Na Placu im. F. Chopina w Puławach zebrało się dzisiaj około dwustu strażaków, którzy po mszy w kościele garnizonowym wzięli udział w wojewódzkich obchodach swojego święta. Puławska komenda otrzymała nowy sztandar. Nadano również nowe awanse i promocje oficerskie.
Po roku przerwy spowodowanej pandemią, strażacy znów mieli okazję świętować w niemal tradycyjny sposób. Tym razem wojewódzkie obchody Dnia Strażaka zorganizowano w Puławach. Po mszy w kościele pw. MBR, uczestnicy strażackich uroczystości udali się na pobliski Plac im. F. Chopina. Po podniesieniu na masz biało-czerwonej flagi i odegraniu hymnu państwowego, zebrani minutą ciszy uczcili ofiary pandemii koronawirusa.
Jednym z głównych elementów uroczystości było nadanie, poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru komendy powiatowej PSP w Puławach.
- Sztandar jest elementem budowania wspólnoty strażaków skupionych wokół komendy, jak i sympatyków straży pożarnej. Jego nadanie to wyjątkowa okazja do uhonorowania tych, którzy budowali straż pożarną na terenie Nowej Aleksandrii, jak i całego regionu. Tych, którzy doprowadzili do stanu, w jakim ochrona przeciwpożarowa znajduje się obecnie - mówił nadbryg. Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki PSP.
Z kolei wojewoda Lech Sprawka nawiązując do Dnia Dziecka przypomniał, że to właśnie strażak jest jednym z najbardziej popularnych zawodów wymienianych jako wymarzony przez dzieci.
- To dowód pokazujący miejsce strażaków w myślach społecznych jako wyraz wdzięczności za waszą codzienną służbę i poświęcenie. To służba związana nie tylko z gaszeniem pożarów, ale we wszystkich wymiarach. A w ostatnim czasie w sposób szczególny związana z przeciwdziałaniem pandemii - mówił wojewoda.
Nowy sztandar, prezent od Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru, poświęcili księża kapelanie, ks. bryg. Mirosław Ładniak oraz ks dr Jarosław Szczur. Strażakom symbolicznie przekazała go stojąca na czele komitetu starosta Danuta Smaga.
Przypominamy, że PSP w całym województwie tworzy ponad 1,6 tys. funkcjonariuszy pracujących w komendzie wojewódzkiej, szesnastu komendach powiatowych oraz czterech komendach miejskich. W ostatnim roku wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej na Lubelszczyźnie podjęły prawie 28 tysięcy interwencji.