Studenci psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zapoczątkowali akcję porad psychologicznych. PoMOC MŁODYCH to inicjatywa skierowana głównie do osób młodszych, którzy potrzebują poczucia bliskości i rozmowy z inną osobą
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pomocy psychologicznej udzielali już wcześniej wykładowcy z Instytutu Psychologii. Teraz przyszedł czas na studentów, którzy od początku tygodnia skupiają się na potrzymaniu na duchu osób młodszych.
- Studenci pod naszą opieką zajmą się pomocą osobom w podobnym wieku podczas epidemii. Być może ktoś potrzebuje otuchy, z kimś porozmawiać, odnaleźć się w izolacji. Nasi studenci posiadają już wiedzę na ten temat i potrafią rozmawiać ze swoimi rówieśnikami – mówi dr Małgorzata Łysiak, inicjatorka akcji.
Za pomocą strony internetowej https://wsparcie.kul.pl/pomocmlodych/ można usłyszeć porady studentów 3., 4. i 5. roku psychologii, którzy są po podstawowych kursach.
Kontaktować można się za pomocą Skype oraz drogą mailową.
- Mamy opracowany model rozmów. Studenci dobrze wiedzą, że nie jest to profesjonalna pomoc psychologiczna. Natomiast ich wiedza i umiejętności dają im możliwość wychwycenia, czy osoba potrzebuje wsparcia, otuchy, czy jednak potrzebuje zachęty, żeby skontaktować się z profesjonalnym psychologiem – wyjaśnia inicjatorka akcji.
- Nasza pomoc rozkłada się na kilka obszarów. Ja uczestniczę w obszarze rozmów oraz spotkań online. Tworzymy tygodniowy grafik dyżurów. Porozmawiać można z nami od godziny 8., aż do północy. Osoba, która pełni dyżur, jest dla każdego dostępna. Niezależnie od problemu, nie musi to być sytuacja związana z aktualną pandemią. Odpisujemy na każdą wiadomość – mówi Karolina, studentka 5. roku psychologii na KUL.
W akcji bierze udział ponad 100 studentów psychologii.
- Chciałabym podzielić się z innymi czymś, co sama lubię robić, zająć komuś część czasu wolnego. To, w jaki sposób chciałbym pomóc, zależy też od tego, jakie będę miała możliwości, kiedy sekcja zacznie już działać. Pomysłów na działanie jest wiele, ale wszystkie tak naprawdę sprowadzają się do jednego – „pobycia z kimś”. W tym trudnym dla nas czasie wiele dla ludzi znaczy to, że są osoby, które chcą pomagać innym bezinteresownie – mówi Patrycja, studentka 5. roku psychologii na KUL.
Jak zauważają studenci zaangażowani w projekt, częściej kontaktują się z nimi osoby za pośrednictwem maili.
- Odnoszę wrażenie, że ludziom łatwiej jest pisać niż mówić otwarcie. To jest również naszym plusem. Jesteśmy otwarci na pomoc i nią służymy. Jako cała grupa współpracujemy ze sobą, wymieniamy się pomysłami do dalszych działań – dodaje Karolina.
Jak podkreślają zarówno dr Małgorzata Łysiak, jak i studenci psychologii, akcja poMOC MŁODYCH będzie bardzo dobrą nauką przed rozpoczęciem pracy w zawodzie psychologa.
- Nasza inicjatywa daje mi doświadczenie, pokazuje, w jaki sposób pomagać ludziom, a przede wszystkim, że zawód psychologa w tym trudnym okresie jest zawodem bardzo ważnym, ale często niezauważalnym przez społeczeństwo – podkreśla Karolina.
Jak się skontaktować?
Aby skontaktować się ze studentami, wystarczy napisać maila pod adres mailowy pomocmlodych@gmail.com oraz pod loginem poMOC MŁODYCH na platformie Skype. Jak informują nas organizatorzy akcji, wkrótce działalność rozpoczną oficjalne fanpage akcji na Facebooku oraz Instagramie.