W Lublinie nadal brakuje miejsc hotelowych, ale nadrabiamy zaległości. Kilka otwartych niedawno i budowanych obiektów powinno zaspokoić potrzeby na najbliższe dwa lata. Kolejne projekty są w przygotowaniu
Na hotelowej mapie Lublina pojawiła się sieć Hampton by Hilton. Hotel przy ul. Północnej ma 121 pokoi, w większości dwuosobowych. Pod tym względem wyprzedza go tylko hotel Victoria. Hampton przyjął pierwszych gości we wrześniu ubiegłego roku. Przez niespełna trzy miesiące zatrzymało się tam ponad 10 tys. osób. To dowodzi, jak duże jest zapotrzebowanie na miejsca hotelowe w średnim standardzie. Zwłaszcza latem, kiedy w mieście odbywają się różnego rodzaju festiwale i imprezy kulturalne. Już trzy lata temu ratusz zamówił specjalne analizy na temat bazy hotelowej.
– W raporcie przygotowanym przez firmę DTS wskazano, że docelowo brakuje nam około tysiąca pokoi hotelowych – mówi Mariusz Sagan, dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów w lubelskim Urzędzie Miasta. – Raport pokazał nasze słabości i szanse. Rozpoczęliśmy konkretne działania i można powiedzieć, że teraz jesteśmy na półmetku. W Lublinie przybyło lub w najbliższym czasie przybędzie bowiem ok. 450 pokoi hotelowych.
Przy ul. Zamojskiej, tuż obok zabytkowego mostu nad Bystrzycą, swój hotel buduje firma Arche. Obiekt zaoferuje gościom trzygwiazdkowy standard. Zaprojektowano w nim 132 pokoje, a w nich około 200 miejsc noclegowych. Na parterze znajdą się sale konferencyjne i część gastronomiczna. Goście będą mieli do dyspozycji podziemny parking oraz strefę rekreacyjną. Otwarcie planowane jest na jesień tego roku. Hotel przy ul. Zamojskiej, jako pierwszy w Lublinie, zaoferuje pokoje w systemie condo. To oznacza, że każdy może kupić na własność pokój, a następnie czerpać zyski z jego wynajmu. Zarządzaniem zajmuje się gospodarz obiektu.
Po drugiej stronie Śródmieścia, przy ul. Podzamcze 1, powstaje hotel sieci Focus. Będzie to 4-gwiazdkowy obiekt pod marką Focus Hotel Premium. Zaoferuje 75 pokoi oraz nowoczesne sale konferencyjne. Nie zabraknie restauracji, baru, sauny, siłowni i podziemnego parkingu. Z dotychczasowych deklaracji inwestora wynika, że otwarcie hotelu planowane jest na październik. Sieć Focus Hotels jest już obecna m.in. w Gdańsku, Szczecinie, Łodzi i Katowicach.
Bliżej centrum Lublina, na wysokości ul. Probostwo, powstaje hotel sieci Ibis Styles. Buduje go lubelska spółka TBV Hotele. W nowym Ibisie będzie można liczyć na trzygwiazdkowy standard. Obiekt ma być atrakcyjną propozycją dla podróżujących w interesach, ale także dla rodzin z dziećmi. Specjalnie dla nich przeznaczona będzie część z ok. 110 pokoi. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z pięciu nowoczesnych sal konferencyjnych. Otwarcia można się spodziewać pod koniec tego roku.
– Te inwestycje zaspokajają nasze potrzeby do 2020 roku – dodaje Mariusz Sagan. – Należy do nich dodać kolejny hotel, planowany przy ul. Dolnej 3 Maja. Powstanie tam 120 pokoi. Projekt zrealizuje zagraniczny inwestor, który finalizuje formalne przygotowania do rozpoczęcia budowy. Prace powinny rozpocząć się jesienią.
Hotel zaplanowano na terenie obecnego komisu samochodowego. Możliwe, że obok powstanie jeszcze apartamentowiec. Do budowy nowego hotelu przymierzała się również spółka CRH Żagiel. Obiekt liczący niespełna 100 pokoi miałby powstać między ul. 1 Maja i Lubelskiego Lipca ’80. Obecnie jednak inwestor zawiesił swoje plany.
– Kolejnych inwestycji można się spodziewać po 2020 r. – prognozuje dyrektor Sagan. – Jest to związane przede wszystkim z rozwojem lubelskich uczelni oraz targów. To właśnie różnego rodzaju wydarzenia biznesowe, czy konferencje naukowe wpływają na rozwój rynku hotelowego.
Z raportu DTZ wynika, że w Lublinie brakuje przede wszystkim hoteli o standardzie 2 i 3 gwiazdek. Z takich obiektów korzystają zarówno turyści, jak i przedsiębiorcy.
– Jeśli chodzi o hotele luksusowe, na poziomie Marriotta czy Sheratona, to możemy się ich spodziewać za ok. 5 lat. Oczywiście wszystko zależy od rozwoju miasta, w tym wyższych uczelni – dodaje Mariusz Sagan.