Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2020 r.
12:52

Tłumy na Nocy Biologów w Lublinie [zdjęcia]

Noc Biologów to czas, kiedy każdy może przenieść się w sferę nauki i zgłębić tajniki świata przyrody. Naukową zabawą najbardziej interesowali się najmłodsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przygotowaliśmy cały szereg warsztatów, pokazów i przede wszystkim zajęć praktycznych dla dzieci i młodzieży, gdzie można samodzielnie przeprowadzić proste analizy chemiczne lub wykonać działanie laboratoryjne. Dla dzieci najbardziej interesujące są warsztaty z wykonywania własnych ogrodów w szkle. Taki mini ogród można później umieścić w swoim pokoju. "Owocowa moc" to również ciekawy warsztat, podczas którego uczestnicy uczyli się jak wykonać baterie z owoców – opowiada koordynator wydarzenia na KUL Radosław Mencfel, który podkreśla, że biologia jest nauką ważną, o ile nie najważniejszą. – Hasło tegorocznej Nocy Biologów to „globalne zmiany środowiska”. Te zmiany wszyscy możemy zaobserwować. Nigdy na Ziemi nie żyło tyle ludzi. Biologia może pomóc rozwiązać problemy ograniczonej ilości zasobów – dodaje.

Weronika Woźnicka biologią interesuje się od zawsze. Dlatego została wolontariuszką Nocy Biologów na KUL.

– Podczas wydarzenia każdy, nie tylko studenci mogą się dowiedzieć czegoś ciekawego, poznać uczelnie, zobaczyć, jak wyglądają od środka i może zaciekawić się właśnie biologią czy chemią. To jest interesujące, by zobaczyć jak wszystko powstaje czy z czego się składa człowiek, rośliny, zwierzęta. Dla mnie najciekawszy jest pokaz pt. „Hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro” – mówi.

Diabelskie ziele

Noc Biologów odbyła się także na UMCS–ie, gdzie wydarzeń było najwięcej. Odbyło się tam ponad 30 laboratoriów i pokazów, których uczestnicy dowiadywali się m.in. jak bezkręgowce bronią się przed zakażeniem, gdzie mieszkają trzmiele oraz czy owady rozróżniają kolory. Pod lupę wzięli także rośliny. Uczestnicy warsztatu „Ziołowa apteka” dowiedzieli się dlaczego dziurawiec to „diabelskie ziele” oraz jak kocimiętka działa na koty. Jedni dowiedzieli się, jak robić ser czy jogurt, a inni zgłębili tajniki pracy biologa w terenie. Wystawy pozwoliły bliżej poznać świat zwierząt czy zadumać się pięknem przyrody. W trakcie wykładów poznać można było natomiast zwyczaje godowe zwierząt i wpływ ruchu Słońca na nasze życie.

Adam Tarkowski pokazywał różne formy zwierząt bezkręgowych.

– Jest dużo zwierząt, zarówno latających, pływających jak i chodzących po lądzie. Największą popularnością cieszą się żywe organizmy. W części laboratoryjnej można zobaczyć najmniejsze, nawet jednokomórkowe zwierzątka, poprzez te bardziej żywe. W tym roku mamy żywego pająka ptasznika, którego można wziąć do ręki, parę modliszek czy straszyki. Możemy zobaczyć też np. gniazdo mrówek – wylicza. 

Cud na hostii

Daria Wareńska pokazywała zainteresowanym różnego rodzaju bakterie.

– Można zobaczyć, jakie bakterie rosną np. na bucie, ale można też porównać ile jest bakterii na telefonie i na toalecie. Mamy też bakterie pobrane z ogórków kiszonych, jogurtu naturalnego i te hodowane laboratoryjnie np. bardzo ciekawą bakterię, która powoduje tzw. cudy na hostii. Kiedy słyszymy w telewizji, że hostia zrobiła się czerwona, to nie jest to krew Jezusa, tylko zakażenie bakterią serratia – tłumaczy.

Renata Kaczkowska przyszła na Noc Biologów razem z dziećmi.

– Najpierw byliśmy na doświadczeniach, gdzie syn odbijał bańkami, potem wyciągał DNA z owoców, robiliśmy również mydła i kule do kąpieli. To są bardzo ciekawe rzeczy, które dzieciaki mogą zobaczyć. Biologia, ale trochę w innym wydaniu niż w klasie na lekcji. Jesteśmy pierwszy raz, ale bardzo nam się podoba – opowiada.

– Jest super. Najbardziej podobał mi się wykład pt. "Ocieplenie klimatu a przyroda wokół nas: co mówią o tym ważki?". Lubię biologię. Mam z niej bardzo dobre oceny. Ostatnio jako jedyny miałem z niej piątkę – dzieli się wrażeniami uczeń Adam, który na wydarzenie przyjechał z Rudna. 

Mózg kobity jest inny 

Ola uczy się w liceum, w klasie o profilu biologiczno–chemicznym. Na wydarzenie przyszła wraz z koleżankami z klasy.

– Do tej pory wykonywałyśmy różne doświadczenia m.in. rozdzielałyśmy DNA oraz robiłyśmy lustrzane srebro. Byłyśmy także na wykładzie o mózgach, gdzie porównywany był damski i męski mózg. Zdziwiło mnie, jak bardzo się różnią. Ten wykład był najciekawszy – przyznaje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie
galeria

Kufer podróżny i wojskowe kalesony. Giełda staroci w Lublinie

Biel wojskowych kalesonów współgrała z rześką aurą niedzielnego poranka na placu Zamkowym w Lublinie. Ostatnia niedziela miesiąca to jak zwykle giełda staroci.

Bachata Party
foto
galeria

Bachata Party

Lublin imprezuje cały czas. Nie straszny Wam nawet mróz. Co weekend lubelski klub El Cubano zapełnia do ostatniego miejsca. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo w poprzedni weekend w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Fałszywi bankowcy oszukali dwie kobiety. Straciły ponad 20 tys. zł

Dwaj oszuści, podszywając się pod pracowników banku, wmówili 54-latce i 38-latce, że ich oszczędności są zagrożone. Kobiety straciły łącznie ponad 20 tysięcy złotych.

Sebastian Szczytniewski w piątek zadebiutował w barwach Górnika Łęczna na poziomie Betclic I Ligi

Sebastian Szczytniewski kolejnym piłkarzem z debiutem w Górniku Łęczna

Przed meczem z Polonią Warszawa trener Pavol Stano musiał radzić sobie z pewnymi problemami kadrowymi, które dotyczyły głównie defensywy Górnika Łęczna. Słowacki szkoleniowiec w meczu w stolicy w linii obrony wystawił między innymi Marko Roginicia, a także Sebastiana Szczytniewskiego, który tym samym zaliczył oficjalny debiut w drużynie zielono-czarnych

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów w kraju. Dwie lokalizacje w województwie lubelskim

70 nowych fotoradarów zostanie zamontowanych na drogach krajowych. Dwa z nich staną w województwie lubelskim, co ma poprawić bezpieczeństwo kierowców i pieszych.

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Parking w miejsce trawnika przy Szmaragdowej. Czy to rozwiąże problemy mieszkańców?

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego zbuduje parking przy ulicy Szmaragdowej 16. Właśnie ogłoszono przetarg.

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany
galeria

Bus wjechał pod szynobus na przejeździe kolejowym. Ruch pociągów zablokowany

W miejscowości Wał (gm. Izbica) doszło do zderzenia busa z szynobusem relacji Zamość–Lublin. 40-letni obywatel Ukrainy nie zatrzymał się przed znakiem STOP i wjechał na tory. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.
foto
galeria

Weekend z Helium Club. Tak się bawiliście.

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej fotogalerii z Waszych szaleństw w Helium Club. Zobaczcie, co się działo i jak się bawił Lublin.

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

PZL Leonardo Avia przegrała w Nowej Soli i wypadła poza ósemkę

Nieudany wyjazd siatkarzy PZL Leonardo Avii do Nowej Soli. Świdniczanie musieli uznać wyższość tamtejszej Astry po porażce 1:3. Żółto-niebiescy dodatkowo wypadli z najlepszej ósemki tabeli.

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

"Półnagie zdjęcia" przesyłane nastolatkowi. Prokuratura nie przesłuchała organisty

Od zawiadomienia minęło kilka tygodni, ale prokuratura nawet nie przesłuchała organisty z Łukowa. Tymczasem, ojciec nastolatka ujawnił w telewizyjnym reportażu szokujące materiały.

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Społeczna akcja sprzątania grobów Żołnierzy Wyklętych już dziś

Już dzisiaj na cmentarzach w Lublinie odbędzie się akcja porządkowania grobów Żołnierzy Wyklętych. Organizatorzy zapraszają do udziału wszystkich chętnych.

Ogrodzony parking przy ulicy Wąskiej

Parking przy babskim rynku powstał, ale nie dla wszystkich

W miejscu wyburzonej kamienicy przy ulicy Wąskiej miał powstać parking. I rzeczywiście powstał, tyle, że plac został ogrodzony. A na bramie widnieje tabliczka „zakaz wjazdu bez zezwolenia”.

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

Ukradł batony i piwo, odepchnął ekspedientkę. Grozi mu dłuższa odsiadka

40-letni mieszkaniec Hrubieszowa został zatrzymany przez policję po tym, jak nietrzeźwy ukradł ze sklepu słodycze i piwo, a następnie użył siły wobec ekspedientki, która próbowała go zatrzymać. Sąd zastosował wobec niego dozór policyjny.

ChKS Chełm przegrał w sobotę pierwszy raz w lidze

Koniec zwycięskiej passy ChKS Chełm

Każda passa kiedyś się kończy. W sobotni wieczór przekonali się o tym siatkarze ChKS Chełm. Po 21 wygranych meczach z rzędu niespodziewanie lidera tabeli i to na jego parkiecie ograł Mickiewicz Kluczbork (3:0).

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka
galeria

Lubelskie doceniło zasłużone firmy, osoby i instytucje. Wśród wyróżnionych złota medalistka

Sobotnia gala w Centrum Spotkania Kultur była okazją do przyznania tytułów Ambasadora Województwa Lubelskiego oraz Marki Lubelskie. Docenione zostały osoby, które promują nasz region w Polsce i za granicą.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty