Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

25 maja 2023 r.
10:23

Koniec z kałużami w Świdniku. Po deszczu nie utkniemy w jeziorku

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
(fot. Piotr Michalski)

Po gwałtownych deszczach wcale nie musi być wielkich kałuż i zalanych posesji. Świdnik będzie zbierał deszczówkę w dwa zbiorniki. To początek deszczowych inwestycji i okazja by przypomnieć: mamy oczyszczalnię deszczu w mieście!

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zza płotu okalającego nieczynny parking widać ogromne kręgi, którymi by można przejść jak tunelem. W pobliżu Urzędu Miasta trwa inwestycja polegająca na umieszczeniu pod powierzchnią gruntu dwóch zbiorników retencyjno-przepływowych.

Złapią i wypuszczą

– Zbiorniki retencyjne spełnią rolę bufora, który przechwyci nadmiar wód opadowych spływających w czasie deszczu, co odciąży dalsze odcinki kanalizacji deszczowej i ograniczy możliwość wylewania prowadzonych przez nie wód na powierzchnię. Po ustaniu opadów zebrana w zbiornikach woda będzie stopniowo odprowadzana przez kanalizację do oczyszczalni, a następnie do odbiornika – wyjaśnia prof. Dariusz Władysław Kowalski z Katedry Zaopatrzenia w Wodę i Usuwania Ścieków Politechniki Lubelskiej, który wraz zespołem pracowników katedry przygotowywał koncepcję rozwiązania dla Świdnika.

– Przeprowadzone badania symulacyjne wykazały, że na terenie całego miasta istnieje szereg miejsc w których powinny być zlokalizowane inwestycje odciążające kanalizację deszczową. Nie muszą być zbiorniki podziemne, a na przykład ogrody deszczowe. Ich szczegółowa lokalizacja wymaga kompleksowego podejścia do rozwiązania problemu bezpiecznego i zrównoważonego systemu odwadniania miasta. Badania trwają i nie ma jeszcze decyzji, gdzie powstaną pozostałe rozwiązania. Z racji wielkości tych obiektów i ich położenia w terenie zabudowanym realizacja jest kłopotliwa. Wiąże się między innymi z czasowym, lokalnym ograniczaniem komunikacji czy parkowania, dlatego prowadzi się ją etapami. Montaż zbiorników stanowi pierwszy z nich – dodaje.

Dawno nie było nawałnicy

Naukowiec pytany, kiedy mieszkańcy odczują obecność zbiorników na wodę deszczową tłumaczy, że już w momencie ich uruchomienia. W najbliższej okolicy ograniczona zostanie możliwość zalewania chodników czy ulic. Gromadzenie wód deszczowych w zbiornikach odciąży także dalsze fragmenty kanalizacji, przez co ograniczy możliwość jej przepełnienia i wylewu zebranych wód na powierzchnię terenu.

– Ostatnio nie było takiej sytuacji, ale po dużych deszczach jest kłopot z kałużami w mieście, na przykład dzieje się tak na ul. Niepodległości – ocenia Waldemar Pleskot, który od wielu lat jeździ po Świdniku taksówką.

Mieszkanka z bloków przy ul. Racławickiej, które sąsiadują z placem budowy, kiwa głową, że widziała pracujące maszyny ale nie słyszała, żeby sąsiedzi narzekali na zalewane piwnice. Jedynie lokatorzy z sąsiedniego domu mówili, że mają w nich wilgoć ale sugerowali, że to drzewa zacieniają posesje.

Internauci komentujący miejską inwestycję przypominali, że dawniej w tym rejonie miasta było jeziorko i podmokłe tereny, które miały być uwzględnione przez stare mapy.

Profesor nie miał dostępu do dokumentacji potwierdzającej te informacje ale lokalizację zbiorników w takich miejscach uznał jednak za naturalną.

Oczyszczanie deszczu

Prace na które narzekają mieszkańcy, bo nie mogą korzystać z parkingu koło urzędu, to wdrożenie pierwszych rezultatów prac naukowców. Po przeprowadzeniu komputerowej symulacji zaproponowali oni miastu, by w kilku newralgicznych miejscach zbierać spływające wody opadowe, a następnie w sposób bezpieczny odprowadzać je do odbiornika już po ustaniu deszczu. Rozwiązanie takie ogranicza prawdopodobieństwo zalewania terenów miasta (chodniki, jezdnie i posesje) znajdujących się poniżej zbiorników retencyjnych.

– Współpracę z władzami miasta Świdnik w zakresie kanalizacji deszczowej rozpoczęliśmy w roku 2018. Otrzymaliśmy wówczas zlecenie na opracowanie komputerowego modelu miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Później powstały dwie prace dyplomowe, których przedmiotem było wskazanie celowości i lokalizacji zbiorników retencyjnych zintegrowanych z tą siecią. Obecnie przygotowujemy z władzami miasta umowę dotyczącą rozszerzenia naszej współpracy. Zamierzamy przeprowadzić pogłębioną inwentaryzację istniejącej sieci kanalizacji deszczowej. Dodatkowo chcielibyśmy rozpocząć badania jakości wód opadowych odpływających z terenu miasta – mówi prof. Dariusz Władysław Kowalski.

Naukowiec z Politechniki Lubelskiej przypomina, że Świdnik ma unikalny na skalę kraju system podczyszczania wód opadowych, które później trafiają do rzeki Stawek-Stoki, stąd zainteresowanie naukowców skutecznością jego funkcjonowania. Pierwsze rezultaty badań wskazują, że jest ona wysoka. W ramach przewidywanej współpracy inżynierów z samorządowcami dotychczasowe badania zostaną poszerzone celem wypracowania rekomendacji dla innych miast zainteresowanych takim rozwiązaniem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium