Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 listopada 2024 r.
12:58

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

0 A A
(fot. Pixabay/ilustracyjne)

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na czwartkowej sesji pojawiła się grupa mieszkańców, którym nie podoba się pomysł spalarni odpadów komunalnych w Lublinie przy ulicy Metalurgicznej. Jak tłumaczą, obawiają się negatywnego wpływu tej inwestycji na życie i zdrowie. 

– Obawiamy się skutków zdrowotnych dla całego miasta – tłumaczy Krystyna Brodowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin. – Każda spalarnia ma zasięg oddziaływania przynajmniej dziesięciu kilometrów. Technologia budzi też wątpliwości. Często przeciwnicy nasi mówią, że w Wiedniu też jest spalarnia, ale w Wiedniu od wielu lat istnieje spalarnia mająca inną technologię, gdzie temperatura spalania wynosi 2 tys. st. C. Dopalane są spaliny w temperaturze 1,4 tys. st. C. U nas proponowana temperatura to jest 850 st. C – zarzuca działaczka.

Jak podkreśla, taka temperatura nie niszczy najgroźniejszych związków i substancji powstających w procesie spalania odpadów komunalnych. Chodzi o dioksyny i furany, których, jak podaje Brodowska, nawet minimalna ilość jest bardzo niebezpieczna dla organizmu. Jak dodaje to również inne odpady, czyli toksyczny żużel i setki ton pyłów, które miałyby być odbierane przez zewnętrzne firmy. - W Lublinie zgodnie z założeniami i prawem efektywność spalania miałaby osiągnąć 30 tys. ton odpadów rocznie – sugeruje działaczka. Dotychczas lubelskie śmieci trafiały do spalarni w Chełmie.

Miasto nie mogło powiedzieć „nie”

Do sprawy odniósł się sam prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Jak zauważył, miasto, chcąc pozostać w zgodzie z prawem, wydania decyzji środowiskowej odmówić nie mogło, gdyż spełnione zostały wszystkie wymagane warunki. Odniósł się także do zarzutów, o braku konsultacji społecznych.

– Decyzja jest procedowana już dwa lata – wyjaśnia prezydent Krzysztof Żuk. – Proces konsultacji społecznych był od sierpnia do końca września – tych wpisanych w procedurę. Wydział Ochrony Środowiska przyjmował również różnego rodzaju zapytania i wnioski od mieszkańców i od Rady Dzielnic wcześniej. Odniósł się do wszystkich wniosków. Więc ci panowie, którzy mówili o braku konsultacji nie mówili prawdy. Te konsultacje wpisane są w procedurę prawną – wyjaśnia Żuk.

Odnośnie wydania decyzji środowiskowej prezydent podkreśla, że zgodnie z prawem, miasto musiało tak postąpić. 

– Trzeba podkreślić wyraźnie, że wydanie tej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, bo to jest tylko i wyłącznie decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych, oparte jest o działanie zgodne z prawem, o pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, SANEPID-u, czyli tych instytucji, których opinia musi być wydana, na dodatek te opinie są pozytywne i oparte o bardzo wnikliwą analizę merytoryczna Wydziału Ochrony Środowiska. Nie można nie wydać decyzji, jeśli jest ona zgodna z przepisami prawa, ponieważ byłoby to rażące naruszenie prawa.

Miasto naraziłoby się również na wypłatę odszkodowań dla inwestora.

– Inną sprawą dzisiaj jest procedowanie kolejnej procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę, wtedy kiedy będzie już dokumentacja. To będzie oddzielna procedura i oddzielnie zapewne będziemy o tym dyskutować – podsumowuje prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Do spalarni na terenie miasta Lublin miałyby trafiać odpady różnego rodzaju. Zaczynając od biosuszu, a kończąc na tekstyliach i tworzywach sztucznych. W decyzji znajdziemy również inne zapisy, mówiące o tym, jak miałby funkcjonować zakład. Znajdziemy tam m. in. informację o tym, że przy maksymalnej wydajności zakład mógłby spalać 60 350 Mg odpadów, a więc ponad 60 tys. ton. Komin spalarni miałby być wysoki na 43 metry.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty