Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

16 maja 2022 r.
6:33

To miał być wielki atut Portu Lotniczego Lublin. 27 milionów złotych zarasta trawą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Od 7 listopada linia na lotnisko jest bezużyteczna. Wcześniej rozkład pociągów bardzo często mocno rozmijał się z rozkładem lotów
Od 7 listopada linia na lotnisko jest bezużyteczna. Wcześniej rozkład pociągów bardzo często mocno rozmijał się z rozkładem lotów (fot. Maciej Kaczanowski)

Nie zanosi się na wznowienie kursowania pociągów do Portu Lotniczego Lublin. Samorząd województwa nie podaje żadnej konkretnej daty przywrócenia takich połączeń. Twierdzi też, że „poprawić obsługę lotniska” może… budowa torów do Łęcznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Chcemy zapomnieć o tym, jak przystanki kolejowe, dworce kolejowe porastała trawa, wychodziły z użycia – mówił premier Mateusz Morawiecki, gdy 20 kwietnia w Janowie Lubelskim ogłaszał listę kolejowych inwestycji, które dostaną rządową dotację.

Morawiecki nakreślił czarno-biały obraz: poprzednia ekipa rządząca Polską zwijała kolej, obecna troszczy się o jej rozwój. Ale do tego obrazu nijak nie pasuje to, co stało się z linią kolejową do lubelskiego lotniska. Zbudowano ją kosztem 27 mln zł tuż przed startem pierwszego samolotu, który wzbił się w powietrze w grudniu 2012 r., gdy województwem rządziła koalicja PO-PSL. Pociągi jeździły względnie regularnie, chociaż ich rozkład rzadko zgrywał się z godzinami przylotów i odlotów.

Ostatni pociąg na lotnisko pojechał tędy 6 listopada. Dzień później zaczął obowiązywać zmieniony rozkład jazdy, w którym składów już nie było. O zawieszeniu kursów zdecydowały władze województwa rządzonego dziś przez PiS. To właśnie Urząd Marszałkowski organizuje kursy pociągów regionalnych i to on postanowił, że nie zamówi kursów na lotnisko, wykonywanych zresztą jego pociągami. Dziś tłumaczy to pandemią powodującą ubytek lotów i pasażerów.

Urząd zapowiadał wtedy, że decyzja w sprawie wznowienia kursów „zostanie podjęta m.in. w oparciu o sytuację epidemiczną, która ma istotny wpływ na ilość połączeń lotniczych”. Od tamtej pory rząd zdążył już ogłosić, że 16 maja kończy się w Polsce stan epidemii, ze Świdnika regularnie latają samoloty, ale Urząd Marszałkowski nie przywraca pociągów. Od 7 listopada linia na lotnisko jest więc bezużyteczna.

– Organizator przewozów monitoruje na bieżąco sytuację związaną z obsługą kolejową Portu Lotniczego Lublin, w tym związaną z ruchem pasażerskim – stwierdza Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa. – Nie wykluczamy jednocześnie przywrócenia kursów w przypadku ponownego uruchomienia regularnych połączeń lotniczych i jednoczesnego powrotu pasażerów na poziomie zbliżonym do stwierdzonego sprzed epidemii. Na ten moment nie jest możliwe wskazanie konkretnego terminu, z jakim takie połączenia zostaną uruchomione.

(fot. Maciej Kaczanowski)

Milczenie i potoki pasażerskie

Czy decyzja o budowie linii na lotnisko była błędem? Na to pytanie Urząd Marszałkowski nie odpowiedział nam wcale. A pytany o przyszłość tej linii nakreślił dla niej nową rolę.

– Planowana jest do wykorzystania przy realizacji budowy linii kolejowej Lublin-Łęczna. Włączenie nowej linii do Łęcznej w istniejącą linię powinno poprawić obsługę lubelskiego lotniska – informuje Małecki. – Dzięki temu, że głównymi generatorami potoków pasażerskich będą miasta Lublin, Świdnik i Łęczna, możliwe będzie uruchomienie większej liczby połączeń kolejowych, które przy okazji będą obsługiwać lubelskie lotnisko, nie będąc jednocześnie uzależnionymi od częstych zmian w rozkładzie lotów.

Budowa linii do Łęcznej, której rząd przyznał dofinansowanie, miałaby kosztować ponad 730 mln zł i mogłaby się zakończyć – o ile faktycznie się zacznie – w 2028 roku. Na razie jej przebieg budzi protesty mieszkańców, którzy nie chcą, by linia przecięła ich miejscowości i gospodarstwa.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!