Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubartów

2 lipca 2024 r.
17:37

Stracili nawet pół tysiąca miejsc pracy. Zabrakło działek

0 0 A A
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane
W Lubartowie mogły powstać cztery nowe zakłady przemysłowe oferujące setki miejsc pracy. Niestety, miasto nie zdążyło uzbroić terenów inwestycyjnych, a nieużytkami bez dróg i mediów firmy nie były zainteresowane (fot. Miasto Lubartów/FB)

Deficyt dużych, uzbrojonych terenów inwestycyjnych to jeden z kluczowych problemów lubartowskiego Ratusza. Przez brak działek miasto każdego roku traci potencjalnych inwestorów. Urzędnicy przyznają, że czterech z nich mogło zatrudnić nawet 500 osób.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Miasto Lubartów mogłoby rozwijać się znacznie szybciej, gdyby nie brak uzbrojonych nieruchomości, które samorząd mógłby zaoferować przedsiębiorcom. W ostatnich latach firm zainteresowanych budową nowych zakładów przemysłowych nie brakowało, ale rozmowy z nimi zakończyły się fiaskiem.

Jak przyznaje Piotr Turowski, szef wydziału strategii i rozwoju w lubartowskim magistracie, tylko czterech z nich mogło utworzyć w Lubartowie 500 nowych miejsc pracy. Na działkach na skraju miasta i gminy wiejskiej Lubartów planowali zakłady produkujące: rolety, przedmioty z tektury, falowniki do instalacji elektrycznych oraz wyroby ze zbóż.

Jak wyglądają rozmowy z przedsiębiorcami podczas ostatniej sesji radnym opowiedział burmistrz miasta, Krzysztof Paśnik.

- Przyjeżdża do nas duży inwestor skierowany tutaj przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i prosi o pokazanie tego terenu z broszury. Wtedy wsiadamy w samochody, jedziemy oglądać tę ziemię i co widzimy? Dziewicza łąki, pola, samosiejkę, brzeziny, łowną zwierzynę przebiegającą wśród traw. Nie ma ani drogi, ani sieci energetycznej, wody, kanalizacji, gazu. Nie ma nic - opisywał burmistrz. - Żeby zachęcić jakiegokolwiek inwestora musimy mu coś pokazać. Żeby brano nas pod uwagę ten teren musi być uzbrojony - tłumaczył.

Nie znaczy to jednak, że zbrojenie terenów inwestycyjnych to pomysł, na jaki lokalne władze wpadły dopiero teraz. Tylko przy ul. Strefowej uzbrojono i sprzedano około 30 hektarów. Niestety nie wszyscy nowi właściciele tych gruntów zdecydowali się na ich zabudowę. Inwestor z Chin, który kupił od miasta 3 ha, nadal zwleka z budową zakładu opraw oświetleniowych. Lubartowskie władze nie wykluczają skorzystania z prawa odkupienia tej ziemi.

Problem z niedostatkiem atrakcyjnych obszarów pod przemysł miała rozwiązać nowa droga otwierająca ponad 10 ha w mieście oraz niemal drugie tyle w sąsiedniej gminie. Jej lokalizację samorządowcy ostatecznie zmienili. Nowy odcinek znalazł się w pobliżu ul. Koźmińskiego, gdzie plan nie przewiduje przemysłu, ale handel i usługi. - Dlatego dzisiaj szukamy inwestora np. na biurowiec - przyznaje Piotr Turowski.

Lubartowscy urzędnicy krytycznie oceniają przeniesienie wspomnianej drogi, właśnie przez zahamowanie rozwoju terenów przemysłowych. Na rozwoju przemysłu zależy również radnym. - Kolarstwo, czy pumptracki są ważne, ale to nie da nam przyszłości. Bez stefy inwestora miasto będzie wymierało - zauważyła radna Beata Pasikowska.

Mimo utraty kilku inwestorów i wycofania ofert dotyczących działek, których zbrojenie wstrzymano, nastroje w Lubartowie nie są złe. Lokalne władze wierzą w to, że położenie miasta, czy zbliżająca się budowa S19, sprawią, że przedsiębiorstw zainteresowanych lokalizacją swoich zakładów w tym mieście nie zabraknie. Żeby nie tracić kolejnych, samorządowcy będą musieli przyspieszyć pozyskiwanie gruntów i rozbudowę infrastruktury.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Introdans
WYDARZENIE

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca w Lublinie: Młoda Polska i taniec

Prezentacja najciekawszych artystów tańca współczesnego z Polski i zagranicy – to główny cel Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie. Dziś, 4 listopada, rozpoczęła się już 28. edycja tego wydarzenia.

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK
koncert
14 listopada 2024, 19:00
film

Jazzowy listopad w Klubie Muzycznym CSK

Nad wyraz atrakcyjnie zapowiada się listopad w Klubie Muzycznym CSK. Najpierw (7 listopada) wystąpi Maciej Tubis w zjawiskowym repertuarze Krzysztofa Komedy. Dwa tygodnie później crème de la crème, czyli Mieczysław Szcześniak i Krzysztof Herdzin Trio w programie „Songs from yesterday”

Jan Antolak (numer 23) dostał "awaryjne" powołanie do kadry

Jan Antolak z Azotów Puławy z powołaniem do kadry

Rozgrywający Azotów Puławy Jan Antolak z szansami na występ w meczach eliminacji mistrzostw Europy

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin
koncert
15 listopada 2024, 20:00
film

Rewelacja ze Śląska. Koncert Darii ze Śląska w Radiu Lublin

Po głośnym debiucie Darii ze Śląska, który przyniósł jej dwa Fryderyki, Daria wraca na klubową scenę z nową płytą „Na południu bez zmian”, który przynosi nowe emocjonalne utwory. Artystka wystąpi 15 listopada (piątek) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Palił i pił na peronie. Ale miał więcej na sumieniu

Rutynowa kontrola sokistów w Wólce Niedzieliskiej zakończyła się zatrzymaniem mężczyzny z narkotykami. Wpadł, bo pił alkohol i palił papierosy na peronie.

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie
koncert
10 listopada 2024, 19:00
film

Świetliki, zespół brutalnych doświadczeń wystąpi w Zgrzycie

Świetliki – zespół legenda. Wokalistą jest pochodzący z Piask, Marcin Świetlicki. Zespół w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Jubileuszowy koncert odbędzie się 10 listopada (niedziela) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Bezpłatnie wyleczą zęby. Dentobus ruszył w trasę po regionie

Mobilny gabinet dentystyczny zaparkuje w mniejszych miejscowościach w regionie. Dzieci i młodzież mogą tam m.in. wyleczyć próchnicę i zrobić zdjęcie RTG.

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium