Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

20 lutego 2012 r.
15:19
Edytuj ten wpis

Jak Świdnik uhonoruje Franka Piaseckiego, legendarnego konstruktora helikopterów

Frank Piasecki, legenda lotnictwa i jego konstrukcje (Piasecki Aircraft)
Frank Piasecki, legenda lotnictwa i jego konstrukcje (Piasecki Aircraft)

Jedna ze świdnickich ulic, plac lub rondo może otrzymać imię Franka Piaseckiego, legendarnego konstruktora amerykańskich helikopterów. A także człowieka, któremu śmigłowiec "Sokół” zawdzięcza przepustkę na rynki całego świata.





AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Po wojnie nastąpiło lawinowe zainteresowanie helikopterami doprowadzające do ostrej konkurencji rynkowej. Piasecki był jej ważnym uczestnikiem. Jego znaną konstrukcją był gigantyczny śmigłowiec H-16 o gabarytach... czterosilnikowego samolotu transportowego.

Przez kilka lat zajmował się także ideą... latającego samochodu wojskowego ("Flying Jeep”), dopóki armia nie zdecydowała, że bardziej efektywne w warunkach pola walki są jednak helikoptery.

Pod wpływem silnej konkurencji i konsolidacji amerykańskiego rynku śmigłowcowego praktycznie do trzech wielkich firm-graczy: Sikorsky, Bell i Boeing, temu ostatniemu Piasecki sprzedał swoją firmę Piasecki Aircraft, która zachowała jednak swą nazwę.

Dzieckiem tej fuzji był CH-47 Chinook. Najbardziej znany helikopter dwuwirnikowy, który znakomicie zdawał egzamin bojowy w Wietnamie, a spopularyzowany został przez liczne filmy o wojnie wietnamskiej.



Pod wpływem "otwierania się” Polski na Zachód za czasów gierkowskich oraz związaną z tym promocją polskiej myśli technicznej, Frank Piasecki zwrócił uwagę na śmigłowce ze Świdnika.

Szybko doszedł do przekonania, że są warte promowania, unowocześniania i wprowadzania na rynki zagraniczne. Oferty pomocy zostały jednak przyjęte przez władze PRL bardzo podejrzliwie.

Przemysł lotniczy był kontrolowany mnie lub bardzie bezpośrednio przez resort obrony, a ten był w oczywisty sposób pod-porządkowany Moskwie z mocy Układu Warszawskiego.

Transformacja polityczna po 1989 roku wyraźnie zachęciła Piaseckiego i WSK Świdnik do współpracy. Jej celem stało się doprowadzenie do certyfikacji przez Federal Aviation Administration (FAA) szlagierowego produktu świdnickiego – śmigłowca PZL W-3 Sokół.

Frank Piasecki stał się częstym gościem w Świdniku. Często bywali tu także jego synowie - John i Frederick. W 1993 roku Lech Wałęsa uhonorował go Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Niebawem maszyna otrzymała certyfikację amerykańską, co praktycznie otwierało przed nią wszystkie rynki zagraniczne. Dziś "Sokół” sprzedawany jest w swoich różnych wersjach do kilkunastu krajów na świecie.

Frank Piasecki zmarł 11 lutego 2008 roku. Wszedł do historii światowego lotnictwa. To, co zrobił dla polskiego przemysłu lotniczego i Świdnika też musi pozostać w pamięci.

Należy się to także rodzinie Franka Piaseckiego, którego większość z ośmiu synów i córek związanych jest z lotnictwem. Jego córka Nicole Piasecki jest wiceprezydentem Boeinga. Od niej w dużej mierze zależy zaopatrzenie Polskich Linii Lotniczych "Lot” w długo wyczekiwane "Dreamlinery”.
Jak mówi nam burmistrz Świdnika, Waldemar Jakson, nie jest pytaniem, czy Piasecki powinien zostać uhonorowany, tylko – jak.

– W naturalny sposób nasuwa się nazwanie jego imieniem którejś ze świdnickich ulic, placów lub ronda. Ważne też, żeby była to lokalizacja godna patrona, a nie jakaś peryferyjna. Zaczynamy intensywne myślenie... – konkluduje.

Uruchamiając wyobraźnię, można dostrzec nawet, jak tablicę z nazwą ulicy imienia swego wielkiego ojca odsłania Nicole Piasecki.



Tok myślenia burmistrza Waldemara Jaksona podziela także odpowiadający za promocję współpracy gospodarczej Polski z USA radca Piotr Pietrasieński z Ambasady RP w Waszyngtonie.

– Frank Piasecki to polsko-amerykańska ikona i duma. Jeżeli polska stolica helikopterowa, jaką jest Świdnik, zamierza go uhonorować, można takiego zamiaru jedynie pogratulować.

Pozostałe informacje

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski parkrun czyli ucieczka od świątecznej krzątaniny

Oderwali się od świątecznych przygotowań i wybiegli do parku Saskiego. W Wielką Sobotę pobiegli w Lublinie 231 parkrun.

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Świąteczny spacer z historią w tle – odwiedź Muzeum Wsi Lubelskiej

Święta to idealny moment, by choć na chwilę zwolnić tempo i nacieszyć się spokojem. Ale ile można siedzieć przy stole. Warto wykorzystać ten czas na spacer.

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Wielkanoc na talerzu: jaja, żur, a także kaczka

Na wielkanocnym stole rządzą jajka, biały barszcz lub żurek i domowe wędliny. Świąteczny obiad ma uroczysty charakter, dlatego wybraliśmy rosół z kołdunami, sznycel wiedeński oraz grillowaną gruszkę na deser. Albo sękacz z tortownicy

Mateusz Jędrasik otworzył wynik meczu Orlęta - Stal

Za błędy trzeba płacić. Orlęta Spomlek przegrały ze Stalą Kraśnik

Mają czego żałować piłkarze Orląt Spomlek. Drużyna trenera Roberta Chmury popełniła kilka kosztownych błędów w meczu z liderem – Stalą Kraśnik i chociaż napsuła faworytowi sporo krwi, to przegrała 2:3.

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym
ZDJĘCIA
galeria

Śniadanie z sercem. Caritas rozdała 600 wielkanocnych paczek potrzebującym

W Wielką Sobotę plac Caritas Archidiecezji Lubelskiej zamienił się w miejsce nie tylko modlitwy i świątecznego posiłku, ale przede wszystkim – wspólnoty. Przy wielkanocnym stole usiadły osoby samotne, seniorzy, uchodźcy. Dla wielu z nich to była jedyna okazja, by z kimś podzielić się jajkiem i... nadzieją.

Chełmianka wygrała w sobotę przegrany mecz

Wielki mecz w Wielką Sobotę. Chełmianka przegrywała już 0:3, ale i tak pokonała Siarkę

Niesamowity mecz w Chełmie. Tamtejsza Chełmianka w pierwszej połowie przegrywała już z Siarką Tarnobrzeg 0:3. Mimo to pokonała rywali… 5:4. Tym samym biało-zieloni wygrali piąte spotkanie z rzędu.

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy wciąż ponad strefą spadkową. W ostatnim meczu wynik był ważniejszy niż styl gry

Wisła Puławy dzięki drugiej wygranej z rzędu wciąż jest „nad kreską” i może liczyć na utrzymanie. Trener Dumy Powiśla po ostatnim zwycięstwie nad Skrą Częstochowa przyznał, że styl był w tym starciu mniej ważny niż rezultat

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej
ZDJĘCIA
galeria

Uroczyste święcenie pokarmów w Archikatedrze Lubelskiej

Jajka, chleb, mięso… wszystkie te produkty są nie tylko smaczne, ale mają także głęboką symbolikę. Dzisiaj wierni Kościoła Katolickiego zanieśli je do swoich świątyń. Zobaczcie zdjęcia z lubelskiej Archikatedry.

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Kradł w Irlandii, ukrywał się w Lublinie

Mężczyzna kryminalne życie prowadził w Irlandii, gdzie masowo kradł i oszukiwał. Myślał, że w Lublinie może czuć się bezpiecznie.

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Wielkanoc z kryzysem jajecznym w tle?

Święta bez jajek? Na szczęście jeszcze nie w Polsce – choć rynek drobiu zmaga się z problemami, a świąteczny budżet wzrósł średnio o 10 procent

Latynoskie noce
Foto
galeria

Latynoskie noce

El Cubano to jedno z najgorętszych miejsc na imprezowej mapie Lublina, które od lat przyciąga miłośników latynoskich rytmów. W miniony weekend El Cubano rozbrzmiewał gorącymi dźwiękami salsy, bachaty i reggaetonu, tworząc atmosferę niczym z kubańskich ulic. Dzięki naszej fotogalerii możecie przenieść się do tego magicznego wieczoru i poczuć klimat El Cubano. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć, które uchwyciły niezapomniane momenty tej szalonej nocy.

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

Minionej nocy strażacy wyjeżdżali ponad 440 razy. Trwa szacowanie strat

– Sprzątamy i szacujemy straty – przekazał wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Do tej pory, w wyniku wczorajszych nawałnic, 4 tysiące rodzin nie ma prądu, uszkodzone zostały dachy i połamane drzewa, a rolnicy bezpowrotnie stracili uprawy rzepaku i porzeczki.

Magdalena Gąbka i Marcin Górecki są już w drodze na najwyższy szczyt świata

Bychawianka i łodzianin są już w drodze na Everest. Udowadniają, że marzenia można spełniać

Wracamy do historii Magdaleny Gąbki z Bychawy i Marcina Góreckiego z Łodzi – pary podróżników, alpinistów i ultrabiegaczy. Po miesiącach przygotowań fizycznych, ale też finansowych, himalaiści są już w drodze na Mount Everest.

Impreza na luzie
Foto
galeria

Impreza na luzie

W miniony weekend Klub 30 w Lublinie po raz kolejny udowodnił, że jest miejscem, gdzie dobra zabawa i niezapomniana atmosfera spotykają się na każdym kroku. Impreza "Wrzuć na luz" przyciągnęła tłumy spragnionych świetnej muzyki i pozytywnej energii lublinian. Dzięki naszej fotogalerii możecie poczuć się jakbyście byli tam z nami. Zobaczcie, jak się bawił Lublin.

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Poranny wypadek pod Lublinem. Lądował śmigłowiec LPR

Wielka Sobota rozpoczęła się od groźnego wypadku pod Lublinem. Jedna osoba trafiła do szpitala.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium