Mieszkanie po remoncie wygląda zupełnie inaczej, wypraną rzecz przyjemnie włożyć, polakierowany samochód cieszy nasze oko. Ale wszystkiego tego nie da się porównać do odczuć, które się pojawią po pełnym oczyszczeniu organizmu. Jeżeli zdecydujecie się na ten krok, zapewniam Państwa - staniecie się zupełnie innymi ludźmi - mówi autor głośnych książek: "Jak żyć długo i zdrowo”, "Droga do zdrowia”, "Uleczyć nieuleczalne” oraz "Czy można żyć 150 lat?”
że przyczyną 90 proc. przewlekłych chorób jest zatrucie organizmu toksynami z jelit? To prawda?
- Tak. Każdy dba o higienę ciała, ale zaledwie kilka procent Polaków pamięta o higienie wewnętrznej. Może dlatego, że nie widzimy, jak wyglądają organy wewnętrzne.
• Tydzień temu mówiliśmy o tym, że co jakiś czas należy oczyścić jelito grube, wątrobę, kości i stawy, nerki i układ krwionośny. Która z kuracji jest najważniejsza i od której powinniśmy zacząć?
- Zdecydowanie od oczyszczenia wątroby. W ciągu doby zachodzi w niej więcej reakcji biochemicznych niż we wszystkich fabrykach świata w ciągu 1 miesiąca. Wątroba wykonuje ponad 500 funkcji biologicznych. Jeśli jest zanieczyszczona - zaczyna szwankować.
- Czysta wątroba broni nasz organizm przed zatruciem toksynami oraz oczyszcza krew. Zanieczyszczona przestaje pełnić funkcję biologicznego filtra. Gdy zanurzymy czystą gąbkę w zużytym oleju samochodowym, jej gąbczasty materiał ulegnie zatkaniu. Podobnie zatykają się tkanki wątroby. Z czasem zaczyna przypominać zaniedbany śmietnik.
• Aż tak?!
- Od kilkunastu lat prowadzę w Polsce turnusy oczyszczające. Zapewniam, że w następstwie oczyszczenia wątroby - w widoczny sposób schodzą z człowieka brudy: koreczki cholesterolowe, kawałki pleśni i starej żółci, kamienie wątrobowe i inne śmieci. Fiołkami to nie pachnie. Nawet jeśli moi pacjenci byli przekonani, że ich wątroba jest w porządku. A takie przekonanie może być zgubne.
- Nawet jeśli zaczniemy się zdrowo odżywiać, to przy zanieczyszczonej wątrobie organizm z tego nie skorzysta. Oczywiście, z zanieczyszczoną wątrobą jakoś da się żyć. Może wolniej, bardziej ospale, bez chęci do życia. Przez zatkany zlew woda też jakoś przeleci. Ale wszystko do czasu.
• Jakie są objawy zanieczyszczonej wątroby?
- Do najważniejszych zaliczyłbym pojawienie się na ciele piegów, brązowych znamion i brodawek, brązowych plam przy korzeniach włosów, zimną i wilgotną skórę ciała i rąk, zabarwiony na żółto spód języka, wzdęcia, niestrawności, biegunki, skurcze w łydkach, brak apetytu, gorycz w ustach.
- Za dużo jemy cukru, produktów cukrowych. Alkohol też szkodzi wątrobie. Dobijamy ją nadmiernym spożywanie tłuszczów, oleju roślinnego oraz tłustego mięsa. Jemy za dużo chleba i wyrobów mącznych. Jemy przed snem lub w nocy. A przede wszystkim jemy wszystko do kupy. Żeby to wszystko strawić - trzeba konia.
• Ile czasu należy poświęcić na zabieg oczyszczenia wątroby?
- Zwykle 5 dni. Najpierw przeprowadza się oczyszczenie jelita grubego, by usprawni proces oczyszczenia samej wątroby. Następnie stosujemy leczniczą głodówkę i właściwy zabieg.
• Na czym polega?
- Podajemy do picia m.in. olej roślinny i sok z cytryny.
- Olej jest żółciopędny. W połączeniu z sokiem z cytryny w wątrobie wytwarza się wysokie ciśnienie, które "wypycha” koreczki cholesterolowe i inne zanieczyszczenia.
• Czy można stosować kurację samemu?
- Oczywiście. Przestrzegam jednak przed uproszczonymi metodami podawanymi w kolorowych pismach. Można sobie zrobić krzywdę.
- Jedni daliby sobie za nią obciąć ręce. Mam zresztą wielu pacjentów lekarzy. Są także przeciwnicy.
• Jakie są odczucia pacjentów po kuracji?
- Jeden z nich powiedział mi: To tak, jakbym niósł przez życie worek na plecach, nagle go zrzucił i poszedł dalej. Po oczyszczeniu wątroby poprawia się trawienie i pamięć. Pojawia się blask w oczach, połysk włosów, lepsza cera. Będziecie wyglądać młodziej, przestaniecie się męczyć. Zaczniecie nowe życie.