Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 kwietnia 2016 r.
9:06

Palikot o Zycie Gilowskiej: Wspaniała, inteligentna i żarliwa! Wspomnienia o premier ze Świdnika

Zyta Gilowska
Zyta Gilowska

W nocy z poniedziałku na wtorek zmarła Zyta Gilowska, wicepremier i minister finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Miała 66 lat. Od kilku lat chorowała na serce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Niezwykle energiczna, mówiła z szybkością karabinu maszynowego, słynęła z ciętych ripost, doskonale znała się na ekonomii, twarda rozmówczyni, wspaniała, pełna humoru kobieta – takie najczęściej wspominają prof. Gilowską osoby, które ją znały.

Zyta Gilowska urodziła się 7 lipca 1949 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Później związała się z Lubelszczyzną. Doktoryzowała się i habilitowała na UMCS, a postanowieniem prezydenta RP z 16 sierpnia 1999 r. otrzymała tytuł naukowy profesora. Wykładała na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie od 2001 r. zajmowała stanowisko profesora zwyczajnego.

Marka w indeksie

– Bardzo dużą wagę przywiązywała do naszych relacji ze studentami. Była bardzo wymagająca, ale studenci mieli świadomość, że informacja w indeksie, iż uczęszczało się na seminarium do prof. Gilowskiej, to była marka. Doskonale o tym wiedzieli i podejmowali ten trud, bo to się później opłacało – opowiada prof. Marian Żukowski, dyrektor Instytutu Ekonomii i Zarządzania KUL, który funkcję objął na prośbę Gilowskiej, gdy ta coraz bardziej angażowała się w życie polityczne.

Burzliwą przygodę z polityką rozpoczynała w Świdniku, gdzie w latach 1990-98 była miejską radną. W latach 90. działała w Kongresie Liberalno-Demokratycznym i Unii Wolności. Następnie zaangażowała się w tworzenie lubelskich struktur Platformy Obywatelskiej i w 2001 r. z pierwszego miejsca na liście w okręgu lubelskim dostała się do Sejmu. Zasiadała w prezydium klubu parlamentarnego PO, przewodniczyła regionowi lubelskiemu, była nawet wiceprzewodniczącą partii.

"Nie traciła czasu"

– Była wspaniała, inteligentna i żarliwa! Pomagałem jej trochę w tej kampanii i pamiętam zawsze bardzo merytoryczne i rzeczowe rozmowy. Nie traciła czasu na drobiazgi i plotki – wspomina Janusz Palikot, który w 2005 r. przejął po Gilowskiej kierownictwo w lubelskiej Platformie.

Z PO wystąpiła w związku z oskarżeniami o nepotyzm. Zarzucano jej, że zatrudniła w swoim biurze poselskim swoją synową oraz opłacała pracę swojego syna Pawła Gilowskiego jako eksperta prawnego z pieniędzy przeznaczonych na obsługę biura. Gilowska zdecydowanie odpierała te zarzuty i po tych wydarzeniach postanowiła odejść z PO. Wtedy zbliżyła się do Prawa i Sprawiedliwości.

"Potrafiła przekonywać"

– Była wyjątkową osobą na polskiej scenie politycznej, życie państwowe traktowała jako służbę publiczną. Miała swoją wizję państwa, do której potrafiła przekonywać jak mało kto – wspomina Artur Soboń, dziś poseł PiS ze Świdnika, a wtedy pracownik tamtejszego magistratu.

W styczniu 2006 roku prezydent Lech Kaczyński na wniosek premiera Kazimierza Marcinkiewicza powołał Zytę Gilowską na wicepremiera i ministra finansów. Została odwołana 24 czerwca 2006, kiedy to Rzecznik Interesu Publicznego zarzucił jej „kłamstwo lustracyjne”. Sąd lustracyjny orzekł jednak, że złożyła ona zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. 22 września 2006 została powołana na wniosek premiera na stanowiska ministra finansów i wicepremiera w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskała mandat poselski, kandydując z listy PiS w okręgu poznańskim i otrzymując 54 307 głosów. W styczniu 2008 złożyła mandat poselski. 16 lutego 2010 prezydent Lech Kaczyński powołał ją w skład Rady Polityki Pieniężnej.

Zrezygnowała sama w 2013. Według „Gazety Wyborczej”, w Radzie miała opinię „jastrzębia”, dążącego do podwyższania stóp procentowych. Jednak z powodu złego stanu zdrowia była nieobecna podczas wielu posiedzeń RPP.

Żelazna dama

Nazwisko Gilowskiej, nazywanej przez media „Żelazną Damą”, często powracało na pierwsze strony gazet, kiedy PiS szukał kandydatów na stanowisko ministra finansów lub premiera. W 2014 r. mówiło się, że mogłaby ona rywalizować z Krzysztofem Żukiem o fotel prezydenta Lublina. – Jeśli ktoś myśli, że dałoby się ją namówić do czegoś, czego ona nie chciała, to jej w ogóle nie znał – przyznaje poseł Soboń.

Współpracownicy z uczelni wspominają ją nie tylko jako osobą wymagającą, ale przede wszystkim życzliwą, przyzwoitą, pełną humoru i religijną. – W poglądach była bezkompromisowa. Ale ten obraz medialny „Żelaznej Damy” w wymiarze prywatnym w żaden sposób się nie potwierdzał – przyznaje Zdzisław Błasiak, który przez wiele lat pracował z Zytą Gilowską w Katedrze Bankowości KUL. – Chciała wydać podręcznik do finansów publicznych, ale nie zdążyła. Może uda się nam zebrać jej wszystkie wykłady. To są prawdziwe perełki, bo pani profesor każdy wykład zaczynała od definiowania pojęć, które nigdzie zdefiniowane nie były – dodaje.

Msza św. żałobna w intencji prof. Zyty Gilowskiej odbędzie się w poniedziałek 11 kwietnia, o godz. 13 w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Świdniku, po czym nastąpią uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy ul. Wyszyńskiego

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty