Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

20 lutego 2012 r.
15:19
Edytuj ten wpis

Jak Świdnik uhonoruje Franka Piaseckiego, legendarnego konstruktora helikopterów

0 19 A A
Frank Piasecki, legenda lotnictwa i jego konstrukcje (Piasecki Aircraft)
Frank Piasecki, legenda lotnictwa i jego konstrukcje (Piasecki Aircraft)

Jedna ze świdnickich ulic, plac lub rondo może otrzymać imię Franka Piaseckiego, legendarnego konstruktora amerykańskich helikopterów. A także człowieka, któremu śmigłowiec "Sokół” zawdzięcza przepustkę na rynki całego świata.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po wojnie nastąpiło lawinowe zainteresowanie helikopterami doprowadzające do ostrej konkurencji rynkowej. Piasecki był jej ważnym uczestnikiem. Jego znaną konstrukcją był gigantyczny śmigłowiec H-16 o gabarytach... czterosilnikowego samolotu transportowego.

Przez kilka lat zajmował się także ideą... latającego samochodu wojskowego ("Flying Jeep”), dopóki armia nie zdecydowała, że bardziej efektywne w warunkach pola walki są jednak helikoptery.

Pod wpływem silnej konkurencji i konsolidacji amerykańskiego rynku śmigłowcowego praktycznie do trzech wielkich firm-graczy: Sikorsky, Bell i Boeing, temu ostatniemu Piasecki sprzedał swoją firmę Piasecki Aircraft, która zachowała jednak swą nazwę.

Dzieckiem tej fuzji był CH-47 Chinook. Najbardziej znany helikopter dwuwirnikowy, który znakomicie zdawał egzamin bojowy w Wietnamie, a spopularyzowany został przez liczne filmy o wojnie wietnamskiej.



Pod wpływem "otwierania się” Polski na Zachód za czasów gierkowskich oraz związaną z tym promocją polskiej myśli technicznej, Frank Piasecki zwrócił uwagę na śmigłowce ze Świdnika.

Szybko doszedł do przekonania, że są warte promowania, unowocześniania i wprowadzania na rynki zagraniczne. Oferty pomocy zostały jednak przyjęte przez władze PRL bardzo podejrzliwie.

Przemysł lotniczy był kontrolowany mnie lub bardzie bezpośrednio przez resort obrony, a ten był w oczywisty sposób pod-porządkowany Moskwie z mocy Układu Warszawskiego.

Transformacja polityczna po 1989 roku wyraźnie zachęciła Piaseckiego i WSK Świdnik do współpracy. Jej celem stało się doprowadzenie do certyfikacji przez Federal Aviation Administration (FAA) szlagierowego produktu świdnickiego – śmigłowca PZL W-3 Sokół.

Frank Piasecki stał się częstym gościem w Świdniku. Często bywali tu także jego synowie - John i Frederick. W 1993 roku Lech Wałęsa uhonorował go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Niebawem maszyna otrzymała certyfikację amerykańską, co praktycznie otwierało przed nią wszystkie rynki zagraniczne. Dziś "Sokół” sprzedawany jest w swoich różnych wersjach do kilkunastu krajów na świecie.

Frank Piasecki zmarł 11 lutego 2008 roku. Wszedł do historii światowego lotnictwa. To, co zrobił dla polskiego przemysłu lotniczego i Świdnika też musi pozostać w pamięci.

Należy się to także rodzinie Franka Piaseckiego, którego większość z ośmiu synów i córek związanych jest z lotnictwem. Jego córka Nicole Piasecki jest wiceprezydentem Boeinga. Od niej w dużej mierze zależy zaopatrzenie Polskich Linii Lotniczych "Lot” w długo wyczekiwane "Dreamlinery”.
Jak mówi nam burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson, nie jest pytaniem, czy Piasecki powinien zostać uhonorowany, tylko – jak.

– W naturalny sposób nasuwa się nazwanie jego imieniem którejś ze świdnickich ulic, placów lub ronda. Ważne też, żeby była to lokalizacja godna patrona, a nie jakaś peryferyjna. Zaczynamy intensywne myślenie... – konkluduje.

Uruchamiając wyobraźnię, można dostrzec nawet, jak tablicę z nazwą ulicy imienia swego wielkiego ojca odsłania Nicole Piasecki.



Tok myślenia burmistrza Waldemara Jaksona podziela także odpowiadający za promocję współpracy gospodarczej Polski z USA radca Piotr Pietrasieński z Ambasady RP w Waszyngtonie.

– Frank Piasecki to polsko-amerykańska ikona i duma. Jeżeli polska stolica helikopterowa, jaką jest Świdnik, zamierza go uhonorować, można takiego zamiaru jedynie pogratulować.

Pozostałe informacje

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie
JUBILEUSZ
29 listopada 2024, 18:00

Peja & Slums Attack: 30 lat na scenie. Koncert w Zgrzycie

To już 30 lat, odkąd Ryszard „Peja” działa na polskiej scenie pod szyldem Slums Attack. Jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższy piątek (29 listopada) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt. Gościnnie z Rychem na scenie m.in: Dj. Decks, Gandi Ganda, Iceman, Glaca, Dvj. Rink.

Choć do dziś uczciwie przyznaję, że muzykiem jazzowym tylko bywam. Klasyka ukształtowała mnie i jest dla mnie wciąż ważną częścią artystycznego życia – mówi Krzysztof Herdzin
KLASYKA I JAZZ

Krzysztof Herdzin: Muzyka sprawiła, że mam piękne życie

Zrobiłem kurs weterynaryjny i poznawałem prawdziwe życie od podszewki zajmując się we dwójkę z kolegą jamajczykiem blisko setką psów w schronisku – mówi Krzysztof Herdzin, profesor sztuk muzycznych, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, producent płytowy, multiinstrumentalista

Sławomir Wołoszyn
SMACZNEGO

Zalewajka, żurek i wilkołaski barszcz. Ciepłe zupy na zimne dni

Idzie na zimę, więc rozgrzewające zupy są w kuchni na topie. Wśród nich króluje żurek, Z dobrym wsadem może zastąpić cały obiad. – Najlepszy wsad to wędzone żeberko – mówi Sławomir Wołoszyn z Grill Baru w Lublinie.

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali
INTERWENCJA

Zaczepiał, bił, kazał klękać i przepraszać. Już go zatrzymali

Do policyjnego aresztu trafił 31-latek, który w sobotę w Puławach najpierw zaczepiał przypadkowe osoby, a następnie dwukrotnie uderzył w głowę mijanego 15-latka, któremu kazał klękać i go przepraszać.

House Flipper: Dine Out
GRAMY
film

House Flipper: Dine Out. Najpierw wyremontuj, a potem ugotuj (wideo)

Na początek inwestycja, a po wielkim remoncie decyzja: sprzedajemy czy sami gotujemy? Jutro premiera dodatku Dine Out do gry House Flipper.

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali
Dzień pracownika socjalnego
galeria

Cały czas pomagają innym. Dziś świętowali

Ta praca jest jedną z cięższych, często prowadzącą do wypalenia zawodowego – mówi Grzegorz Sołtys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Lublinie. Dziś w Lublinie zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc
27 listopada 2024, 19:00

Zostań gwiazdą rocka. Scena Ad Hoc

Masz zespół i chcesz koncertować? Temu służy scena Ad Hoc, na której występują początkujący artyści. W środę (27 listopada) w Chatce Żaka nastąpi kolejny – drugi – krok do sławy. Oprócz zespołów będzie można zobaczyć utalentowane solowe artystki.

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann
26 listopada 2024, 18:00

Bolesna historia. Spotkanie z Christine Hoffmann

Czy wspólna polsko-niemiecka pamięć jest możliwa? Dlaczego nie pamiętamy? Na te i inne pytania spróbuje odpowiedzieć Christiane Hoffmann, autorka książki „Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca”.

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową
DOCHODY I WYDATKI

Lubartów wyda 163 milionów na ulice, zabytki i salę sportową

W przyszłym roku władze Lubartowa do swojej dyspozycji będą miały więcej pieniędzy niż w obecnym. Rosną dochody, wydatki, ale kwota przeznaczona na inwestycje. Wśród najdroższych są remonty i budowa dróg, kanalizacja, czy dokończenie nowej sali dla sportowców.

Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby
W SĄDZIE

Wójt z żoną ustawili przetarg? Ruszył proces

Nie przyznali się do winy, ale wyjaśniać niczego nie chcieli, odpowiadać na pytania również nie. Leon B., były wójt Sułowa zasiadł na ławie oskarżonych wraz z żoną Grażyną oraz Stanisławem K. Według prokuratury ta trójka dopuściła się nieprawidłowości przy przetargu i realizacji utwardzenia wąwozu w Żrebcach.

Maria Dębska jako Anka Serafin w serialu Śleboda
DO ZOBACZENIA
film

Śleboda: Zbrodnia i Podhale w sześciu odcinkach. Jest pierwszy zwiastun (wideo)

Dziś zwiastun, a premiera za niespełna trzy tygodnie. Jest seria kryminałów, zaraz będzie serial Śleboda.

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Last Minute – co to znaczy? Czy to naprawdę najtańsze wakacje?

Marzysz o spontanicznych wakacjach, które pozwolą Ci uciec od codzienności bez planowania z wielomiesięcznym wyprzedzeniem? Oferty Last Minute mogą wydawać się idealnym rozwiązaniem – wystarczy poczekać do ostatniej chwili, by znaleźć wyjazd w atrakcyjnej cenie i szybko zarezerwować wymarzoną podróż.

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Jakie korzyści niesie ze sobą kąpiel w balii?

Kąpiel w balii ogrodowej (czyli tzw. ruskiej bani lub ciepłej beczce) to nie tylko sposób na chwilę relaksu, ale także potencjalnie skuteczna metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia.

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?
LUBLIN

Bez ciepłej wody i ogrzewania. Gdzie i jak długo?

Na kilka godzin wyłączą ogrzewanie. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada przerwy w dostawie ciepła.

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS
WYDARZENIE
galeria

Prawda, wolność, siła kobiet. Applebaum, Holland i Tokarczuk z honorowymi tytułami UMCS

UMCS w roku jubileuszu 80-lecia istnienia wyróżnia „trzy wielkie damy polskiej, europejskiej i światowej kultury intelektualnej”, które swą postawą, niezależnością i odwagą głoszonych poglądów, nawiązują wprost do przesłania Marii Curie-Skłodowskiej, patronki uczelni – zapowiedział prof. Jan Pomorski.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium