Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

3 lutego 2022 r.
16:18

Św. Mikołaj w Zamościu poprawia urodę. Kościół otrzyma pieniądze z ministerstwa?

Autor: Zdjęcie autora agdy
13 0 A A
(fot. Kazimierz Chmiel)

Jeszcze w tym miesiącu się wyjaśni, czy św. Mikołaj dostanie ministerialne pieniądze na kolejny etap prac. Dla wiernych remont świątyni nie byłby niczym nowym. Od lat wiosną i latem modlą się wśród rusztowań, a w zeszłym roku nawet się na kilka miesięcy wyprowadzili z zabytkowego kościółka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kościół pod wezwaniem św. Mikołaja jest jedną ze starszych zamojskich świątyń. Jego historia sięga XVI wieku i ma być związana z mieszkającymi w Zamościu Grekami. Od czasu, gdy kupcy mieli tu swoją parafię obrządku prawosławnego, zależną bezpośrednio od Konstantynopola, po współczesność, świątynia przechodziła różne koleje losu. W czasie zaborów wojskowe władze austriackie przekazały ją na użytek szkół katolickich. W okresie międzywojennym dostali go redemptoryści, którzy zbudowali przy nim klasztor.
Św. Mikołaj jest kościołem rektoralnym, ale jest grupa wiernych, którzy tu uczestniczą w mszach.

– Teraz we wszystkich kościołach jest mniej osób, ale naszym zdaniem wiernych jest wystarczająco. Kościół jest niewielki, ale wielu darzy go sentymentem. Mieszkańcy i turyści specjalnie go odwiedzają. Były obawy, że wierni nie wrócą po remoncie. Wrócili. Ale już nie będziemy zamykać kościoła na czas planowanych prac. Nawet jeśli będzie chodziło o wymianę posadzki czy skuwanie tynków w nawie głównej – planuje ojciec Marek Mirus, przełożony Domu Zakonnego Redemptorystów w Zamościu.

Już w 2016 roku zaczęto wzmacniać fundamenty, naprawiać spękane ściany i odnawiać elewację. W zeszłym roku przez pięć miesięcy redemptoryści odprawiali msze u franciszkanów. Wrócili do siebie na święto patronalne. Przenosiny były swego rodzaju rewizytą, bo na czas wielkiej rewitalizacji zabytkowego kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, zamojscy franciszkanie odprawiali msze u św. Mikołaja.

Prace, które skutkowały zeszłorocznym zamknięciem kościoła rektoralnego były jednym z etapów trwającego od kilku lat remontu.

– Oceniam, że jedną trzecią renowacji mamy za sobą. W miarę uzyskiwanych środków prowadzimy ją stopniowo, choć świątynia jest tak kameralna, że mogło by to trwać o wiele krócej. W połowie lutego przyznawane są pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i będziemy wiedzieć, czy konserwatorzy, którzy prowadzą u nas prace, wrócą – zapowiada przełożony i wylicza, że św. Mikołaja wspiera finansowo miasto, wojewoda i wierni.

– W 2021 trwały prace przy konserwacji technicznej gzymsu i fryzu, opasujących nawę główną, oraz konserwacji technicznej i estetycznej w dwóch absydach (pomieszczenia dostawione do głównego budynku – red.) – wraz ze sztukateriami autorstwa Jana Wolffa. Jan Wolff był architektem-muratorem, działającym na pograniczu małopolsko-ruskim w I. poł. XVII w., znany był przede wszystkim jako autor fantazyjnych dekoracji sklepiennych. Jego sztukaterie uznawane są za jedne z wybitniejszych tego typu – informuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków, podsumowując zeszłoroczne zabiegi u św. Mikołaja. Wylicza, że prace obejmowały zabezpieczenie świątyni przed wilgocią, wymianę i renowację tynków, „szycie” pęknięć konstrukcyjnych. Są nowe okna, kamienna posadzka w zakrystii, prezbiterium i skarbcu została poddana renowacji.

Jeśli będą pieniądze, tegoroczne prace będą prowadzone w nawie głównej. Zakonnicy myślą też o poprawie estetyki najbliższego otoczenia kościoła.

(fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
(fot. Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

- Mam nadzieję, że znajdą się rozwiązania, które są dla nas korzystne – mówi Wojciech Grudziński.
AKTUALIZACJA

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe? Miasto zmienia decyzję

Na nowych planach mogą stracić działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Początkowo Ratusz problemu nie widział, teraz jednak chce wycofać się ze swoich założeń.

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Burze, grad i ulewy. IMGW wydał alert pierwszego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Lubelszczyzny. Prognozowane są burze, silne opady deszczu i grad, co z kolei może podnieść poziom wody rzek.

Umowy z przedstawicielami gmin i PGW Wody Polskie z ramienia Zarządu Województwa Lubelskiego parafował wicemarszałek Marek Wojciechowski.
Zdjęcia
galeria

Te inwestycje mają ochronić przed powodzią i suszą. W jakich gminach powstaną zbiorniki retencyjne?

9 gmin z regionu wybuduje lub przebuduje szesnaście zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych i roztopowych. Pieniądze na ten cel otrzymały z samorządu województwa lubelskiego.

Kacper Łukasiak po spędzonym sezonie 23/24 wraca do Pogoni Szczecin

Pomocnik wraca z Górnika Łęczna do swojego macierzystego klubu

Piłkarze Górnika Łęczna po wymagającym sezonie przebywają na urlopach. Wiadomo już, że przynajmniej jeden z nich nie zagra w przyszłym sezonie w koszulce Górnika, a przyszłość kilku innych nadal nie jest w pełni przesądzona

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka. Przegrała walkę z chorobą

Aktorka zasłynęła z roli Halinki Kiepskiej w serialu „Świat według Kiepskich”. Zmarła w wieku 58 lat.

Justyna Adamczuk (z piłką) ma w nadchodzącym sezonie odgrywać w Polskim Cukrze AZS UMCS Lublin bardziej istotną rolę

Justyna Adamczuk przedłużyła umowę z Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin

20-letnia centerka była jednym z największych objawień poprzedniego sezonu

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował u siebie z Hetmanem Zamość

Grom Różaniec podzielił się punktami z Hetmanem Zamość w meczu pełnym emocji

W hicie 29. kolejki Grom Różaniec zremisował na swoim boisku z pewnym awansu Hetmanem Zamość

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Ekomobilizacja. Zbierają śmieci, pomogą niepełnosprawnym

Czy to będzie 100 zł czy 10 tysięcy, nie zmarnuje się ani grosz – mówi Dorota Mazur, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Wolicy Brzozowej w gm. Komarów-Osada. Placówka ma szanse na zastrzyk gotówki dzięki akcji zorganizowanej przez Zakład Karny w Zamościu.

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina
Zdjęcia/Film
galeria
film

Najlepsi z najlepszych ratowali życie na ulicach Lublina

Wybuch gazu, urwana kończyna, wypadek komunikacyjny, urazy czaszki, rozcięcia, zakrztuszenia i udary - z takimi wyzwaniami w sobotę mierzyli się uczestnicy XXX Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża.

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji
WYBORY 2024

Wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego. Lubelskie z jedną z niższych frekwencji

O godzinie 7:00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Województwo lubelskie w czołówce okręgów z najniższą frekwencją.

Melanż na dachu
foto
galeria

Melanż na dachu

Weekend w Lublinie nie musi być nudny. Zobaczcie, co się działo na Nocy Kultury w Przystań na dachu. Najbardziej imprezowy dach w Lublinie nie zwalnia tempa. Tak się bawi Lublin!

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami
Foto
galeria

Zatańczyli pod gołym niebem. „Noc Świętojańska” z Kaniorowcami

Tańce, muzyka i tradycyjne obrzędy. W Ogrodzie Saskim odbył się folklorystyczny koncert z okazji zbliżającego się słowiańskiego święta.

Adam Abramowicz

Strzegł interesów przedsiębiorców. Koniec kadencji Abramowicza

W czerwcu kończy się 6-letnia kadencja Adama Abramowicza jako Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego następcę wskaże premier Donald Tusk.

Grzegorz Białek podkreśla, że Lewart na awans zapracował zarówno jesienią, jak i wiosną

Grzegorz Białek (Lewart Lubartów): Chcemy zbudować drużynę, która zostanie w III lidze na dłużej

Rozmowa z Grzegorzem Białkiem, trenerem Lewartu Lubartów

Noc Kultury w Pszczole
foto
galeria

Noc Kultury w Pszczole

W Pięknej Pszczole odpalono nowy, letni cykl imprezowy Sting & Swing. Mamy zdjęcia z tej imprezy! Na tarasie było jak zwykle, czyli totalny chill, dyskusje, flirt, kanapy, leżaki i letnie napoje...W klubie parkiet rozkręcił Paulsen. Tak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium