Trzy lubelskie uczelnie – UMCS, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy – znalazły się w rankingu 2000 najlepszych uczelni na świecie. Zestawienie sporządziła międzynarodowa organizacja Center for World University Rankings. Znalazło się w nim 37 szkół wyższych z Polski.
Najwyżej spośród lubelskich uczelni uplasował się Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie, który uzyskał 68,3 pkt. i zajął 1374 miejsce. Dodatkowo UMCS został sklasyfikowany jako 22 uczelnia w Polsce. Wyprzedził m.in. Politechnikę Poznańską, Uniwersytet w Białymstoku czy Politechnikę Krakowską.
Dwa miejsca niżej niż UMCS sklasyfikowany został Uniwersytet Medyczny. Wśród polskich szkół wyższych uplasował się na 23 pozycji. W rankingu znalazł się również Uniwersytet Przyrodniczy, który zajął 1810 miejsce, osiągając 66,5 pkt., co dało 35 miejsce w zestawieniu polskich uczelni.
Najwyższe miejsce wśród polskich uczelni zajął Uniwersytet Jagielloński – 362 miejsce. Drugi był Uniwersytet Warszawski (394 miejsce), a trzecia Akademia Górniczo-Hutnicza w Katowicach (673 miejsce).
Pierwszą dziesiątkę rankingu zdominowały amerykańskie uczelnie, których jest w niej aż osiem. Zwycięzcą rankingu, tak jak przed rokiem, został Uniwersytet Harvarda, który wyprzedził Instytut Technologii w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda.
The Centre Word of University Rankings to organizacja konsultingowa zajmująca się sporządzaniem analiz strategicznych oraz świadczeniem usług doradczych, w tym również w zakresie polityki, dla jednostek rządowych i uniwersytetów.
Eksperci CWUR tworzą ranking oceniając uczelnie w kilku kategoriach. Jakość kształcenia, czyli liczba studentów, którzy zdobyli wyróżnienia, medale i nagrody międzynarodowe to 25 proc. oceny. Zatrudnienie absolwentów na stanowiskach kierowniczych to kolejne 25 proc.
Oceniana jest także: jakość wydziału mierzona w liczbie pracowników naukowych, którzy zdobyli międzynarodowe nagrody (10 proc.); wyniki badań – chodzi o całkowitą liczbę artykułów naukowych (10 proc.); publikacje, które ukazały się w czasopismach wysokiej rangi (10 proc.); oddziaływanie artykułów naukowych poprzez publikację we wpływowych czasopismach (10 proc.); cytowanie opublikowanych artykułów naukowych (10 proc.).
W rankingu po raz pierwszy uwzględniono 2 tysiące uczelni. W tym roku badano ok. 20 tysięcy uniwersytetów z całego świata.