Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

12 października 2023 r.
6:41

Światowy Dzień Wzroku 2023. Czy na pewno dbasz o ten najważniejszy ze zmysłów?

0 A A

Od ponad 20 lat, w drugi czwartek października obchodzony jest Światowy Dzień Wzroku. O ten najważniejszy ze zmysłów powinniśmy dbać cały rok, a nie tylko od święta. Czy da się zadbać o wzrok bez ingerencji medycznej? Co możemy zrobić sami, aby dobrze widzieć?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Blisko 80 proc. otaczającego nas świata odbieramy za pomocą wzroku. Bez tego zmysłu jest to utrudnione i ograniczone. W naszych oczach widoczne są także inne schorzenia, których nie powinniśmy bagatelizować. Dlatego ważne jest dbanie o ten zmysł i pielęgnowanie go, by jak najdłużej cieszyć się kolorami i barwami świata.

Życie w pośpiechu, coraz dłuższe wpatrywanie się w ekrany i monitory, zanieczyszczenie powietrza oraz ogólny cywilizacyjny pośpiech bardzo wpływają na stan naszego wzroku. Jak możemy się ustrzec przed przysłowiowymi „mroczkami” czy pogorszeniem wzroku, które mogą prowadzić do poważniejszych powikłań? Przede wszystkim dbając o nasze oczy. W dzisiejszych czasach, gdy każdy żyje w pośpiechu może to wydawać się trudne, jednak wcale nie jest. Wystarczy dosłownie chwila, aby poprawić komfort widzenia.

Istnieją trzy najważniejsze zawody, ściśle związane z naszym wzrokiem. To okulista, optometrysta oraz optyk. O ile ten pierwszy zawód jest nam znany, ten drugi już mniej. Do trzeciego należy się wybrać, gdy mamy już określony tor leczenia i potrzebne jest wprowadzenie leczenia wspomaganego, np. za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. Optometrysta natomiast jest specjalistą ochrony wzroku, który zajmuje się doborem korekcji wady widzenia i badaniem układu wzrokowego. To z jego pomocą możemy sprawić, że nasz komfort widzenia się polepszy, obraz nie będzie się rozmazywać, a także pomoże uchronić nasze oczy przed czynnikami szkodliwymi takimi jak na przykład światło niebieskie emitowane przez ekrany komputerów czy smartfonów.

O kilka przydatnych porad związanych z ochroną naszego wzroku zapytaliśmy starszego Lubelskiego Cechu Optyków, Artura Polara, optyka z wieloletnim doświadczeniem, dla którego wzrok swój i innych jest najważniejszy.

  • Jedną z ważnych maksym funkcjonujących w świecie optycznym jest „Badaj wzrok raz na rok”. Dotyczy się to głównie osób, które posiadają problemy z ostrym widzeniem i chociaż raz w tym czasie zgłosić się na kontrolne badanie.
  • Kolejnym ważnym elementem dbania o nasz wzrok jest zasada 20/20/20, czyli co 20 minut, spójrz na odległość 20 stóp (ok. 6 m), przez 20 sekund. Dzięki temu nasze oczy odpoczną od ekranu komputera czy innego przedmiotu, w zainteresowaniu którym akurat jesteśmy.
  • Innym sposobem dbania o nasz wzrok jest tak zwana „gimnastyka oczu”. Praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze możemy wykonywać krótkie ćwiczenia, pozwalające utrzymać nasz wzrok w dobrej kondycji. Chodzi mi tutaj głównie o kreślenie wzrokiem tzw. „ósemek”, naprzemienne wyostrzanie przedmiotów znajdujących się bardzo blisko i w oddali oraz cos o czym zapominamy podczas pracy przy komputerze, czyli pełne i intensywne mruganie powiekami.
  • Z okularów przeciwsłonecznych nie powinniśmy korzystać tylko w wakacje, ale przez cały rok. To uchroni nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA, które niekorzystnie wpływa na nasz wzrok.
  • W dobrym utrzymaniu wzroku ważna jest także dieta. Powinniśmy zadbać o posiłki bogate w witaminy A i E oraz luteinę, beta-karoten oraz kwasy omega3. 

Oprócz porad związanych z dbaniem o nasze oczy, w związku z obchodzonym dzisiaj Światowym Dniem Wzroku przygotowaliśmy kilka ciekawostek odnośnie oczu i tego zmysłu. Niektóre z nich mogą naprawdę zadziwić! Aby poznać je wszystkie wystarczy wejść w galerię i przeczytać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Rzekomy pomór drobiu nie odpuszcza. Prawie 34 tysięcy kur do uśmiercenia

Czwarte ognisko rzekomego pomoru drobiu w województwie lubelskim stwierdzono w gospodarstwie hodującym kury. Wszystkie dotychczasowe ogniska tej choroby wykryto w gminie Międzyrzec Podlaski. W regionie obowiązują szczepienia kur i indyków.

MKS FunFloor przegrał pierwszy mecz pod wodzą Pawła Tetelewskiego
galeria

MKS FunFloor Lublin przegrał z KPR Gminy Kobierzyce

KPR Gminy Kobierzyce wyrasta na koszmar MKS FunFloor. W tym sezonie obie ekipy spotkały się już dwa razy i oba mecze zakończyły się porażkami lubelskiej siódemki. I nie jest ważne, czy na ławce trenerskiej zasiadała Edyta Majdzińska, czy jak w środowy wieczór Paweł Tetelewski. Drużyna z Dolnego Śląska w obu przypadkach była wyraźnie lepsza.

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie
galeria

Są aktywni i dbają o środowisko. Wyjątkowa lekcja edukacyjna w SP nr 39 w Lublinie

Jak uchronić się przed powodzią? Jakie organizmy żyją w Bystrzycy? Tego dowiedzieli się dzisiaj uczniowie ze szkoły podstawowej nr 39 w Lublinie podczas zajęć z programu "Aktywni Błękitni".

Trening kosmetologiczny dla seniorów
galeria

Trening kosmetologiczny dla seniorów

Automasaż, gimnastyka mięśni twarzy i pielęgnacja ciała. Tego uczyli się lubelscy seniorzy.

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

Wjechał na tor kolejowy i zawisł na rampie

28-letni mieszkaniec Terespola zignorował zakaz wjazdu. Mężczyzna nie zauważył krawędzi rampy i utknął na torach kolejowych.

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lubelskie obchody rocznicy wybuchu powstania styczniowego

Lublin uczcił 162. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Władze oraz społeczność szkolna zapaliły znicze i złożyły kwiaty w miejscach pamięci.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium