Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

15 czerwca 2024 r.
15:59

Pomaganie mają we krwi. Superbohaterowie zostali odznaczeni

Autor: Zdjęcie autora KN
0 0 A A

Oddają krew regularnie i honorowo. Dzielą się najcenniejszym lekiem, którego nie da się wyprodukować, ratując setki istnień każdego dnia. Krwiodawcy, bo o nich mowa zostali w sobotę uhonorowani odznakami Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest co roku 14 czerwca. Ten dzień jest dniem urodzin Karla Landsteinera, który w 1901r. wyróżnił grupy krwi  (A,B oraz 0, którą on sam początkowo oznaczał jako C), za co otrzymał nagrodę Nobla w 1930r. W 1937r. wraz z Alexandrem Wienerem odkrył czynnik Rh.

W Lublinie tegoroczne obchodzy Światowego Dnia Krwiodwacy potrwają w sumie aż trzy dni. Świętowanie rozpoczęły piątkowe uroczystości przy pomniku zlokalizowanym tuż przed siedzibą Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie. Tam też zostały złożone kwiaty i znicze.

Dzisiaj, w sobotę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczystość, podczas której wręczone zostały odznaczenia dla Honorowych Dawców Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

– Osoby które zostały odznaczone, oddały co najmniej 20 litrów honorowo krwi, bądź jej składników. Wśród naszych gości mamy osiem pań, którym jest nieco trudniej osiągnąć ten litraż krwi, jest to związane z macierzyństwem, karmieniem piersią itd. – mówiła Małgorzata Orzeł, dyrektorka RCKiK w Lublinie. I dodała: - Krwi nie da się wyprodukować, mimo ogromnego postępu rozwoju nauki, krew ciągle jest niezastąpionym lekiem, przy utracie krwi, krwotokach, urazach wielonarządowych, zabiegach chirurgicznych, ona ciągle jest wykorzystywana. Czasem musimy ją tylko zabezpieczyć do operacji, nie jest wykorzystywana. Często chirurg nie chce stawać przy stole operacyjnym, jeżeli nie ma zabezpieczonych kilku jednostek krwi dla pacjenta, wiedząc jaki to jest zabieg oraz z jakim ryzykiem krwawienia on się wiąże.


Pani Jolanta Juścińska od 2008 roku, oddała już ponad 38 litrów krwi. Jak przyznaje złoty lek dla pacjentów oddaje dość często.
 
– Pierwsza donacja była związana z tym, że chciałam się odwdzięczyć. W 1995 roku jechałam na operację serca do Krakowa. Była to operacja na otwartym sercu. Wiozłam ze sobą w specjalnej lodówce, krew która była potrzebna do operacji. Takie były czasy. Powiedziałam sobie, że jeżeli mi sie uda, przeżyję to odwdzięczę się. I tak do dziś się odwdzięczam. Krwi nie da się kupić, załatwić a ludzie jej potrzebują – podsumowała Jolanta Juścińska, honorowa krwiodawczyni, odznaczona podczas sobotnich uroczystości.
 
– Ponad pięć tysięcy osób zostało w tamtym roku honorowymi dawcami krwi. Jest to bardzo dobre. Krwiodawcy są superbohaterami. Życzę by było ich jak najwięcej – mówił Piotr Breś, wicemarszałek województwa lubelskiego. 
 
Dopełnieniem trzydniowych obchodów, będzie niedzielny bieg promujący krwiodawstwo, który odbędzie się w ramach wydarzenia Lublin Tętni Dobrem.
Start imprezy już o godzinie 9:50. Bieg honorowy na 450 metrów dla wszystkich chętnych wystartuje o godzinie 14:00. 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Studenci i więźniowie przy jednym stole. Spisali swoje historie
galeria

Studenci i więźniowie przy jednym stole. Spisali swoje historie

Emocje w autobiografii - pod takim hasłem odbyły się warsztaty, w których wzięli udział studenci pedagogiki Akademii Zamojskiej oraz osadzeni w Zakładzie Karnym w Zamościu.

Policjanci mają nowego szefa. Po latach wrócił do komendy
galeria

Policjanci mają nowego szefa. Po latach wrócił do komendy

Inspektor Andrzej Mioduna jest nowym komendantem miejskim policji w Zamościu. Zna tę jednostkę, bo przez lata w niej służył. Ostatnio kierował janowską policją.

Zamojska Aleja Sław coraz dłuższa. Krzesimir Dębski odsłonił tablicę
galeria

Zamojska Aleja Sław coraz dłuższa. Krzesimir Dębski odsłonił tablicę

Nowa tablica w zamojskiej Alei Sław już oficjalnie odsłonięta. Uhonorowany w niej został Krzesimir Dębski, kompozytor, dyrygent, muzyk.

Cristiano Ronaldo i jego koledzy odpadli z Euro 2024 po porażce w rzutach karnych z Francją

Euro 2024: Wielkie emocje dopiero w rzutach karnych. Portugalia nie dała rady Francji

W meczu pomiędzy Francją, a Portugalią kibice nie doczekali się goli ani po 90, ani po 120 minutach. O awansie do półfinału w starciu dwójki gigantów potrzebne były rzuty karne, w których pudło Joao Felixa kosztowało ekipę Cristiano Ronaldo i spółkę koniec marzeń o końcowym triumfie

Euro 2024: Przedwczesny finał z wielką dramaturgią i awansem Hiszpanów

Euro 2024: Przedwczesny finał z wielką dramaturgią i awansem Hiszpanów

Reprezentacja Hiszpanii była o włos od wyrzucenia z turnieju Niemców w regulaminowym czasie gry. Nasi zachodni sąsiedzi zagrali jednak do końca i w ostatnich minutach doprowadzili do dogrywki. A w niej śmiertelny cios zadali piłkarze "La Roja"

Seniorze wyjdź z domu. Rusza program "Aktywny senior latem"

Seniorze wyjdź z domu. Rusza program "Aktywny senior latem"

Miasto zachęca lubelskich seniorów do aktywnego spędzania czasu latem. W programie zajęcia sportowe, kulturalne oraz warsztaty.

MISS POLONIA 2024 z wizytą w Dzienniku Wschodnim
TYLKO U NAS
galeria
film

MISS POLONIA 2024 z wizytą w Dzienniku Wschodnim

Ma 21 lat i jest marzycielką, ale taką, która realizuje swoje marzenia, a nie czeka tylko, że się spełnią. Kto? Maja Klajda – dziewczyna z Łęcznej, która została Miss Polonia 2024. O życiu, marzeniach i planach w szczerej rozmowie z Krzysztofem Kotem.

Nieodłączonym elementem wydarzenia są wybory Miss Truskawki

Przed nami niedzielne Truskawkobranie. Wystąpi Karolak i Cyganeria

W najbliższą niedzielę 7 lipca w Górze Puławskiej odbędzie się Truskawkobranie, nazywane dawniej Świętem Truskawki. W programie m.in. truskawkowe konkursy, wybory truskawkowej miss oraz koncerty. Wystąpi Cyganeria, Gęsawa oraz Pączki w Tłuszczu.

Azoty wyłączają melaminę. Produkcja nieopłacalna

Azoty wyłączają melaminę. Produkcja nieopłacalna

Zakłady Azotowe w Puławach z powodów ekonomicznych wstrzymały do odwołania produkcję melaminy. Według przekazanego komunikatu, chodzi o zbyt wysokie koszty jej wytwarzania przy zbyt niskiej cenie rynkowej tego produktu. Spółka nie radzi sobie z konkurencją, której nie obejmują unijne przepisy.

Do Wozu - odc. 4.
Do Wozu
film

Do Wozu - odc. 4.

Odcinek 4: Mazda MX-5 jazda 35-letnim samochodem W czwartym odcinku programu "Do Wozu!" zapraszamy Was na fascynujące spotkanie. Naszym gościem jest Dawid, który zaprezentuje swoją Mazdę MX-5. Opowie o swojej pasji do motoryzacji, dzieląc się doświadczeniami z jazdy "Miatą" szurającą po ziemi. Nie przegapcie tego wyjątkowego odcinka, pełnego motoryzacyjnych inspiracji i pasji!

Mają trylinkę, marzą o asfalcie. Czy komisja się zgodzi?

Mają trylinkę, marzą o asfalcie. Czy komisja się zgodzi?

Zamiast asfaltu mają trylinkę. Mieszkańcy ulicy Hugona Kołłątaja mają jednak marzenia o nowej nawierzchni. A urzędnicy dają im nadzieje w postaci „planu budowy dróg” na obecną kadencję.

Dziadek z wnukiem poszli do lasu. Odnalazł ich był pies tropiący

Dziadek z wnukiem poszli do lasu. Odnalazł ich był pies tropiący

Mieli spokojnie czekać przy samochodzie, ale poszli na spacer po lesie. Do znalezienia 72-letniego dziadka i 4-letniego wnuka konieczne było wezwanie psa tropiącego.

12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Nie o zemstę, a o pamięć...
galeria

12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Nie o zemstę, a o pamięć...

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary” – pod takim hasłem wyruszył w piątek z Lublina 12. Wołyński Rajd Motocyklowy. Motocykliści przez dziewięć dni przemierzą blisko trzy tysiące kilometrów, by oddać hołd poległym rodakom na Kresach w 81. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Jan Sobczuk w sezonie 23/24 był czołowym bramkarzem Hummel IV ligi

Motor Lublin sprowadzi młodego bramkarza z czołowego klubu IV ligi?

Nie raz i nie dwa działaczom Motoru Lublin zarzucano, że nie szukają młodych talentów w województwie lubelskim i że wielu zdolnych zawodników wyjeżdża z naszego regionu. Wygląda na to, że coś w tym temacie może się zmienić. Beniaminek PKO BP Ekstraklasy jest zainteresowany sprowadzeniem bramkarza Janowianki Janów Lubelski – Jana Sobczuka.

AZS AWF Biała Podlaska pozyskał kadrowiczów

AZS AWF Biała Podlaska pozyskał kadrowiczów

Rozgrywający Szymon Koc i lewoskrzydłowy Mikołaj Rodak zasilili AZS AWF Biała Podlaska.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium