Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2020 r.
12:52

Tłumy na Nocy Biologów w Lublinie [zdjęcia]

22 1 A A

Noc Biologów to czas, kiedy każdy może przenieść się w sferę nauki i zgłębić tajniki świata przyrody. Naukową zabawą najbardziej interesowali się najmłodsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przygotowaliśmy cały szereg warsztatów, pokazów i przede wszystkim zajęć praktycznych dla dzieci i młodzieży, gdzie można samodzielnie przeprowadzić proste analizy chemiczne lub wykonać działanie laboratoryjne. Dla dzieci najbardziej interesujące są warsztaty z wykonywania własnych ogrodów w szkle. Taki mini ogród można później umieścić w swoim pokoju. "Owocowa moc" to również ciekawy warsztat, podczas którego uczestnicy uczyli się jak wykonać baterie z owoców – opowiada koordynator wydarzenia na KUL Radosław Mencfel, który podkreśla, że biologia jest nauką ważną, o ile nie najważniejszą. – Hasło tegorocznej Nocy Biologów to „globalne zmiany środowiska”. Te zmiany wszyscy możemy zaobserwować. Nigdy na Ziemi nie żyło tyle ludzi. Biologia może pomóc rozwiązać problemy ograniczonej ilości zasobów – dodaje.

Weronika Woźnicka biologią interesuje się od zawsze. Dlatego została wolontariuszką Nocy Biologów na KUL.

– Podczas wydarzenia każdy, nie tylko studenci mogą się dowiedzieć czegoś ciekawego, poznać uczelnie, zobaczyć, jak wyglądają od środka i może zaciekawić się właśnie biologią czy chemią. To jest interesujące, by zobaczyć jak wszystko powstaje czy z czego się składa człowiek, rośliny, zwierzęta. Dla mnie najciekawszy jest pokaz pt. „Hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro” – mówi.

Diabelskie ziele

Noc Biologów odbyła się także na UMCS–ie, gdzie wydarzeń było najwięcej. Odbyło się tam ponad 30 laboratoriów i pokazów, których uczestnicy dowiadywali się m.in. jak bezkręgowce bronią się przed zakażeniem, gdzie mieszkają trzmiele oraz czy owady rozróżniają kolory. Pod lupę wzięli także rośliny. Uczestnicy warsztatu „Ziołowa apteka” dowiedzieli się dlaczego dziurawiec to „diabelskie ziele” oraz jak kocimiętka działa na koty. Jedni dowiedzieli się, jak robić ser czy jogurt, a inni zgłębili tajniki pracy biologa w terenie. Wystawy pozwoliły bliżej poznać świat zwierząt czy zadumać się pięknem przyrody. W trakcie wykładów poznać można było natomiast zwyczaje godowe zwierząt i wpływ ruchu Słońca na nasze życie.

Adam Tarkowski pokazywał różne formy zwierząt bezkręgowych.

– Jest dużo zwierząt, zarówno latających, pływających jak i chodzących po lądzie. Największą popularnością cieszą się żywe organizmy. W części laboratoryjnej można zobaczyć najmniejsze, nawet jednokomórkowe zwierzątka, poprzez te bardziej żywe. W tym roku mamy żywego pająka ptasznika, którego można wziąć do ręki, parę modliszek czy straszyki. Możemy zobaczyć też np. gniazdo mrówek – wylicza. 

Cud na hostii

Daria Wareńska pokazywała zainteresowanym różnego rodzaju bakterie.

– Można zobaczyć, jakie bakterie rosną np. na bucie, ale można też porównać ile jest bakterii na telefonie i na toalecie. Mamy też bakterie pobrane z ogórków kiszonych, jogurtu naturalnego i te hodowane laboratoryjnie np. bardzo ciekawą bakterię, która powoduje tzw. cudy na hostii. Kiedy słyszymy w telewizji, że hostia zrobiła się czerwona, to nie jest to krew Jezusa, tylko zakażenie bakterią serratia – tłumaczy.

Renata Kaczkowska przyszła na Noc Biologów razem z dziećmi.

– Najpierw byliśmy na doświadczeniach, gdzie syn odbijał bańkami, potem wyciągał DNA z owoców, robiliśmy również mydła i kule do kąpieli. To są bardzo ciekawe rzeczy, które dzieciaki mogą zobaczyć. Biologia, ale trochę w innym wydaniu niż w klasie na lekcji. Jesteśmy pierwszy raz, ale bardzo nam się podoba – opowiada.

– Jest super. Najbardziej podobał mi się wykład pt. "Ocieplenie klimatu a przyroda wokół nas: co mówią o tym ważki?". Lubię biologię. Mam z niej bardzo dobre oceny. Ostatnio jako jedyny miałem z niej piątkę – dzieli się wrażeniami uczeń Adam, który na wydarzenie przyjechał z Rudna. 

Mózg kobity jest inny 

Ola uczy się w liceum, w klasie o profilu biologiczno–chemicznym. Na wydarzenie przyszła wraz z koleżankami z klasy.

– Do tej pory wykonywałyśmy różne doświadczenia m.in. rozdzielałyśmy DNA oraz robiłyśmy lustrzane srebro. Byłyśmy także na wykładzie o mózgach, gdzie porównywany był damski i męski mózg. Zdziwiło mnie, jak bardzo się różnią. Ten wykład był najciekawszy – przyznaje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty