Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do wojewódzkich sądów administracyjnych uchwały przeciwko „ideologii LGBT” przyjęte przez pięć polskich samorządów. Na liście jest jedna gmina z województwa lubelskiego – Serniki
Według Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara uchwalone dokumenty są sprzeczne z konstytucyjną zasadą legalizmu i niezgodne z powszechnie obowiązującym prawem. Złożone skargi dotyczą pięciu wybranych uchwał spośród kilkudziesięciu, jakie zostały przyjęte w ostatnich miesiącach. Na celowniku RPO znalazły się gminy: Istebna (woj. śląskie), Lipinki (woj. małopolskie), Klwów (woj. mazowieckie), Niebylec (woj. podkarpackie) oraz znajdująca się w powiecie lubartowskim gmina Serniki.
Tamtejsi radni deklarację „Gmina Serniki wolna od ideologii LGBT” podjęli 21 czerwca ubiegłego roku. Za jej przyjęciem opowiedzieli się wszyscy uczestniczący w głosowaniu. Zdaniem RPO uchwała naruszyła kilka artykułów Konstytucji.
Adam Bodnar zarzucił gminie m.in. wykroczenie poza jej kompetencje, dyskryminację ze względu na orientację seksualną, ograniczenie prawa mieszkańców do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, czy przekroczenie granicy wolności wypowiedzi.
Wójt gminy Serniki Paweł Woźniak z uwagami rzecznika się nie zgadza. – W żadnym wypadku przepisy prawa nie zostały tutaj naruszone. Uchwała nie stanowi władczej dyspozycji dla organów wykonawczych gminy i innych organów podległych, co zarzuca nam RPO, a Rada Gminy ma prawo do podejmowania uchwał, w których przedstawia swoje stanowisko, które stanowią apel, mają charakter intencyjny – twierdzi Woźniak.
Odpiera też zarzuty dotyczące dyskryminacji. – W tej uchwale radni podnieśli kwestię samej ideologii. Jesteśmy bardzo tolerancyjną gminą, nie jesteśmy wrogo nastawieni wobec mniejszości LGBT. Nie zgadzamy się natomiast na odgórne narzucanie nam tego, jak należy wychowywać nasze dzieci, kiedy i czego je uczyć. To my chcemy decydować o wychowaniu naszych dzieci, zgodnie z naszymi przekonaniami i naszą kulturą.
Rada Gminy odpowiedź na skargę wysłała już do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz do wiadomości RPO.
– Wnosimy o oddalenie skargi jako bezzasadnej. W moim przekonaniu rzecznik nadinterpretuje przepisy tej uchwały – podkreśla wójt.
W naszym regionie podobne deklaracje przyjęli przede wszystkim radni sejmiku województwa oraz kilku powiatów. Swoje dokumenty przeciwko „ideologii LGBT” mają też m.in. Biała Podlaska, Zamość, Puławy, Kraśnik czy Świdnik oraz mniejsze gminy, jak Zakrzówek, Mełgiew, Wilkołaz, Końskowola czy Trzebieszów.
Na razie nie należy jednak spodziewać się kolejnych skarg. Jak usłyszeliśmy w biurze RPO, nie chodzi tu o „polowanie na gminy”, a o ustalenie stanu prawnego budzących wątpliwości rzecznika uchwał.