Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 lipca 2024 r.
17:37

Stracili nawet pół tysiąca miejsc pracy. Zabrakło działek

0 0 A A
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane (fot. Miasto Lubartów/FB)

Deficyt dużych, uzbrojonych terenów inwestycyjnych to jeden z kluczowych problemów lubartowskiego Ratusza. Przez brak działek miasto każdego roku traci potencjalnych inwestorów. Urzędnicy przyznają, że czterech z nich mogło zatrudnić nawet 500 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Lubartów mogłoby rozwijać się znacznie szybciej, gdyby nie brak uzbrojonych nieruchomości, które samorząd mógłby zaoferować przedsiębiorcom. W ostatnich latach firm zainteresowanych budową nowych zakładów przemysłowych nie brakowało, ale rozmowy z nimi zakończyły się fiaskiem.

Jak przyznaje Piotr Turowski, szef wydziału strategii i rozwoju w lubartowskim magistracie, tylko czterech z nich mogło utworzyć w Lubartowie 500 nowych miejsc pracy. Na działkach na skraju miasta i gminy wiejskiej Lubartów planowali zakłady produkujące: rolety, przedmioty z tektury, falowniki do instalacji elektrycznych oraz wyroby ze zbóż.

Jak wyglądają rozmowy z przedsiębiorcami podczas ostatniej sesji radnym opowiedział burmistrz miasta, Krzysztof Paśnik.

- Przyjeżdża do nas duży inwestor skierowany tutaj przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i prosi o pokazanie tego terenu z broszury. Wtedy wsiadamy w samochody, jedziemy oglądać tę ziemię i co widzimy? Dziewicza łąki, pola, samosiejkę, brzeziny, łowną zwierzynę przebiegającą wśród traw. Nie ma ani drogi, ani sieci energetycznej, wody, kanalizacji, gazu. Nie ma nic - opisywał burmistrz. - Żeby zachęcić jakiegokolwiek inwestora musimy mu coś pokazać. Żeby brano nas pod uwagę ten teren musi być uzbrojony - tłumaczył.

Nie znaczy to jednak, że zbrojenie terenów inwestycyjnych to pomysł, na jaki lokalne władze wpadły dopiero teraz. Tylko przy ul. Strefowej uzbrojono i sprzedano około 30 hektarów. Niestety nie wszyscy nowi właściciele tych gruntów zdecydowali się na ich zabudowę. Inwestor z Chin, który kupił od miasta 3 ha, nadal zwleka z budową zakładu opraw oświetleniowych. Lubartowskie władze nie wykluczają skorzystania z prawa odkupienia tej ziemi.

Problem z niedostatkiem atrakcyjnych obszarów pod przemysł miała rozwiązać nowa droga otwierająca ponad 10 ha w mieście oraz niemal drugie tyle w sąsiedniej gminie. Jej lokalizację samorządowcy ostatecznie zmienili. Nowy odcinek znalazł się w pobliżu ul. Koźmińskiego, gdzie plan nie przewiduje przemysłu, ale handel i usługi. - Dlatego dzisiaj szukamy inwestora np. na biurowiec - przyznaje Piotr Turowski.

Lubartowscy urzędnicy krytycznie oceniają przeniesienie wspomnianej drogi, właśnie przez zahamowanie rozwoju terenów przemysłowych. Na rozwoju przemysłu zależy również radnym. - Kolarstwo, czy pumptracki są ważne, ale to nie da nam przyszłości. Bez stefy inwestora miasto będzie wymierało - zauważyła radna Beata Pasikowska.

Mimo utraty kilku inwestorów i wycofania ofert dotyczących działek, których zbrojenie wstrzymano, nastroje w Lubartowie nie są złe. Lokalne władze wierzą w to, że położenie miasta, czy zbliżająca się budowa S19, sprawią, że przedsiębiorstw zainteresowanych lokalizacją swoich zakładów w tym mieście nie zabraknie. Żeby nie tracić kolejnych, samorządowcy będą musieli przyspieszyć pozyskiwanie gruntów i rozbudowę infrastruktury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Romanowski ukrywał się w klasztorze oo. Dominikanów? Jest odpowiedź prokuratury

Na zlecenie Prokuratury Krajowej policjanci w grudniu przeszukali klasztor ojców Dominikanów w Lublinie. Rzekomo właśnie tutaj widziany był poszukiwany listem gończym poseł Marcin Romanowski.

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Jest most, będzie autobus. Przewoźnik uruchamia nową linię

Miejski przewoźnik w Białej Podlaskiej uruchomi nową linię. Autobusy z literką „M” pojadą m.in. po niedawno oddanym do użytku moście na Krznie.

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

Czas na debiut nowego trenera, czyli MKS FunFloor wraca do gry

MKS FunFloor wraca do ligowej rywalizacji po prawie dwumiesięcznej przerwie. W niedzielę lublinianki zagrają na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno (godz. 12.30).

Dostawczy Lublin w okolicach miejscowości Kołacze w pow. włodawskim

Noga z gazu, drogi są śliskie. Ci kierowcy już o tym wiedzą

Lubelska policja od rana notuje kolejne drogowe zdarzenia związane z oblodzoną nawierzchnią dróg. Do kolizji doszło m.in. w powiecie włodawskim i opolskim. W Lublinie ślisko m.in. na Mełgiewskiej, gdzie co rusz dochodzi do stłuczek. Na razie policja naliczyła ich siedem.

Urząd Miasta Zamość

Do rozdania 55 tysięcy. Prezydent przyzna sportowe stypendia

W budżecie miasta na 2025 zabezpieczono na ten cel 55 tys. zł. Na tyle łącznie liczyć mogą zawodnicy, którym prezydent Zamościa przyzna sportowe stypendia.

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Już niedługo trzy nowe miasta. Hucznie przywitają Nowy Rok

Poziom urbanizacji w powiecie puławskim w nowym roku czeka gwałtowny wzrost, a to za sprawą odzyskania praw miejskich przez trzy miejscowości: Kurów, Końskowolę i Wąwolnicę. Samorządy zapraszają już na pierwsze - miejskie sylwestry i artystyczne inscenizacje.

Wojciech Kamiński nie może być zadowolony z postawy swoich zawodników w Warszawie

Powrót Mateusza Dziemby, Start Lublin gra u siebie z Czarnymi Słupsk

Start Lublin w niedzielę podejmie w hali Globus Energę Icon Sea Czarnych Słupsk. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.30.

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia
MAGAZYN
galeria

Motycka ligawka ma duszę. O świątecznej kuchni i muzyce z liderką kapeli Drewutnia

Ten instrument ma duszę. Tyle, że ta dusza siedzi w tych, co na niej grają. Po wsiach otrąbiają adwent. Wychodzą bladym świtem albo wieczorem, najlepiej nad wodę i grają hejnały, oznajmiając, że idzie na Boże Narodzenie – Rozmowa z Anną Różycką, liderką kapeli Drewutnia.

Bordowy, różowy i żółty - tu mieszkają bogatsi mieszkańcy Polski. Jaśniejsze odcienie granatu - średnio zamożni, a najciemniesze osoby z relatywnie najniższymi możliwości finansowymi
pieniądze

Zbadali poziom zamożności Europejczyków. Lubelskie nadal daleko

Według firmy badawczej GFK średnia siła nabywcza w Polsce w 2024 roku wyniosła 12 561 euro, czyli ok. 54 tys. zł, co pozwoliło nam zająć 27. miejsce w Europie. Nadal wyprzedzamy Węgry, ale odstajemy od Czechów. Lubelszczyzna ciągle należy do uboższych regionów kraju.

Batabe Zempare dobrze zna atmosferę panującą w hali w Sosnowcu

Polski Cukier AZS UMCS w pogoni za pozycją lidera. W niedzielę mecz z Zagłębiem Sosnowiec

Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie ma czasu na zbyt huczne świętowanie. W niedzielę o godz. 16 zmierzy się z MB Zagłębie Sosnowiec

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?
wideo
film

Z radnymi o przyszłości powiatu lubelskiego. Jak chcą poprawić jakość życia mieszkańców?

Radni powiatu lubelskiego – Anna Kot, Teresa Chwała i Piotr Sawicki – w rozmowie z cyklu Dzień Wschodzi podzielili się swoimi planami na rzecz rozwoju regionu i poprawy jakości życia mieszkańców. Kluczowym wyzwaniem jest modernizacja lokalnej infrastruktury, w tym dróg, szkół i ośrodków zdrowia.

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

Pijany obcokrajowiec za kierownicą. Dwie osoby trafiły do szpitala

W czwartek wieczorem na drodze z Końskowoli do Puław zderzyły się dwa samochody. Sprawdza zdarzenia został zatrzymany. Grozi mu więzienie.

Po wygranej w Gdańsku z Treflem lublinianie liczą na kolejne zwycięstwo, tym razem nad zespołem z Lwowa

Bogdanka LUK Lublin kontra Barkom Każany Lwów. W swojej hali czują się dobrze

Sobotnim przeciwnikiem Bogdanki LUK Lublin będzie Barkom Każany Lwów. Mecz w hali Globus rozpocznie się o godzinie 14.45.

Piotr Błażewicz został we wrześniu wybrany na przewodniczącego Rady Miasta Zamość, więc nie powinno go być w składzie komisji rewizyjnej

Zamojską radę czeka zmiana. Przewodniczący robiąc to działa wbrew ustawie

Zabrania tego i ustawa o samorządzie, i statut miasta Zamość. A jednak przewodniczący miejskiej rady zasiada w komisji rewizyjnej. To ma się zmienić.

Uwaga, ślisko na drogach

Uwaga, ślisko na drogach

W nocy z czwartku na piątek, w południowej części województwa lubelskiego na drogach może być bardzo ślisko. Kierowcy musza uważać na tzw. czarny lód, czyli niewidoczny film zamarzniętej wody na jezdni.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium