Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

18 kwietnia 2022 r.
15:08

2 tys. miejsc na widowni. Siatka, ręczna i sala do judo w Świdniku

Autor: Zdjęcie autora aa
Tak ma wyglądać hala przy ul. Gen. S. Roweckiego "Grota"
Tak ma wyglądać hala przy ul. Gen. S. Roweckiego "Grota" (fot. Wizualizacja Urząd Miasta Świdnik)

Pomieszczenia komentatorskie, sale: telewizyjna, pracy mediów i konferencyjna, pomieszczenia sędziowskie oraz szatnie dla zawodników i trenerów. Urzędnicy opowiedzieli, co znajdzie się w „Świdnik Arenie”. Hala, która ma powstać przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota”, ma spełniać wszelkie wymagania rozgrywania w niej meczów ligowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Świdnika zaprezentowały wizualizacje wielofunkcyjnej hali, która ma stanąć w sąsiedztwie bloków wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. – Kosztorysowo jest to inwestycja, jakiej nie było w mieście – przyznał na kwietniowej sesji Rady Miasta Marcin Dmowski, zastępca burmistrza ds. inwestycji i rozwoju.

Urząd Miasta ma już program funkcjonalno-użytkowy. Niedługo ogłosi przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej.
Hala ma mieć powierzchnię ok. 5 tys. mkw. z 2 tysiącami miejsc na widowni. W stosunku do pierwotnej koncepcji obiekt jest mniejszy.

– Planowaliśmy dużą część usługowo-handlową, ale podjęliśmy decyzję o zrezygnowaniu z tej powierzchni – tłumaczył radnym Dmowski.

Stało się tak ze względu na pieniądze, bo to wiązałoby się z dodatkowymi wydatkami rzędu „ok. 20 mln zł”. – Co nie przełożyłoby się na osiągane dochody, które mogłyby utrzymywać halę. Poza tym byłyby to środki niekwalifikowane do dotacji czy to unijnych czy też rządowych – przyznał zastępca burmistrza.

Urzędnicy analizowali nie tylko koszt budowy, ale też to, ile pieniędzy pochłonie utrzymanie obiektu w kolejnych latach.

– Nieraz prościej jest wybudować niż później utrzymać. Dlatego projekt jest bardzo mocno nastawiany na odnawialne źródła energii – podkreślił zastępca burmistrza.

Zagrają i powalczą

Obiekt przy ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” ma spełniać przede wszystkim funkcję hali sportowej. Ma służyć szkoleniu, treningowi i grze w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. W budynku znajdzie się też sala sztuk walki - taekwondo, judo a także do boksu.

– Założeniem, które przyjęliśmy przy realizacji tej inwestycji było spełnienie wszelkich wymogów związków piłki ręcznej, piłki siatkowej dla tej najwyższej możliwości prowadzenia rozgrywek PlusLigii czy też Ekstraklasy w danych dyscyplinach – wyjaśniła radnym Anna Szczęsna, kierująca Referatem Inwestycji. – I to oczywiście udało się nam osiągnąć. W związku z tym cały obiekt musiał zostać wyposażony we wszelkiego rodzaju pomieszczenia, które są wymagane przez tego typu federacje. Znajdziemy tutaj: salę odpraw, zaplecze sanitarne, salę pracy mediów, pomieszczenia komentatorskie, salę telewizyjną, salę konferencyjną, pomieszczenia sztabu trenerskiego, pomieszczenia reżyserki, pomieszczenia sędziowskie oraz szatnię dla zawodników i szatnię dla trenerów. Dlatego też kubatura obiektu jest tak duża.

Poza funkcją sportową obiekt jest tak zaplanowany, aby mogły być tutaj organizowane też szeroko rozumiane wydarzenia kulturalne – koncerty, konferencje czy targi.

Inaczej niż w Parku Avia

Obecnie urzędnicy przygotowują się do ogłoszenia przetargu na projekt. Chcą by był gotowy jeszcze w tym roku.

– Cała inwestycja składa się z dwóch etapów. Najpierw projekt i pozwolenie na budowę a później wnioskowanie o środki zewnętrzne i budowa – zapowiedział Dmowski.

Inaczej wyglądało to w przypadku Parku Avia.

– Bo inwestycja była realizowana w procedurze Projektuj i buduj. Czyli przetarg był od razu na projekt i budowę, co ma swoje plusy jeśli chodzi o szybkość realizacji inwestycji – dodał zastępca burmistrza.

Tyle, że urząd wybudował baseny przy ul. Fabrycznej praktycznie w 100 proc. ze środków własnych (koszt to ponad 50 mln zł). Jedynym dofinansowaniem była dotacja z Ministerstwa Sportu i Turystyki (ok. 4 mln zł).

Tymczasem budowa hali jest uzależniona od tego, ile miastu uda się zdobyć środków zewnętrznych. Hala, która ma powstać przy ul. ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” została wpisana w strategię województwa lubelskiego.

– Co jest bardzo ważne, bo przy wszelakich inwestycjach unijnych jest znaczenie ma to czy województwo na takie przedsięwzięcie – podkreślił Dmowski.

Miasto liczy nie tylko na unijne wsparcie, ale też dotację z ministerstwa i rządowego Polskiego Ładu. – Kluczowe jest posiadanie projektu na etapie wnioskowania o wsparcie – zwrócił uwagę zastępca burmistrza.

Kosztorys inwestycji opiewa na 60 mln zł.

Tak ma wyglądać nowa hala w Świdniku

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Motor w dwóch kolejkach w 2025 roku dopisał do swojego konta jeden punkt

Jagiellonia Białystok - Motor Lublin (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Jagiellonia BIałystok - Motor Lublin. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30.

Jarosław Niemiec - związkowiec podczas strajku głodowego

Jak będzie przyszłość górników z Bogdanki? Jutro zaczyna pracę specjalny zespół

Jutro, 17 lutego, zacznie pracę powołany w ubiegłym tygodniu Zespołu ds. transformacji regionów. Chodzi o przyszłość górników z Bogdanki, ale także energetyków z Połańca czy Kozienic. Tymczasem zarząd kopalni poinformował rekordowym odpisie w wysokości 1 miliarda 249 mln zł.

Padwa Zamość wygrała w Legnicy 35:34

Padwa Zamość wygrała w Legnicy, AZS AWF gorszy od Stali Mielec

Nasze drużyny po wielu tygodniach przerwy w końcu wróciły do walki o punkty. KPR Padwa Zamość pokonała Siódemkę Miedź Huras Legnica. AZS AWF Biała Podlaska nie dał za to rady Handball Stali Mielec.

Domicjan Grabowski to puławianin, artysta, twórca grafik nawiązujących symboli miejskich, autor map oraz krytyk estetyki przestrzeni publicznej

"Żeby Puławy były bardziej puławskie"

Twórca najbardziej znanej, autorskiej mapy powiatu puławskiego nie spoczywa na laurach. O jego nowych projektach, miejskiej przestrzeni, architekturze, puławskich muralach, grafice oraz powodach wyrzucenia go z jednej z grup na facebooku rozmawiamy z młodym artystą, Domicjanem Grabowskim.

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Przed nami chłodna noc. IMGW ostrzega przed mrozem

Nawet do minus 15 stopni może miejscami spaść temperatura powietrza na Lubelszczyźnie w ciągu najbliższej doby. Ostrzeżenia przed mrozem dla ośmiu powiatów wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zapowiadają konkurs na dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego

Zarząd województwa lubelskiego jeszcze w lutym ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektora kazimierskiego muzeum. Od lata zeszłego roku pełniącą obowiązki dyrektora tej placówki pozostaje była starosta puławska, Danuta Smaga.

Fiesta Latina
foto
galeria

Fiesta Latina

Gorące latynoskie rytmy i atmosfera przyciągają Was co tydzień do El Cubano. Sobotni wieczór jest do tego najlepszą okazją. Zobaczcie, co się działo w ostatni weekend w El Cubano.

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach
zdrowie

Młodzi lekarze uczą się leczyć urazy głowy. Na prawdziwych preparatach

Będą lepiej diagnozować, szybciej interweniować i skuteczniej leczyć urazy czaszkowo-mózgowe. Na Uniwersytecie Medycznym trwa szkolenie „Neuro - Trauma Days”.

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Wypadek na obwodnicy Lubartowa. Poszkodowana zabrana do szpitala

Dzisiaj przed godz. 11 na obwodnicy Lubartowa, drodze krajowej nr 19, zderzyły się dwa samochody. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w ruchu potrwają kilka godzin.

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych
ZDJĘCIA
galeria

Do dobrej zabawy nie jest potrzebny alkohol. Tak się bawią na Balu Młodych

To nie jest typowy bal karnawałowy, ale cieszy się dużym zainteresowaniem. Już po raz 29. katolicy bawili się na Balu Młodych.

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby
galeria

Narkotyki w Radzyniu i okolicach. Zatrzymano cztery młode osoby

Amfetamina, mefedron, marihuana i niemal 1400 tabletek MDMA - łącznie ponad 1,5 kilograma narkotyków policjanci znaleźli u mieszkańców powiatu radzyńskiego. Zatrzymane osoby mają od 18 do 25 lat. Najbliższe miesiące spędzą za kratkami.

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

Skoki narciarskie. Stoch wrócił na Sapporo, najlepszy był Kobayashi

W miniony weekend Puchar Świata gościł w japońskim Sapporo, a na skoczni królował reprezentant gospodarzy – Ryoyu Kobayashi

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie
zdjęcia
galeria

Studniówka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie

W sobotę, 15 lutego, na studniówce bawiły się ostatnie klasy Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C.K. Norwida przy ul. Muzycznej w Lublinie. W odróżnieniu od większości szkół średnich, które swoje bale najczęściej organizują w hotelach i salach weselnych, "Plastyk" postawił na tradycję.

Urodzinowy weekend
foto
galeria

Urodzinowy weekend

Naprawdę trudno w to uwierzyć, ale Helium Club jest z nami już 10 lat. Jeden z najpopularniejszych klubów w Lublinie obchodził swoje urodziny. Impreza odbyła się w myśl zasady albo grubo albo wcale. Faktycznie tak było, co można zobaczyć w naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki
historia, zdjęcia
galeria

Przemysłowy Lublin w dobie PRL. Zobacz jak wyglądały lubelskie fabryki

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Lublin był jednym z liczących się ośrodków przemysłowych w ówczesnej Polsce. W mieście powstały nowe zakłady przemysłowe i fabryki: Fabryka Samochodów Ciężarowych, Zakłady Metalurgiczne „Ursus”, Lubelskie Fabryki Wag czy Lubelska Fabryka Maszyn Rolniczych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium