Absolwenci szkół średnich są jeszcze w trakcie egzaminów maturalnych, ale ci zdecydowani mogą już rejestrować się w systemach rekrutacyjnych lubelskich uczelni. Ci, którzy nie podjęli jeszcze decyzji, wciąż mają na to czas.
UMCS
Internetowa rejestracja kandydatów na największej lubelskiej uczelni została uruchomiona 1 kwietnia. – Na chwilę obecną w systemie widoczny jest ruch, szczególnie jeśli chodzi o cudzoziemców. Największego „boomu rekrutacyjnego” spodziewamy się jednak po otrzymaniu przez maturzystów wyników egzaminów maturalnych – mówi Katarzyna Skałecka z biura prasowego UMCS.
Czas na zarejestrowanie się mija 10 lipca. Tego dnia nastąpi zakończenie rejestracji i możliwości wnoszenia opłat rekrutacyjnych przez osoby ubiegające się o przyjęcie na większość kierunków. Wyjątkiem są logopedia z audiologią, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz kierunki na Wydziale Artystycznym. Tam ze względu na obowiązkowe egzaminy wstępne nabory zakończą się 25 czerwca.
16 lipca komisje rekrutacyjne zakończą postępowanie kwalifikacyjne na kierunkach, na których nie przeprowadza się egzaminów wstępnych. Wtedy też ogłoszone zostaną listy rankingowe i listy osób zakwalifikowanych na studia. – Od 18 do 20 lipca będziemy przyjmować dokumenty od osób przyjętych na studia w pierwszej turze rekrutacji – dodaje Skałecka.
UMCS oferuje kształcenie na 11 wydziałach w Lublinie i Wydziale Zamiejscowym w Puławach. Kandydaci mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków i ok. 250 specjalności. W tym roku uniwersytet na studiach pierwszego stopnia przygotował cztery nowości: wychowanie fizyczne (na Wydziale Zamiejscowym w Puławach), polsko-niemieckie studia kulturowe i translatorskie, anglojęzyczny kierunek international relations oraz kierunek prawno-administracyjny - studia stacjonarne i niestacjonarne I oraz II stopnia prowadzone na Wydziale Prawa i Administracji.
Uczelnia nie informuje, które z jej propozycji do tej pory cieszą się największym zainteresowaniem. W ubiegłym roku najwięcej osób starało się o przyjęcie na: finanse i rachunkowość, prawo, psychologię, anglistykę, logistykę, bezpieczeństwo wewnętrzne, Informatyka i Ekonomia.
Natomiast pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce były: Psychologia - 9,3 osób na jedno miejsce; Anglistyka - 6,6; Finanse i rachunkowość - 5,7; Jazz i muzyka estradowa - 5,5; Lingwistyka stosowana, profil angielski z niemieckim – 5,2; Biologia, specjalność biologia medyczna – 5,2.
KUL
W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rejestracja rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu i potrwa do 8 lipca. Ogłoszenie wyników kwalifikacji nastąpi 11 lipca.
Tegoroczną nowością jest kierunek applied anthropology, antropologia stosowana kierunek prowadzony w języku angielskim. To studia interdyscyplinarne, łączące wiedzę o człowieku w wymiarze społeczno-kulturowym, historycznym, biologicznym oraz filozoficznym. Wszyscy studenci tego kierunku odbędą staże zagraniczne bądź praktyki w organizacjach podejmujących działalność międzynarodową, na przykład pozarządowych organizacjach humanitarnych, agencjach pomocowych czy instytucjach podejmujących działania na rzecz imigrantów i uchodźców.
– Ponadto, zgodnie ze zmianami prawnymi wprowadzonymi nową ustawą o szkolnictwie wyższym, kierunek pedagogika specjalna, który dotychczas prowadzony był w systemie studiów licencjackich, staje się kierunkiem jednolitym magisterskim, czyli pięcioletnim – informuje Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL.
W ubiegłym roku największym zainteresowaniem maturzystów cieszyły się: psychologia, prawo, filologia angielska, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, informatyka, ekonomia, administracja, zarządzanie, czy sinologia.
Uniwersytet Przyrodniczy
W ubiegłym tygodniu rejestrację na studia rozpoczęła uczelnia przyrodnicza. Potrwa ona do 10 lipca. 12 lipca kandydaci na kierunek hipologia i jeździectwo odbędą sprawdzian z kontaktu z koniem. 15 lipca w systemie kandydaci otrzymają informację o wynikach postępowania kwalifikacyjnego. Proces rekrutacji kończy się, kiedy zakwalifikowani kandydaci w dniach od 16 do 18 lipca złożą wymagane dokumenty.
W ofercie rekrutacyjnej na rok 2019/20 znajduje się 39 kierunków studiów, wśród nich kierunki unikatowe w skali kraju: behawiorystka zwierząt, bezpieczeństwo i certyfikacja żywności, hipologia i jeździectwo, gastronomia i sztuka kulinarna czy biokosmetologia.
W tym roku uczelnia proponuje aż siedem nowości. Należą do nich: mleczarstwo, biobezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, zielarstwo i fitoprodukty, analityka weterynaryjna, pielęgnacja zwierząt i animaloterapia, sztuka ogrodowa i aranżacje roślinne oraz zarządzanie zasobami Ziemi, kierunek interdyscyplinarny - unikalny kierunek studiów w Lublinie i w Polsce. Ponadto w ofercie jest także kierunek Global Manager in Agrobusiness - bezpłatne studia anglojęzyczne dla kandydatów z Polski.
W trakcie ubiegłorocznej rekrutacji na Uniwersytecie Przyrodniczym rekrutowało się 6 tys. kandydatów na studia. Przyjęto ok. 1850 studentów.
– W tym roku została zwiększona liczba miejsc dla kandydatów, uczelnia przygotowała 2150 miejsc tj. ok. 360 miejsc więcej w stosunku do roku ubiegłego. Zwiększenie liczby wynika z dobrych wyników rekrutacyjnych, dużego zainteresowania kierunkami unikatowymi oraz z uwagi na wprowadzenie siedmiu nowych kierunków unikatowych w skali kraju – mówi Iwona Pachcińska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego.
W 2018 roku najpopularniejsze pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce były kierunki: weterynaria (9 osób na jedno miejsce), biokosmetologia (7) oraz dietetyka, behawiorystyka zwierząt, geodezja i kartografia, architektura krajobrazu (4).
Politechnika Lubelska
Jako ostatnia, 20 maja internetową rejestrację rozpocznie Politechnika Lubelska. Zakończy się 8 lipca. Wyjątkiem jest kierunek architektura: tutaj rekrutacja potrwa do 21 czerwca, ponieważ 2 i 3 lipca odbędą się egzaminy z rysunku.
Uczelnia oferuje 21 kierunków kształcenia na studiach stacjonarnych I stopnia. W tym roku w ofercie nie ma nowych propozycji. - Przygotowaliśmy w sumie 4360 miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. 1830 miejsc czeka na kandydatów na studiach stacjonarnych I stopnia oraz 660 na studiach niestacjonarnych I stopnia – informuje Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznik prasowy PL.