Za nami IV edycja Święta lubelskiego serowarstwa i mleczarstwa. Do Lublina zjechali regionalni producenci z całego województwa.
Tematem tegorocznej edycji święta był twaróg. Ale na wydarzeniu oprócz produktów mlecznych zakupić można było popularne dodatki, które idealnie komponują się z serami, a także gotowe wyroby, gdzie nabiał odgrywał główną rolę.
– Lubelskie sery są tak popularne, ponieważ teraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego że jesteśmy tym co jemy a to są sery które są zdrowe bez sztucznych dodatków z naturalnego produktu. Znajdziemy tutaj sery warzone z mleka od krów i kóz które są hodowane właśnie przez serowarów z naszego regionu – tłumaczy Mariola Tarnowska, prezes Fundacji Regionalia Lubelszczyzny, organizatora wydarzenia.
Oprócz gwiazdy imprezy, czyli twarogu mogliśmy spróbować oraz zakupić sery krowie, kozie, długodojrzewające, pleśniowe, z dodatkami i czyste. Każdy znalazł dla siebie coś dobrego.
– Serowarstwem zajmuję się już 15 lat. Do produkcji naszych serów wykorzystujemy mleko od naszych krów rasy Polskiej Czerwonej. Oprócz tego mleka używamy jeszcze podpuszczki oraz ziół. Jeśli są to sery tak zwane „świeżaki”, to już po 24 godzinach ser jest gotowy do jedzenia. Ale mamy także sery długodojrzewające, np. 6 miesięcy, wtedy trzeba już dbać o odpowiednią temperaturę, wilgotność, przemywać ten ser solanką i obracać – tłumaczy Dorota Moń, serowarka z wieloletnim stażem.
Przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich „Sieprawiczanki” pokazywały, że twaróg może być przygotowywany z rzodkiewką i szczypiorkiem. Na ich stoisku mogliśmy spróbować twarożku z sosem sojowym, po śródziemnomorsku oraz z awokado. Znalazło się także coś na słodko, czyli pyszne serniki na ciepło i zimno. Jak wskazuje Magdalena Bieniek-Kamińska z KGW Sieprawiczanki, podstawą dobrego sernika, jest dobry ser. Musi być to twaróg tłusty lub półtłusty, z dobrego źródła.
Ser oraz twaróg ma wiele zastosowań w kuchni i nie musimy go jeść wyłącznie na kanapce z dodatkiem miodu czy rzodkiewki i szczypiorku.
– Ser możemy wykorzystać od śniadania do kolacji poprzez drugie śniadanie obiad podwieczorek – tłumaczy Anna Szcześniak z Zespołu Szkół Rolniczych w Centrum Kształcenia Zawodowego w Pszczelej Woli. Wskazuje, że twaróg jest idealnym dodatkiem do potraw na słodko oraz słono.
Stoisko szkoły z Pszczelej Woli cieszyło się dużym zainteresowaniem, ze względu na odbywające się tam warsztaty kulinarne dla dzieci. Dzieci mogły dowiedzieć się więcej o twarogu i jego zastosowaniu w kuchni, a także przygotować własne potrawy – kanapeczki z pastą twarogową, kotleciki z kaszy gryczanej i twarogu oraz naleśniki z serem. Ci starsi uczestnicy mogli posłuchać wykładów na temat pozytywnych aspektów zdrowotnych sera i nabiału.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Regionalia Lubelszczyzny, a współorganizatorem Lubartowska 77. Miejsce było nieprzypadkowe, ponieważ w tym miejscu co sobotę odbywają się jarmarki na których zakupimy ekologiczne produkty od lokalnych producentów.