Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

13 września 2015 r.
7:53

W Świdniku stworzono małe NASA

Autor: Zdjęcie autora Kamil Kozioł
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Kacper Tyburek i Bartłomiej Chołody zdobyli dwanaście medali w mistrzostwach Europy modeli kosmicznych we Lwowie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Świdniku stworzono małe NASA: kilkunastu pasjonatów poświęca wiele godzin dziennie na tworzenie modeli rakiet kosmicznych.

- Od zarania dziejów człowiek marzył, aby wznieść się w przestworza. Wymyślał balony, szybowce, samoloty, aż wreszcie doszedł do rakiet. To one pozwoliły mu podbić kosmos - mówi Władysław Starobrat, instruktor modelarstwa w Świdniku. 

Samodyscyplina i rakietoplany


Starobrat jest prawdziwym nestorem tego sportu: w zawodzie pracuje od pięćdziesięciu lat.
- Kocham to, co robię. Uwielbiam przekazywać młodzieży wiedzę. W modelarstwie najważniejsza jest cierpliwość i umiejętność czytania zagadnienia. Istotna jest również samodyscyplina - mówi Władysław Starobrat.


Te cechy udało się zaszczepić Kacprowi Tyburkowi i Bartłomiejowi Chołodemu, którzy w sierpniowych mistrzostwach Europy modeli kosmicznych wywalczyli aż dwanaście medali.


- Każdy marzy, żeby chociaż raz stanąć na podium najważniejszej imprezy na Starym Kontynencie. Nam się to udało. To wspaniałe uczucie - mówi Kacper Tyburek.


A wszystko zaczęło się blisko dziesięć lat temu. - Do modelarni przyprowadził mnie brat cioteczny, kiedy miałem siedem lat. Spodobało mi się i dość szybko złapałem bakcyla - wspomina Tyburek, dziś 16-latek.


- Mnie również zachęcił brat i jego kolega. Oni w końcu porzucili modelarstwo, a ja się w tym zakochałem. Najbardziej uwielbiam rakietoplany - dodaje o rok młodszy Chołody.


Punkty meteorologiczne


Obaj specjalizują się przede wszystkim w rakietach wysokościowych.


- To pracochłonny sport. Wszystkie modele wykonujemy sami. Przygotowanie jednego modelu zajmuje około dwóch tygodni - mówi Kacper Tyburek.


- Jest to również kosztowny sport, bo sama rakieta kosztuje 50 zł. Trzeba ją jednak jeszcze odpowiednio usprzętowić. Myślę, że po złożeniu jej cena waha się w przedziale od 100 do 200 zł - dodaje Bartłomiej Chołody.


- Materiały powinny być jak najlepszej jakości. Od tego miedzy innymi zależy powodzenie na zawodach. Model wykonuje się z materiałów, które są wytrzymałe i bardzo lekkie, dzięki czemu można osiągnąć lepszy wynik - wyjaśnia Starobrat.


Trzeba pamiętać, że w jednych zawodach można zarejestrować maksymalnie dwa modele. - Przed startem na zawodach trzeba dokładnie zbadać warunki atmosferyczne, aby model wystartował w jak najlepszym momencie. Do dyspozycji zawodników są specjalne punkty meteorologiczne, gdzie można sprawdzić temperaturę czy kierunek i siłę wiatru - dodaje szkoleniowiec.

Rakiety na polu


Rakiety świdniczan latają na wysokość 200-300 m.


- Chłopcy, z racji swojego wieku, w rakietach zamieszczają mniejsze silniki. Seniorzy puszczają swoje modele znacznie wyżej. Rekord świata wynosi 790 m i należy do pewnego Włocha. Kiedyś najlepsze wyniki na świecie należały do Rosjan, ale szybko dobrano się do ich reprezentacji i część wyników odpowiednio zweryfikowano - śmieje się Starobrat.


Każdy zawodnik powinien wykonać za pomocą dwóch modeli trzy loty, więc przynajmniej jeden model trzeba odnaleźć i przygotować do ponownego startu. - A to nie jest łatwe, bo one potrafią odlecieć nawet na 1500 metrów. Najgorzej jest, gdy wieje mocny wiatr - dodaje Tyburek.


Zawody najczęściej są rozgrywane na terenach lotnisk. We Lwowie rywalizowano jednak na wielkim polu.


- Jeszcze nigdy nie byłem na tak dobrze zorganizowanej imprezie. Nasza reprezentacja liczyła ponad dwadzieścia osób i byliśmy, po Ukraińcach, najliczniej reprezentowaną nacją - mówi Kacper Tyburek.

Światowe plany


Marzeniem obu zawodników są starty w kolejnych imprezach, w tym mistrzostwach świata czy Pucharach Świata. - Na to jednak trzeba pieniędzy. Modelarstwo kosmiczne jest sportem wyczynowym, ale nie jest sportem olimpijskich. Za wszystko musimy płacić samemu, co bardzo ogranicza możliwość naszych startów - mówi Chołody.


Jeżeli udałoby im się znaleźć kilku sponsorów, to za kilka lat Chołody i Tyburek mogą walczyć już nie w mistrzostwach Europy, ale w mistrzostwach świata.


I co najważniejsze, mają szanse zdobywać dla Polski kolejne medale. A w przyszłości, tak jak ich mentor Władysław Starobrat, zostać instruktorami i szkolić kolejne pokolenia konstruktorów.

Pozostałe informacje

Dzisiaj sklepy pracują krócej

Dzisiaj sklepy pracują krócej

W Wielką Sobotę większość placówek sieci marketów spożywczych będzie czynna do godz. 13. Do tej godziny klientów obsługiwać będą również urzędy pocztowe.

Jakub Kępa ma nadzieję, że Orlen Oil Motor powalczy o obronę tytułu mistrza

Jakub Kępa (Orlen Oil Motor): Liga będzie jeszcze bardziej wyrównana, ale walczymy o kolejne złoto

Orlen Oil Motoru mają pewne prawo marzyć o kolejnym mistrzostwie. Dzięki świetnemu zarządzaniu klubem i szeregiem sponsorów żużlowcom nie brakuje niczego, by walczyć o kolejny złoty medal dla Lublina. Prezes „Koziołków” przekonuje jednak, że po wzmocnieniach, których dokonały kluby z Wrocławia i Torunia, w PGE Ekstralidze powinno być jeszcze więcej emocji

Paweł Maj, prezydent Puław, postanowił nie płacić grzywny, by ośmieszyć system, który pozwala zamykać boiska szkolne. Za kratki nie poszedł, bo ktoś, prawdopodobnie resort sportu, zasądzoną grzywnę wpłacił. Problem z boiskiem, na którym ciążą sądowe restrykcje jednak pozostaje

"Prawo bezduszne, nikczemne, oderwane od rzeczywistości"

O zgodzie na areszt w obronie zamykanego sądownie szkolnego boiska, wieloletniej prawnej batalii, braku wsparcia ze strony władz centralnych i nadziei na zmiany - rozmawiamy z niedoszłym więźniem zakładu karnego w Opolu Lubelskim, prezydentem Puław, Pawłem Majem.

Bogdanka LUK Lublin lepsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin lepsza od mistrza Polski Jastrzębskiego Węgla

W pierwszym meczu półfinałowy play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin sensacyjnie pokonała JSW Jastrzębski Węgiel 3:1. MVP wybrany został przyjmujący gości Wilfredo Leon

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy
nawałnice

Burze w Lubelskiem. Strażacy interweniowali dzisiaj 375 razy

To pracowity dzień dla wszystkich strażaków z zachodniej Lubelszczyzny. Wiatr uszkodził blisko 50 dachów, zrywał gałęzie i przewracał drzewa - także na samochody. Najwięcej szkód burze wyrządziły w powiecie puławskim, opolskim i kraśnickim.

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Prędkość i wyprzedzanie na zakazie. Jazda wysokopunktowana

Aż 24 punkty karne i to za jednym razem zdobył 59-latek, który wczoraj jeździł po drogach gminy Kurów - bez zwracania uwagi na przepisy. Było szybko i niebezpiecznie. Mieszkaniec gminy Bychawa wyczerpał limit błędów.

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja
zdjęcia
galeria

Miasta Lubelszczyzny jak z horroru - tak widzi je sztuczna inteligencja

Współczesna technologia pozwala na coraz więcej, a jej graficzne możliwości rosną z każdą kolejną wersją popularnych modeli językowych. Korzystając z dostępu do GPT postanowiliśmy sprawdzić, jak komputer widzi miasta Lubelszczyzny, gdyby miały je symbolizować postaci wyjęte z horrorów.

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium