Jeden kandydat będzie ubiegał się o stanowisko rektora Politechniki Lubelskiej. Jako jedyny akces zgłosił dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Zbigniew Pater. Zaplanowane na 26 maja wybory w związku z trwającą epidemią odbędą się najprawdopodobniej w formie zdalnej.
Termin zgłaszania kandydatur minął w środę o godz. 14. Do Uczelnianej Komisji Wyborczej wpłynęła tylko jedna propozycja. – Została zgłoszona w dwóch formach – informuje prof. Paweł Węgierek, przewodniczący UKW. I wyjaśnia, że nazwisko prof. Patera wskazała Rada Uczelni oraz grupa 534 pracowników i dziesięciu będących elektorami wyborczymi studentów.
Prezentacja kandydata odbędzie się 21 maja w formie wirtualnej i będzie transmitowana na żywo. W podobny sposób najprawdopodobniej zostaną przeprowadzone także same wybory.
– Jeśli sytuacja związana z epidemią się zmieni, to w grę będzie wchodziła tradycyjna forma. Ale na dzień dzisiejszy szykujemy się do głosowania zdalnego – przyznaje prof. Węgierek.
Politechnika Lubelska może być pierwszą z lubelskich uczelni, która wybierze rektora w ten sposób. Ale w kraju takie rozwiązania były już stosowane. Zdalne wybory przeprowadziły już m.in.: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Gdański czy Politechnika Rzeszowska. Rektora w ten sposób wybrała też PWSZ w Chełmie.
– Jesteśmy przygotowani do takiej formuły. Planujemy wykorzystać system, który testowaliśmy podczas posiedzenia uczelnianego senatu. Na razie się sprawdza. Głosowanie zostanie przeprowadzone w sposób tajny. Każdy z elektorów tuż przed nim dostanie link i za jego pośrednictwem będzie mógł zagłosować, przy czym głosy nie będą możliwe do zidentyfikowania pod względem personalnym – wyjaśnia przewodniczący UKW.
Prof. Zbigniew Pater ma 54 lata. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej, na którym pracę dydaktyczną rozpoczął po ukończeniu studiów w 1990 roku. Od 2012 roku pełni funkcję jego dziekana. W latach 2008-2012 zajmował natomiast stanowisko prorektora uczelni ds. nauki. Aby zostać rektorem, w majowych wyborach będzie musiał uzyskać głosy co najmniej 49 z 96 elektorów.