowe terytorium. Chodzi o ponad 20 hektarów znajdujących się w obrębie sąsiedniej gminy Stężyca. Jej samorządowcy nie chcą o tym słyszeć. W tle tego sporu są duże pieniądze z podatku płynącego od oczyszczalni ścieków.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rada miejska w Dęblinie pod koniec października podjęła uchwałę upoważniającą burmistrza do zmiany granic administracyjnych miasta. Lokalne władze chcą przejąć ziemie na południowy - zachód od ul. Mickiewicza (drogi prowadzącej do Stężycy) naprzeciwko Przelotnej i Kościuszki.

To grunty należące do sąsiedniej gminy, na której znajduje się dęblińska oczyszczalnia ścieków. Obiekt przechodzi właśnie kosztowną modernizację za ok. 36 mln zł, przez co wzrośnie jego wartość. Jest to o tyle istotne, że od tej wartości naliczane są podatki, które obecnie, z racji położenia, płyną do budżetu gminy Stężyca. Rocznie to ponad 200 tys. zł, a po zakończeniu rozbudowy - nawet dwa razy więcej.

- Za te pieniądze moglibyśmy zbudować nowe chodniki, wyremontować ulice. Wykonać wiele inwestycji, których oczekują nasi mieszkańcy - wylicza Leopold Świetliński, wiceprzewodniczący dęblińskiej rady miasta.

Radni podnoszą szereg argumentów za włączeniem wskazanych ziem (ok. 20 hektarów) do miasta. Oprócz kwestii oczyszczalni i podatków, które komunalna spółka zaczęłaby płacić miastu, w grę wchodzi m.in. odrestaurowanie znajdującego się na tym obszarze cmentarza wojennego, czy też "uporządkowanie" własności.

- Obecnie jest tak, że po jednej stronie ulicy Mickiewicza mamy miasto, a po drugiej łąki gminy Stężyca. To stwarza nielogiczny podział, który może wprowadzać w błąd. Chcemy to po prostu uporządkować - przekonuje Świetliński.

Terenowe zakusy sąsiada na razie nie robią wrażenia na Stężycy. - Nic nie wiedziałem o tej uchwale Dęblina. Już rok temu robili takie podchody, ale nic z tego nie wyszło. Teraz widocznie po cichu próbują robić to ponownie - ocenia Andrzej Wąsik, sekretarz gminy. - Wiem jedno, nasi radni nawet nie chcą o tym słyszeć. Nie ma żadnych szans na naszą zgodę w tej sprawie - dodaje.

Problem w tym, że Dęblin wcale na tę zgodę nie oczekuję. Miejscy samorządowcy mają inny plan. Najpierw chcą przeprowadzić konsultacje ze swoimi mieszkańcami (zebrania, ankiety).

W przypadku wyrażenia woli aneksji sąsiedniej gminy przed dęblinian, postarają się o uzyskanie zgody na taki krok od wojewody, a następnie przypieczętowanie zmiany granic przez władze krajowe.

- Nie mamy pewności, czy nam się to uda, ale próbujemy. Wyszliśmy z taką inicjatywą - przyznaje Maciej Krygrowski, przewodniczący rady miejskiej. - To była jedna z naszych obietnic wyborczych - zaznacza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zielony zakątek to niewielka przestrzeń na patio w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2

Tego jeszcze nie było. Powstał pierwszy w mieście ogród społeczny

Nie jest duży, ale cieszy. Mowa o "Zielonym zakątku" czyli pierwszym w Lublinie ogrodzie społecznym.

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Konfederacja krytycznie o decyzji rady miasta. "Smutny obrazek i jeszcze bardziej smutne wnioski"

Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź Konfederacji na decyzję radnych Zamościa, którzy we wtorek na sesji uchylili swoją uchwałę sprzed dwóch tygodni "w sprawie wyrażenia stanowiska w zakresie podjęcia działań zmierzających do zatrzymania napływu nielegalnych imigrantów i lokowania ich w województwie lubelskim". Głos prawicowej partii jest, jak można się domyślić, krytyczny.

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.
galeria

Mała rzecz, a cieszy. Kładka nad Jacynką otwarta

To niewielka inwestycja, ale ważna dla mieszkańców wioski. W Jacni (gm. Adamów) oficjalnie oddano do użytku pieszą kładkę nad rzeką Jacynką.

Żonkile były rozdawane po drodze
galeria

"Marsz żonkili” w Lublinie. Ta inicjatywa uwrażliwia na nadzieję

Po raz kolejny przez centrum Lublina przeszedł marsz Hospicjum Dobrego Samarytanina w ramach akcji „Hospicyjne Pola Nadziei”. Idea tego wydarzenia „zakiełkowała” na świecie w 1997 roku, na polski grunt została przeszczepiona w roku 2003.

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę
galeria

EDUBUS ruszył w trasę. Lubelskie uczelnie razem promują naukę

W Lublinie wystartował projekt EDUBUS. To mobilne laboratorium edukacyjne, które ma zachęcać młodzież z regionu do studiowania na lubelskich uczelniach. Za inicjatywą stoi Związek Uczelni Lubelskich oraz miasto.

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta
ZDJĘCIA
galeria

Prawie jak w domu. Wielkanocne śniadanie u Brata Alberta

Pan Piotr czeka na to spotkanie przez kilka miesięcy. Podobnie jak ponad 300 innych osób był dzisiaj gościem na śniadaniu wielkanocnym u Brata Alberta w Lublinie. Takie wspólne posiłki przed świętami to już tradycja w wielu miejscach naszego regionu.

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości
ZDJĘCIA
galeria

Jajeczko u marszałka. Była modlitwa, życzenia i wielu gości

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Marszałek Jarosław Stawiarski wraz z zaproszonymi gośćmi złożył życzenia świąteczne oraz przypomniał o nadziei, jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie Chrystusa.

Rywalizacja PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin zawsze generuje olbrzymie emocje

PGE MKS FunFloor kontra Zagłębie. Tylko wygrana daje nadzieję na złoto

W czwartek w hali Globus dojdzie do kolejnej odsłony świętej wojny pomiędzy PGE MKS FunFloor Lublin i KGHM MKS Zagłębie Lubin

Piotr Łachno zmarł nagle 17 kwietnia 2024 roku. Stało się to w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Zamościu, w którym przez wiele lat pracował

Jutro pierwsza rocznica śmierci. Motocykliści uczczą pamięć przyjaciela

W czwartek minie dokładnie rok od śmierci Piotra Łachno, wieloletniego szefa schroniska dla bezdomnych zwierząt w Zamościu. Tę rocznicę postanowili uczcić jego znajomi, koledzy i przyjaciele z Zamojskiej Grupy Motocyklowej, z którą był związany.

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy
galeria

Człowiek bez ręki, duszące się niemowlę... Trudne zadania na zawodach z pierwszej pomocy

Przed skomplikowanymi i wymagającymi konkurencjami stanęli uczestnicy XXXI Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK zorganizowanych przez Akademię Zamojską. Najlepszymi „medykami” okazali się uczniowie ZSP nr 3 czyli „Elektryka”.

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

Zarzuty i areszt dla wuefisty. Chodzi o „przestępstwo przeciwko wolności seksualnej”

We wtorek nauczyciel usłyszał zarzuty, a w środę sąd zdecydował, że materiał dowodowy jest wystarczający do tego, by tymczasowo aresztować mężczyznę. Śledztwo w sprawie przestępstw, jakich wuefista miał się dopuścić wobec uczennicy, trwa.

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Wisła Puławy w czwartek zagra u siebie ze Skrą Częstochowa. Czy będzie domowe przełamanie?

Po okazałym, ale dość zaskakującym wyjazdowym zwycięstwie, ze Świtem Szczecin Wisła Puławy wraca na swój stadion. W czwartek o godzinie 16 Duma Powiśla zagra ze Skrą Częstochowa i chcąc myśleć o utrzymaniu się w Betclic II Lidze musi to spotkanie wygrać

Schron przy MPK w Lublinie
Zdjęcia
galeria

Przez 30 lat nikt tego nie robił. Lubelskie ma zbyt mało schronów

Inwentaryzacja schronów w województwie lubelskim trwa. Ruszają też szkolenia. A wkrótce zaczną się inwestycje i zakupy. To wszystko podyktowane jest nowymi przepisami.

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Nietypowa kryjówka kawki. Na pomoc ruszyła Straż Miejska

Kolejna nietypowa akcja Straży Miejskiej w Świdniku. Trzeba było pomóc uwięzionemu ptakowi.

zdjęcie ilustracyjne

Z Bugu wyłowiono dwa ciała. To mogli być imigranci

Policja ustala tożsamość i przyczynę śmierci dwóch mężczyzn wyłowionych z Bugu. Straż graniczna nie wyklucza, że to zwłoki migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium