Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2020 r.
12:52

Tłumy na Nocy Biologów w Lublinie [zdjęcia]

Noc Biologów to czas, kiedy każdy może przenieść się w sferę nauki i zgłębić tajniki świata przyrody. Naukową zabawą najbardziej interesowali się najmłodsi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przygotowaliśmy cały szereg warsztatów, pokazów i przede wszystkim zajęć praktycznych dla dzieci i młodzieży, gdzie można samodzielnie przeprowadzić proste analizy chemiczne lub wykonać działanie laboratoryjne. Dla dzieci najbardziej interesujące są warsztaty z wykonywania własnych ogrodów w szkle. Taki mini ogród można później umieścić w swoim pokoju. "Owocowa moc" to również ciekawy warsztat, podczas którego uczestnicy uczyli się jak wykonać baterie z owoców – opowiada koordynator wydarzenia na KUL Radosław Mencfel, który podkreśla, że biologia jest nauką ważną, o ile nie najważniejszą. – Hasło tegorocznej Nocy Biologów to „globalne zmiany środowiska”. Te zmiany wszyscy możemy zaobserwować. Nigdy na Ziemi nie żyło tyle ludzi. Biologia może pomóc rozwiązać problemy ograniczonej ilości zasobów – dodaje.

Weronika Woźnicka biologią interesuje się od zawsze. Dlatego została wolontariuszką Nocy Biologów na KUL.

– Podczas wydarzenia każdy, nie tylko studenci mogą się dowiedzieć czegoś ciekawego, poznać uczelnie, zobaczyć, jak wyglądają od środka i może zaciekawić się właśnie biologią czy chemią. To jest interesujące, by zobaczyć jak wszystko powstaje czy z czego się składa człowiek, rośliny, zwierzęta. Dla mnie najciekawszy jest pokaz pt. „Hodowla komórek ssaków w warunkach in vitro” – mówi.

Diabelskie ziele

Noc Biologów odbyła się także na UMCS–ie, gdzie wydarzeń było najwięcej. Odbyło się tam ponad 30 laboratoriów i pokazów, których uczestnicy dowiadywali się m.in. jak bezkręgowce bronią się przed zakażeniem, gdzie mieszkają trzmiele oraz czy owady rozróżniają kolory. Pod lupę wzięli także rośliny. Uczestnicy warsztatu „Ziołowa apteka” dowiedzieli się dlaczego dziurawiec to „diabelskie ziele” oraz jak kocimiętka działa na koty. Jedni dowiedzieli się, jak robić ser czy jogurt, a inni zgłębili tajniki pracy biologa w terenie. Wystawy pozwoliły bliżej poznać świat zwierząt czy zadumać się pięknem przyrody. W trakcie wykładów poznać można było natomiast zwyczaje godowe zwierząt i wpływ ruchu Słońca na nasze życie.

Adam Tarkowski pokazywał różne formy zwierząt bezkręgowych.

– Jest dużo zwierząt, zarówno latających, pływających jak i chodzących po lądzie. Największą popularnością cieszą się żywe organizmy. W części laboratoryjnej można zobaczyć najmniejsze, nawet jednokomórkowe zwierzątka, poprzez te bardziej żywe. W tym roku mamy żywego pająka ptasznika, którego można wziąć do ręki, parę modliszek czy straszyki. Możemy zobaczyć też np. gniazdo mrówek – wylicza. 

Cud na hostii

Daria Wareńska pokazywała zainteresowanym różnego rodzaju bakterie.

– Można zobaczyć, jakie bakterie rosną np. na bucie, ale można też porównać ile jest bakterii na telefonie i na toalecie. Mamy też bakterie pobrane z ogórków kiszonych, jogurtu naturalnego i te hodowane laboratoryjnie np. bardzo ciekawą bakterię, która powoduje tzw. cudy na hostii. Kiedy słyszymy w telewizji, że hostia zrobiła się czerwona, to nie jest to krew Jezusa, tylko zakażenie bakterią serratia – tłumaczy.

Renata Kaczkowska przyszła na Noc Biologów razem z dziećmi.

– Najpierw byliśmy na doświadczeniach, gdzie syn odbijał bańkami, potem wyciągał DNA z owoców, robiliśmy również mydła i kule do kąpieli. To są bardzo ciekawe rzeczy, które dzieciaki mogą zobaczyć. Biologia, ale trochę w innym wydaniu niż w klasie na lekcji. Jesteśmy pierwszy raz, ale bardzo nam się podoba – opowiada.

– Jest super. Najbardziej podobał mi się wykład pt. "Ocieplenie klimatu a przyroda wokół nas: co mówią o tym ważki?". Lubię biologię. Mam z niej bardzo dobre oceny. Ostatnio jako jedyny miałem z niej piątkę – dzieli się wrażeniami uczeń Adam, który na wydarzenie przyjechał z Rudna. 

Mózg kobity jest inny 

Ola uczy się w liceum, w klasie o profilu biologiczno–chemicznym. Na wydarzenie przyszła wraz z koleżankami z klasy.

– Do tej pory wykonywałyśmy różne doświadczenia m.in. rozdzielałyśmy DNA oraz robiłyśmy lustrzane srebro. Byłyśmy także na wykładzie o mózgach, gdzie porównywany był damski i męski mózg. Zdziwiło mnie, jak bardzo się różnią. Ten wykład był najciekawszy – przyznaje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty