Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

27 marca 2020 r.
7:19

Lubelskie: Burmistrz przebywał na kwarantannie. "Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, jak bardzo epidemia dotyczy nas wszystkich"

Autor: Zdjęcie autora agdy
9 0 A A
(fot. archiwum)

– Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, jak bardzo epidemia dotyczy nas wszystkich. Jak bardzo jesteśmy narażeni – mówi burmistrz Andrzej Podgórski, który przebywał na domowej kwarantannie. Miał styczność z osobą, u której wykryto koronawirusa. Badania wykazały, że samorządowiec jest zdrowy, dziś wraca do pracy. – Izolacja kwarantanny to bardzo duże obciążenie psychiczne – przyznaje

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uprzejmie informujemy, że wynik testu na koronawirusa u burmistrza Tyszowiec i dwóch pracowników Urzędu Miejskiego jest ujemny (podkreślone na czerwono). Ww. osoby przebywają na kwarantannie domowej do 26 marca włącznie.

To w środę była najważniejsza informacja na oficjalnej stronie miasta.

– Nie chciałem żadnych niedomówień. Z bardzo wieloma mieszkańcami się stykałem, nie chciałem, żeby się zastanawiali, czuli zagrożeni. Nie jesteśmy dużym miastem, bardzo dużo osób wiedziało, że jestem na kwarantannie. Dzwonili, pytali. Zastanawiali się, kiedy się ostatnio widzieliśmy – mówi Andrzej Podgórski, burmistrz Tyszowiec w powiecie tomaszowskim.

Dziś burmistrz i dwójka urzędników wracają do pracy. Na kwarantannie domowej byli od poniedziałku.

– W niedzielę, około 13 czy 14 zadzwonił mój służbowy telefon. Niby w niedzielę nie musiałem odbierać, ale zobaczyłem, że to numer stacjonarny, odebrałem. Dzwoniła kobieta, chyba się przedstawiła, że jest z sanepidu, teraz już tego nie pamiętam. Zaczęła mnie wypytywać, jak się czuję i czy znam takiego a takiego człowieka, czy miałem z nim kontakt. Nazwisko nic mi nie mówiło. Spotykam się z bardzo wieloma osobami, trudno mi było się zorientować, o kogo chodzi – wspomina Andrzej Podgórski.

Chodziło o pracownika firmy informatycznej, który był w urzędzie w połowie marca. Mężczyzna, który mieszka na terenie powiatu zamojskiego, jest zakażony koronawirusem SARS-CoV-2.

– To on powiedział sanepidowi, że się kontaktowaliśmy. Ja z kolei podałem telefony do dwóch urzędników, którzy też mieli z nim styczność. Ten człowiek bywał u nas w urzędzie już wcześniej. Teraz jego wizyta dotyczyła jakiejś technicznej sprawy związanej ze światłowodem – opowiada burmistrz.

Już w niedzielę telefonicznie został poinformowany, że podlega kwarantannie, ma się odizolować od reszty domowników i nie opuszczać pokoju. W poniedziałek w południe przyjechała karetka i zostały pobrane próbki do badań.

– To banalny wymaz z gardła. Ale sąsiedzi pewnie widzieli, jak podjeżdża karetka, wysiada osoba w kombinezonie, cała zabezpieczona. Później po wyjściu ode mnie, na ulicy, zdejmowała te ochraniacze, pakowała do jakiegoś worka czy pojemnika i wsiadała do karetki. I to nie do kabiny kierowcy tylko z tyłu. Nie ukrywałem, że jestem na kwarantannie, informowałem, kogo mogłem. Syn i córka cały czas byli w domu. Żona przestała chodzić do pracy. Nie, to nie były zalecenia sanepidu, ale nie chcieliśmy nikogo narażać. Jej współpracownicy i znajomi mogliby się czuć niekomfortowo. Co jakiś czas ktoś z sanepidu dzwonił, pytając, jak się czuję, czy nie mam gorączki. Czułem się dobrze, ale myślałem, co będzie jak zachoruję. Czy kogoś nie zaraziłem, co z bliskimi. Cały czas miałem kontakt z urzędem, starłem się pracować, czytałem, oglądałem filmy. Ale to odosobnienie jest bardzo obciążające psychicznie. Człowiek jest przyzwyczajony do innego trybu życia. Dzień, dwa można wytrzymać, ale kolejne bardzo trudno. Nie wyobrażam sobie, jak radzą sobie osoby, które muszą tak spędzić 14 dni – mówi samorządowiec.

Burmistrz przypuszcza, że jego i jego współpracowników przed zarażeniem uchronił reżim sanitarny, który został wdrożony w urzędzie już od 9 marca. Powierzchnie mebli, podłogi, były i są dezynfekowane, myte kilka razy dziennie. Panie sprzątające już wówczas wycierały klamki, poręcze. Możliwe, że dlatego wizyta w urzędzie osoby chorej nie miała fatalnych następstw.

Andrzej Podgórski jest burmistrzem Tyszowiec pierwszą kadencję

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

Stella Johnson wróciła do gry po przerwie spowodowanej kontuzją

Polski Cukier AZS UMCS do przerwy prowadził we Wrocławiu, a przegrał ze Ślęzą ponad 20 punktami

Polski Cukier AZS UMCS Lublin został rozgromiony we Wrocławiu. Zespołowi, który aspiruje do medali mistrzostw Polski takie porażki nie przystoją.

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Świetny początek i wygrana Azotów z MMTS Kwidzyn

Azoty Puławy świetnie rozpoczęły mecz w Kwidzynie i ostatecznie pokonały Energę Borys MMTS 35:32

(Po lewej Radosław Dobrowolski, rektor UMCS w Lublinie. Po prawej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.)

Oddział UMCS w Chełmie? Jest porozumienie między prezydentem a rektorem

Włodarz Chełma zadeklarował nawiązanie trwałej współpracy z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Efektem tego porozumienia jest utworzenie Centrum Kompetencji Europejskich w mieście - miejsce, które ma stać się ważnym ośrodkiem edukacji i miejscem pracy w regionie.

Tak obecnie prezentuje się ulica Granatowa w Lublinie

Ulica Granatowa w Lublinie dziurawa jak ser szwajcarski. Niedługo może się to zmienić

Prace projektowe nad ulicą Granatową miały nabrać tempa, jednak mieszkańcy Węglina Południowego jeszcze poczekają na realizację obietnic. Radna Anna Glijer interweniuje w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komfortu użytkowników tej ulicy i dopytuje o miejsca parkingowe. Miasto zapewniało, że prace ruszą, jednak pojawił się duży problem.

Lewart zakończył 2024 rok porażką

KS Wiązownica pokonał Lewart Lubartów w meczu o sześć punktów

Na koniec 2024 roku i na początek rundy wiosennej Lewart zagrał bardzo ważne spotkanie w Wiązownicy. Przed pierwszym gwizdkiem obie ekipy w tabeli dzieliło pięć punktów. Beniaminek z Lubartowa miał szansę, żeby znacznie ten dystans zmniejszyć. Niestety, goście przegrali 0:2. A to oznacza, że przerwę w rozgrywkach przezimują na przedostatnim miejscu.

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?
wybory prezydenckie

Rafał Trzaskowski kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. Co myślą o tym wyborze lubelscy politycy?

Radosław Sikorski w starciu z Rafałem Trzaskowskim, tym żyła polska scena polityczna od kilku dni. Dzisiaj to, kto będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na urząd prezydenta RP jest już jasne. Co o wyborze prezydenta Warszawy na kandydata myślą politycy z naszego regionu?

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Nieudane pożegnanie Wisły Puławy ze swoimi kibicami

Po blisko dwóch tygodniach przerwy Wisła Puławy wróciła do walki o punkty. Jednak w ostatnim w 2024 roku na swoim stadionie podopieczni trenera Macieja Tokarczyka nie dali swoim kibicom powodów do radości. Marcin Stromecki i spółka przegrali aż 0:4

Nagrodzeni uczniowie III edycji programu "Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie".

Nauka przez działanie. Startuje IV edycja programu „Aktywni Błękitni”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ponownie zaprasza do udziału w ogólnopolskim programie „Aktywni Błękitni - szkoła przyjazna wodzie”. Na uczestników czekają warsztaty, wycieczki - a dla najlepszych - konkursy z nagrodami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium