Wyścig rozpocznie się etapem wiodącym z Lublina do Chełma. Dzień później peleton wystartuje z Zamościa, a finiszować będzie w Przemyślu
I właśnie temu wydarzeniu była poświęcona piątkowa konferencja prasowa. Kolarze wystartują z Rynku Wielkiego w Zamościu punktualnie o godz. 13.50. Najważniejszy wyścig w Polsce wraca do tego miasta po 26 latach przerwy. – To wielka nobilitacja i radość, że taka impreza zawitała do naszego miasta – mówił prezydent Zamościa Andrzej Wnuk na oficjalnej stronie wyścigu.
Warto wspomnieć, że tego dnia kolarze po województwie lubelskim będą się kręcić jeszcze przez blisko dwie godziny i odwiedzą m.in. Krasnobród (premia lotna), Wólkę Hucińską (premia górska) i Józefów (premia lotna). Finisz tego odcinka jest planowany w Przemyślu, a ostatnie metry prowadzą po liczącym 15 procent nachylenia podjeździe. – Dzięki wyścigowi chcemy promować Polskę. Zamość jest warty pokazania i dzięki transmisji telewizyjnej przekaz trafi nie tylko do Europy, ale też do obu Ameryk i Afryki. Mamy możliwość promocji Zamościa na szeroką skalę. To wielka wartość tego wyścigu. Cieszę się bardzo z tego, że nawiązaliśmy współpracę z województwem lubelskim. Wielkie podziękowania chciałem przekazać dla pana Jarosława Stawiarskiego, marszałka województwa lubelskiego, prezydentom miast Chełma, Lublina, Zamościa, jak i wszystkim gospodarzom: wójtom, burmistrzom – powiatów i gmin, przez tereny których przejedzie wyścig. Będzie to na pewno wspaniałe widowisko sportowe i promocja Roztocza na całym świecie – powiedział oficjalnej stronie wyścigu Czesław Lang.
Sportowe święto w Zamościu ruszy już dzień wcześniej. W poniedziałek na Rynku Wielkim odbędzie się koncert zespołu KoNoPiAnS. To zespół, który powstał 1996 r. w Czeladzi. Grupa brała udział we wszystkich liczących się festiwalach muzycznych w Polsce, w tym w Przystanku Woodstock.
Ruszą z Placu Zamkowego
Przypomnijmy, że Tour de Pologne rozpoczyna się 9 sierpnia w Lublinie. Start honorowy jest zaplanowany na godz. 13.10 na Placu Zamkowym. Start ostry ma nastąpić na ul. Zemborzyckiej. Po opuszczeniu stolicy regionu zawodnicy udadzą się na południe i przejadą m.in. w okolicach Zalewu Zemborzyckiego. Następnie udadzą się do Bychawy. Pierwsza premia lotna jest zaplanowana na 47 km w Batorzu. Trzy kilometry później w Błażku cykliści powalczą o pierwsze punkty w klasyfikacji górskiej. Na 65 km, w Antolinie, zaplanowana jest kolejna premia górska, a chwilę dalej, w Godziszowie, o punkty powalczą sprinterzy. Dalej kolarze pojadą m.in. przez Chrzanów czy Hutę Turobińską. Wreszcie na 105 km w Hosznii Abramowskiej jest zaplanowana premia górska trzeciej kategorii. Następnie peleton czeka chwila spokoju. Pewien ruch powinien pojawić się dopiero w Krasnymstawie, gdzie jest zaplanowana lotna premia. Później kolarze przejadą przez Rejowiec i wjadą do Chełma, gdzie powalczą na finiszu zaplanowanym na brukowanym podjeździe. Wstępny plan zakłada, że kolarze na ul. Lubelskiej będą walczyć o zwycięstwo tuż przed godz. 19.
Trasa Tour de Pologne 2021
* I etap, 9 sierpnia: Lublin – Chełm, 219 km
* II etap, 10 sierpnia: Zamość – Przemyśl, 200 km
* III etap, 11 sierpnia: Sanok – Rzeszów, 226 km
* IV etap, 12 sierpnia: Tarnów – Bukovina Resort, 160 km
* V etap, 13 sierpnia: Chochołów – Bielsko-Biała, 173 km
* VI etap, 14 sierpnia: Katowice – Katowice, jazda indywidualna na czas, 18 km
* VII etap, 15 sierpnia: Zabrze – Kraków, 145 km.