Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

28 grudnia 2022 r.
16:24

Tak rośnie sypialnia Lublina. Co roku 500 mieszkańców gminy Głusk więcej

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 8 A A
Podmiejskie gminy, takie jak Głusk, przeżywają dynamiczny rozwój. Rozbudowana szkoła w Kalinówce już nie wystarcza
Podmiejskie gminy, takie jak Głusk, przeżywają dynamiczny rozwój. Rozbudowana szkoła w Kalinówce już nie wystarcza (fot. UG Głusk)

W 12,5 tysięcznej gminie Głusk, co roku przybywa pół tysiąca nowych mieszkańców. Są to głównie lublinianie uciekający przed wielkomiejskim zgiełkiem, szukający ciszy i spokoju w Kalinówce, Ćmiłowie, Prawiednikach, Wilczopolu, Dominowie, Żabiej Woli, czy Kazimierzówce. Stały, niemal 5-procentowy, wzrost liczby mieszkańców jest przyczynkiem do nowych wyzwań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jednym z tych wyzwań jest zapotrzebowanie na wodę oraz odbiór ścieków. – W lecie bywało, że w kranach brakowało wody lub było bardzo niskie ciśnienie. Sieć nie radziła sobie ze zwiększonym zapotrzebowaniem – mówi jednej z nowych obywateli gminy Głusk.

- Budujemy nowe ujęcia wody w Kazimierzówce i Mętowie. Te punkty powinny rozwiązać problemy z dostarczaniem wody do odbiorców w gminie – mówi Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk. Ujęcie w Kazimierzówce zostało ukończone pod koniec listopada , zaś w Mętowie ma być gotowe w przyszłym roku.

13 września została także podpisana umowa na opracowanie dokumentacji dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Kalinówce. Zakres prac projektowych obejmuje ul. Chmielną na odcinku od ul. Modrzewiowej do ul. Piaseckiej, w tym drogi serwisowej, oraz wszystkie drogi boczne – ul. Sezamkową, Perłową, Orzechową, Orkiszową, Herbacianą, Białą Drogę, Kameliową, Dwa Dęby, Szmaragdową, Ku Słońcu, Oliwkową, Laurową, Wiosenną, Rumiankową, Modrzewiową do posesji nr 300 i 298. Dokumentacja powinna być gotowa do połowy lipca 2023 roku.

Wcześniej, bo do końca maja przyszłego roku, ma także zostać opracowana dokumentacja projektowa dla budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Kalinówka i Abramowice Prywatne. Chodzi o teren przyległy do drogi szkolnej pomiędzy ulicami Lipową, Klonową i Porannej Rosy, obszar południowy Kalinówki (pomiędzy ul. Modrzewiową, Sosnową, Orzechową, Lipową i Nasturcjową) oraz obszar północny (wzdłuż drogi serwisowej i ul. Piaseckiej, fragmenty ul. Magnoliowej, Lipowej z ul. Cyprysową i Wspólną).

- Wykonanie dokumentacji projektowych jest niezbędne do ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych na realizację tych inwestycji – dodaje wójt Anasiewicz.

Kolejnym problemem jest szkolnictwo. Większość nowych mieszkańców tej gminy to młode rodziny z dziećmi.

– 21 listopada została podpisana umowa z firmą projektową na wykonanie kompleksowej dokumentacji rozbudowy Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce – dodaje wójt Anasiewicz.

Chodzi o budowę energooszczędnego, trzykondygnacyjnego budynku z przeznaczeniem na edukację przedszkolną dla 250 dzieci oraz wczesnoszkolną (klasy I-III) dla kolejnych 250 uczniów. Obiekt będzie energooszczędny, wyposażony m.in. w pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne. - Do końca września przyszłego roku gmina powinna uzyskać pozwolenie na budowę dla planowej inwestycji – dodaje wójt Anasiewicz.

Wójt liczy, że mając gotowe projekty, kanalizacji i szkoły, uzyska unijne środki na inwestycje z Krajowego Programu Odbudowy. Jeżeli gmina z sukcesem będzie aplikować o te środki, wówczas inwestycje mogłyby być zrealizowane w ciągu 18 miesięcy od momentu podpisania umów z wykonawcami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Wszystko zgodnie z planem, Polski Cukier AZS UMCS ograł Energę Toruń

Bez zaskoczenia w hali MOSiR. Polski Cukier AZS UMCS ani razu nie przegrywał z Energą Toruń, a ostatecznie pokonał rywalki 88:78.

Wyleczą zęby w busie

Wyleczą zęby w busie

Bus z dentystą na podkładzie znów zaparkuje w województwie lubelskim. Dzieci i młodzież mogą skorzystać w nim z bezpłatnego leczenia.

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Żużel. Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii

Ogromny pech Jacka Holdera w drugiej rundzie Indywidualnych Mistrzostw Australii. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin był blisko awansu do finałowego biegu, ale w półfinale przytrafił mu się defekt

zdj ilustracyjne

Zdrowie jest dla nich ważne – rusza Olimpiada Zdrowia PCK

Polski Czerwony Krzyż zaprasza do udziału w XXII edycji Olimpiady Zdrowia PCK z Biedronką. Wydarzenie ma na celu promowanie zdrowego stylu życia i zaangażowanie młodych liderów zdrowia w działania prospołeczne.

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Lider lepszy od outsidera, czyli szesnastka wygrana ChKS Chełm

Niespodzianki w Chełmie nie było. Tamtejszy ChKS, czyli zdecydowany lider tabeli zrobił swoje i w niedzielę zanotował szesnastce zwycięstwo w szesnastym ligowym spotkaniu tego sezonu. Tym razem drużyna trenera Krzysztofa Andrzejewskiego pokonała 3:0 ostatni w tabeli SMS PZPS Spała.

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Kiedy remont Zana? Miasto chce ruszyć jeszcze w tym roku

Miasto szykuje się do remontu ulicy Zana. Trwa oczekiwanie na decyzję środowiskową. A kiedy zaczną się prace?

Paweł Wąsek jest obecnie najlepszym Polakiem w Turnieju Czterech Skoczni i Pucharze Świata

Skoki narciarskie. Świetny występ Pawła Wąska podczas kwalifikacji w Bischofshofen

73. Turniej Czterech Skoczni nieuchronnie zbliża się do końca. W niedzielę odbyły się kwalifikacje do ostatniego z konkursów, który na skoczni w Bischofshofen zaplanowano w Święto Trzech Króli. Zawody wygrał Stefan Kraft, a tuż za podium znalazł się Paweł Wąsek

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie
Zdjęcia
galeria

Groźny wypadek na S17 w Rykach. Łoś na drodze spowodował zderzenie

W nocy z czwartku na piątek, około godziny 1:00, na trasie S17 w Rykach doszło do groźnego zdarzenia. Na drogę niespodziewanie wbiegł łoś, co skończyło się zderzeniem dwóch samochodów.

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

Wojciech Kamiński (PGE Start Lublin): W Stargardzie zagraliśmy jeden z najlepszych meczów w sezonie

PGE Start Lublin jest zdecydowanie na fali. Czerwono-czarni w sobotę pokonali na wyjeździe PGE Spójnię i zbliżyli się do występu w finałowym turnieju Pucharu Polski. Jak „energetyczne derby” oceniają przedstawiciele obu drużyn?

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc
galeria

Tłum na pokazie przedpremierowym "Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinie Bajka. Na sali zabrakło miejsc

Noworoczne Kino Rodzinne to pierwsze z wydarzeń dla rodzin, które na 2025 rok zaplanowało miasto Lublin. 5 stycznia, najmłodsi mieszkańcy Lublina wraz z rodzicami lub dziadkami mogli nieodpłatnie wybrać się na przedpremierowy pokaz filmu w Kinie Bajka

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Ręce nie bolą, ale serce boli. Opinie po meczu PGE GiEK Skra Bełchatów – Bogdanka LUK Lublin

Wielkie emocje w Bełchatowie. Gospodarze, czyli PGE GiEK Skra prowadzili z faworyzowaną Bogdanką LUK Lublin 2:0. Ostatecznie dopisali do swojego konta tylko jeden punkt. Goście w tie-breaku wygrali 15:13 i 3:2 w całym spotkaniu. Jak obie ekipy oceniają zawody?

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Coraz bliżej przebudowy al. Unii Lubelskiej. Miasto nadal czeka na oferty

Miasto Lublin wraz z początkiem października ubiegłego roku ogłosiło przetarg na modernizację jednej z kluczowych ulic miasta, która obejmie także przebudowę mostów nad Bystrzycą. Sprawdzamy na jakim etapie jest zapowiadany remont al. Unii Lubelskiej.

Nową dyrektorką placówki została Marzena Brzezicka (na zdj. w bieli)

Zamkowe muzeum z dyrektorką. Zaczyna własny rozdział

W czwartek, 2 stycznia, akt powołania na stanowisko dyrektora Muzeum Zamek w Janowcu z rąk marszałka Jarosława Stawiarskiego otrzymała Marzena Brzezicka. Od nowego roku, zgodnie z decyzją władz wojewódzkich, placówka pozostaje niezależną instytucją kultury.

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Remont kładki dawno skończony. Na ulicy ciągle są pozostałości

Kładka nad ulicą Filaretów w Lublinie remontowana była przez kilka miesięcy. Jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na to, że pomimo skończonego we wrześniu remontu, na ulicy nadal zauważyć można jego pozostałości. Chodzi o czerwone pasy. Po co one są i dlaczego nie zniknęły po skończeniu prac?

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Unikali kary, a jednak wpadli w ręce policji

Jednym z zadań policjantów jest doprowadzanie do aresztu osób, które uchylają się od obowiązku odbycia kary więzienia. W ubiegłym tygodniu zamojscy policjanci doprowadzili do zakładu karnego aż czterech poszukiwanych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium