Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

3 lipca 2023 r.
7:23

Tajemnicza choroba zabija koty. "Nowa ścieżka transmisji wirusa"

0 A A
(fot. archiwum)

Od kilkunastu dni internauci alarmują o kocich zwłokach, znajdowanych na ulicach polskich miast. Pierwsze doniesienia o nagłych zgonach zwierząt pojawiły się na północy kraju, w tej chwili zgłaszane są już przypadki z innych części Polski. Jaka choroba zabija koty?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z pierwszych przypadków w Polsce był kot Czubaka pani Magdaleny z Gdańska. – Tego dnia kot spał prawie cały dzień. W nocy obudził mnie hałas, kot się przewrócił, z pyska szła mu piana. Wzięłam go i pojechałam do kliniki – opowiada kobieta.

Mimo szybkiej reakcji, kota nie udało się uratować. – Pani doktor poinformowała mnie, że kotek miał następujące po sobie ataki padaczki, że jego mózg nie funkcjonuje. Nie działają żadne leki i kot się dusi – dodaje pani Magdalena.

Śmierć Czubaki to dla kobiety duże przeżycie. – Wiem, że każde zwierzę dla właściciela jest wyjątkowe. W moim życiu koty były od zawsze, ale ten był naprawdę czymś więcej. Było w nim coś takiego, że poczułam jakby odszedł ode mnie człowiek – podkreśla Magdalena Tkaczyk.

Podobny przebieg choroby miał miejsce w przypadku kota państwa Filipiaków. – Kota znaleźliśmy leżącego w ogrodzie, nie mógł chodzić, jego łapki się rozjeżdżały, były widoczne zaburzenia neurologiczne. Mąż zabrał go do kliniki – opowiada pani Marta.

– Lekarz stwierdził, że temu kotu już nie pomożemy – dodaje pan Karol.

Państwo Filipiakowie nie byli świadomi istnienia choroby, która od atakuje koty. – Dowiedzieliśmy się o tym, już po wszystkim od znajomych. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, zapewne trzymalibyśmy kotka w domu – tłumaczy pani Marta.

Wirus ptasiej grypy

Wszystkie zgony kotów łączą podobne objawy, zwłaszcza zmiany neurologiczne. Lekarze zaniepokojeni ilością zachorowań i wysoką śmiertelnością zaczęli zgłaszać się do wojewódzkich inspektoratów weterynarii.

– W nocy i w dzień pojawiały się kolejne przypadki. Łącznie około szesnastu, wszystkie kociaczki umarły, wszystkie miały podobne objawy. Choroba ma bardzo gwałtowny przebieg i sto procent śmiertelności – opowiada Małgorzata Banaś, lekarz weterynarii z Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej.

Właściciele kotów zaczęli prowadzić w sprawie wirusa własne śledztwo. W mediach społecznościowych powstała grupa „Tajemnicza choroba kotów”. Internauci zbierają dokładne dane, co jadły chore zwierzęta, czy wychodziły z domu przed zarażeniem.

– To idzie już w setkach. Sama znam z 50. przypadków, że ludzie w ostatnim czasie stracili kota. Nie ma w tych przypadkach wspólnego mianownika, że wszystkie kotki zrobiły coś konkretnego, albo znalazły się w podobnych warunkach – mówi pani Magdalena z Gdańska.

– Śmierć mojego kota łączę z surowym mięsem, które dostawał jako dodatek do pożywienia. To nie był kot wychodzący, spędzał czas w domu – podkreśla pani Dominka Wróbel, która straciła kota kilka dni temu.

Wirus ewoluuje

Lekarze weterynarii oraz laboratoria naukowe zaczęły badać i analizować nową chorobę. Zaczęto ją łączyć z ogniskami ptasiej grypy w naszym kraju. Po kilkunastu dniach milczenia Główny Inspektorat Weterynarii w końcu przebadał próbki pobrane od kotów. W najnowszym komunikacie podają, że na 19 dotychczas przebadanych próbek, w 16 stwierdzono wirusa ptasiej grypy H5N1.

– Prawdopodobnie pojawiła się jakaś nowa ścieżka transmisji wirusa, która dotyka koty. W marcu tego roku były doniesienia z Ameryki Południowej, że zmarło tam kilka tysięcy słoni morskich z powodu zakażenia wirusem ptasiej grypy więc to nie jest pierwszy taki przypadek – podkreśla Krzysztof Pyrć, wirusolog. I dodaje: – Wirus ptasiej grypy znamy od ponad dwudziestu lat. Obecnie wyróżnia go skala problemu. Wcześniej to była choroba z ogniskami daleko od Europy i to się zmieniło. To czego się boimy, to to, że ten wirus zbyt dobrze przyzwyczai się do ssaków i uzyska możliwość przenoszenia się między ludźmi.

Jak możemy dziś przeciwdziałać transmisji wirusa? – Dokładnie myć ręce, chować buty, tak aby koty nie miały z nim styczności. Dobrze by było nie wypuszczać kotów na zewnątrz, nawet na balkon – podkreśla Małgorzata Banaś, lekarz weterynarii.

Służby weterynaryjne i naukowcy weryfikują hipotezy, w jaki sposób zarażają się koty. Jest to niezbędne, aby wyeliminować zagrożenie dla naszych pupili.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium