Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

28 kwietnia 2023 r.
10:09

Strefa wolna od LGBT zostaje w powiecie świdnickim. Zaskakujący ruch opozycji

Autor: Zdjęcie autora agdy
Rok 2020. Pikink LGBT w Świdniku
Rok 2020. Pikink LGBT w Świdniku (fot. Archiwum)

Nadzwyczajna sesja i nadzwyczajny rozkład głosów. Powiat świdnicki nadal wolny od ideologii LGBT – jak chwali się część radnych PiS i cieszy, że opozycja stanęła po ich stronie. A ta tłumaczy: Oni sami muszą zjeść tę żabę. Wykluczające stanowisko zostaje, dzięki niemożliwej zgodności radnych opozycji oraz z partii rządzącej

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Historia politycznego sporu, który nie dość, że podzielił rządzącą większość a nawet członków zarządu powiatu sięga 26 marca 2019 roku. Wtedy powiat świdnicki, jako jeden z pierwszych przyjął stanowisko dotyczące powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową. Potocznie mówiło się, że tak powstała „strefa wolna od LGBT”.

Teraz kolejne samorządy, bojąc się utraty unijnych pieniędzy, uchylają przyjęte wówczas uchwały i stanowiska.

Radni starosty podzieleni

Na wtorkowej sesji rady powiatu starosta świdnicki Łukasz Reszka chciał by problemem zajęli się też powiatowi radni. Tymczasem staroście, który wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad projektu stanowiska uchylającego stanowisko z 2019 roku, to się nie udało.

Po głosowaniu okazało się, że na 19 osób jedynie 5 głosowało „za” pomysłem starosty, 4 były „przeciw” a 10 wstrzymało się od głosu.

Wniosek przepadł, więc w czwartek odbyło się nadzwyczajne posiedzenie rady powiatu. W programie: jeden punkt – przegłosowanie stanowiska uchylającego stanowisko z 2019 roku. W dyskusji padały oskarżenia o szantaż, stosowanie metod faszystowskich i komunistycznych, odwracanie kota ogonem, brak umiejętności przyznania się do winy, prześladowanie za poglądy. Opozycja i zwolennicy powstrzymywania ideologii LGBT paradoksalnie używali tych samych argumentów przy diametralnie różnym podejściu do problemu.

Efekt głosowania był bardziej zaskakujący. Z 18 osób obecnych na sali 5 było „za” uchyleniem, 2 się wstrzymały a 11 było „przeciw”.

Najbardziej zaskakujące

Na tak dużą grupę przeciwników likwidacji w powiecie świdnickim „strefy wolnej od LGBT” złożyli się radni PiS, którzy działali wbrew intencji starosty oraz... cała opozycja.

- Dla mnie najbardziej zaskakujące jest to, że środowisko Lewicy, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego głosowało za pozostawieniem stanowiska z 2019 roku. Podmioty, które do tej pory mówiły, że należy podjąć działania aby je uchylić, w momencie kiedy miały taką możliwość zagłosowały przeciw – komentuje Łukasz Reszka starosta, który zapowiada, że będzie aplikował i startował w każdym konkursie gdzie jest możliwość uzyskania środków UE, bo jego zdaniem w powiecie świdnickim nie doszło do żadnej dyskryminacji przedstawicieli osób LGBT i gwarantuje, że nie dojdzie.

- Jeśli jakakolwiek instytucja odmówi nam finansowania, będziemy dyskryminowani ze względu na poglądy. I to my będziemy ofiarami dyskryminacji i to tej faktycznej a nie iluzorycznej. Możemy mówić o szantażu. I ja się zgodziłem na ten szantaż, stąd proponowałem, żebyśmy stanowisko uchylili. Gdyby opozycja chciała, to by je uchyliła. Biorą odpowiedzialność tylko i wyłącznie na siebie – komentuje świdnicki starosta, który ma w radzie większość i „jego” radnych by wystarczyło by „strefę wolna od LGBT” zlikwidować.

Ale w tej sprawie starosta poparcia wśród swoich sympatyków nie ma. Dość powiedzieć, że wicestarosta Bartłomiej Pejo wstrzymał się od głosu.

A gdzie „przepraszam”

Opozycja jest zdania, że wcale nie przestrzeliła, ich decyzja była słuszna, a wyborcy to zrozumieją.

 - Powiedziałem po sesji, że jestem gotowy podyktować tekst uchwały którą zaakceptujemy. Jak się wyrządza krzywdę, to trzeba później powiedzieć „przepraszam”. Starosta mówił otwartym tekstem, że oni nie zmieniają poglądów, dalej jest jak było. Niech w takim razie sami sobie jedzą tę żabę. Ja jej nie smażyłem i nie muszę jej jeść – mówi radny Jakub Osina (Świdnik Wspólna Sprawa). - Z przyjemnością, ja i cała opozycja możemy nawet jutro znieść „strefę wolną od LGBT”, jednakże w sposób kulturalny, mówiący o tym, że to są ludzie a nie ideologia – dodaje.

Mniejszościowi radni chcą by w tekście nowego stanowiska podkreślić, że powiat świdnicki jest miejscem przyjaznym wszystkim ludziom, bez względu na to z kim śpią, jak śpią, w co wierzą albo nie wierzą. Bo to są ogólnie przyjęte prawa człowieka.

Na razie radni PiS, którzy głosowali wbrew intencji starosty rozsyłają do mediów informacje, że „dzięki głosom radnych Wspólnoty Świdnickiej w mocy pozostaje stanowisko podjęte dla dobra życia, rodziny i wolności” i wyliczają, że oprócz nich przeciw uchwale je uchylającej głosowali wszyscy radni opozycji.

Świdnicki i rycki

- Mieszkańcy świdnickiego powiatu pozostali zakładnikami ideologicznych obsesji świdnickich radnych. Ci wciąż są przywiązani do zużytej i tymczasowo porzuconej przez PiS narracji wyborczej z 2019 robiącej ze społeczności LGBT wroga polskiego narodu. Ponadto to stanowisko uniemożliwia wszystkim lubelskim powiatom dostęp do środków na strategiczny partnerski projekt „e-geodezja II” adresowany własnie do powiatów. Jego dofinansowanie wynosi około 112 mln zł. Żeby uzyskać do nich dostęp, 8 z 10 lubelskich powiatów uchyliło swoje uchwały anty-LGBT. Zostały tylko powiaty rycki i świdnicki – komentuje Kuba Gawron, współautor „Atlasu nienawiści” i współorganizator marszów równości w Rzeszowie.

„Atlas nienawiści” to internetowy projekt zbierający informacje o wykluczających działaniach samorządów w całej Polsce. Tam oprócz dwóch wspomnianych powiatów jest jeszcze osiem gmin z naszego regionu (stan na 28 kwietnia 2023.

(fot. Atlas nienawiści)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium