Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 marca 2022 r.
21:47

Trzeba kierować uchodźców dalej. W Lublinie się wszyscy nie zmieszczą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Dworzec PKP w Lublinie
Dworzec PKP w Lublinie (fot. Dominik Smaga)

Potrzebna jest relokacja uchodźców w głąb kraju – twierdzą władze Lublina, spodziewając się kolejnej fali osób uciekających z Ukrainy. Próby skierowania uchodźców do innych miast, o czym świadczą sceny z lubelskiego dworca, to na razie partyzantka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Uchodźcy, którzy przekraczają granicę, muszą od razu wiedzieć, gdzie jadą – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, jednego z miast najbardziej obleganych przez uchodźców z Ukrainy. – Tak, jak my, samorządy, stawiamy do dyspozycji swoje zasoby, tak samo i rząd powinien dać do dyspozycji swoje. Myślę o pensjonatach, hotelach, bynajmniej nie pięciogwiazdkowych, tylko tych, które są.

>>Samorządy robią, co mogą. Gdzie pomoc państwa?<<

Żuk powołuje się na słowa prezydenta Szczecina, który stwierdza, że rządowe ośrodki wypoczynkowe w województwie zachodniopomorskim świecą pustkami, choć mogłyby się stać schronieniem dla uchodźców.

– To lepsze rozwiązanie niż lokowanie ich w salach gimnastycznych czy halach sportowych. Oni tu nie będą przez kilka dni lub tydzień. Zostaną dłużej, patrząc na działania wojenne, które prowadzą Rosjanie – ocenia prezydent Lublina. Uważa, że należy nakłaniać uchodźców do wybierania bardziej odległych miast, takich jak Szczecin, Kołobrzeg lub Gdańsk. – My im mówimy „w Kołobrzegu macie świetne warunki”, ale oni nic nie wiedzą o Kołobrzegu i oni się tego boją, dlatego trzeba z nimi rozmawiać i ich przekonywać.

Na razie próby przekierowania uchodźców do miast, w których może być luźniej, to oddolna, nieudolna partyzantka, co dobrze obrazuje dzisiejsza sytuacja z Dworca Głównego PKP w Lublinie. Osoby starające się zarządzać panującym tutaj chaosem martwiły się o to, by uchodźcy zgromadzeni na terenie dworca nie wsiedli masowo w wieczorny pociąg jadący do Warszawy, bo stolica już teraz ma problem z pomieszczeniem osób uciekających przed wojną.

– Przecież tam będzie to samo, co tutaj – mówi jedna z osób w jaskrawych kamizelkach. Chwilę później zaczynają się poszukiwania tłumacza, który zachęci zgromadzonych do wybrania innego pociągu. Kilka minut później w holu dworca staje człowiek z megafonem i informuje o czekających na peronie wagonach pociągu do Krakowa. Nie widać jednak, by zachęta podziałała. Ze strony personelu słychać za to zmartwienie, że „dworzec się zatka”.

Lublin od kilku dni apeluje o stworzenie systemowych rozwiązań służących równomiernemu rozmieszczeniu osób, które uciekają z Ukrainy przed wojną.

– Jeśli spodziewamy się drugiej fali uchodźców, a trudno się jej nie spodziewać, to już dzisiaj po stronie rządowej zarządzanie kryzysowe powinno rozwiązać ten problem – dodaje Żuk, który opowiada się za tym, by pociągi od razu wiozły uchodźców do dalszych miejsc, by ich podróże nie odbywały się za pośrednictwem Lublina i Warszawy.

Osobnym problemem są pieniądze. Lubelski Ratusz liczy na to, że rząd pokryje mu wydatki na czasowe zakwaterowanie uchodźców, bo na razie to miasto organizuje takie noclegownie. Obawia się jednak, że pieniądze od rządu okażą się za małe.

– Nie wiem, jaka to będzie kwota w odniesieniu tych umów, które podpisaliśmy z uczelniami, jeśli chodzi o przejęte akademiki, czy z hotelem, w którym również lokujemy rodziny ukraińskie – dodaje prezydent. – Spór między nami a rządem jest, bo nie wyobrażamy sobie, że ta kwota nie będzie odzwierciedlała kosztów. 40 zł absolutnie nie pokryje kosztów. W tym może się mieścić koszt wyżywienia.

Problem z dworcem

Osobnym problemem do rozwiązania na Dworcu Głównym PKP jest system komunikatów głosowych. – Od czwartku wszystkie pociągi na stacji Lublin Główny zapowiadane są także w języku ukraińskim – zapewnia Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Sprawdziliśmy, to prawda, ale komunikaty w języku ukraińskim słychać tylko na peronach, tymczasem uchodźcy z walizkami przebywają przede wszystkim w pomieszczeniach, a tu w piątkowe popołudnie było słychać tylko polskie zapowiedzi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Por. rez. Damian Duda od trzech lat działa na pierwszej linii frontu, zapewniając pomoc rannym żołnierzom

Na pierwszej linii frontu: Czy Ukraińcy zgodzą się na ultimatum, jakie im postawi Putin

Mija trzecia rocznica pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Nasi sąsiedzi już od 10 lat walczą z wojskami Federacji Rosyjskiej. O konflikcie rozmawiamy z por. rez. Damianem Dudą, medykiem pola walki, który od początku działa na pierwszej linii frontu, zabezpieczając ewakuację rannych żołnierzy. Ze swoimi ludźmi operował m.in. w Bachmucie czy Mikołajowie.

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie
8 marca 2025, 19:00

Trupa Trupa na jedynym koncercie w Lublinie

Ich muzykę w swojej audycji prezentował sam Iggy Pop. Natomiast singiel „Dream About” wydała legendarna amerykańska wytwórnia niezależna, Sub Pop. To Trupa Trupa, która wystąpi 8 marca w Klubie Muzycznym CSK.

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu – sprawdź, co powinieneś wiedzieć!

Ubezpieczenie samochodu to kluczowy element odpowiedzialności każdego kierowcy. Poznaj różne rodzaje ubezpieczeń, ich znaczenie oraz zalety, jakie niosą ze sobą dla Ciebie i Twojego pojazdu.

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe 10m3 czy to najlepsza opcja dla twojego domu?

Szambo betonowe o pojemności 10m3 to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań na działkach bez dostępu do kanalizacji. Jest trwałe, pojemne i relatywnie tanie w porównaniu do bardziej zaawansowanych systemów odprowadzania ścieków. Czy jednak rzeczywiście jest to najlepszy wybór dla Twojej posesji? W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom szamba betonowego 10m3 oraz sprawdzimy, dla kogo będzie ono idealnym rozwiązaniem.

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem – stylowe i praktyczne rozwiązanie dla klubów oraz firm

Czapki z daszkiem od lat stanowią popularne nakrycie głowy, które łączy funkcjonalność z estetyką, stając się nieodłącznym elementem codziennych stylizacji oraz praktycznym dodatkiem w wielu sytuacjach. Dzięki swojej wszechstronności sprawdzają się zarówno latem jako ochrona przed słońcem, jak i w chłodniejsze dni jako zabezpieczenie przed deszczem i wiatrem. To nie tylko modny dodatek, ale również skuteczny sposób na promocję marki czy drużyny sportowej. Producent czapek z daszkiem oferuje wiele rozwiązań, które można dostosować do potrzeb zleceniodawców – od klubów sportowych, przez firmy promujące swoją działalność, aż po entuzjastów streetwearowego stylu, dla których czapki męskie stanowią element podkreślający indywidualny charakter.

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Leżał ranny przy ulicy. Bobra uratowali policjanci

Walczą nie tylko z przestępczością -policjanci ze Świdnika pomogli rannemu bobrowi.

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli
film

Lublin będzie piął się w górę czy poszerzy swoje granice? Problemy nowych osiedli

W dzisiejszym programie Dzień Wschodzi rozmawiamy z radnym Marcinem Bubiczem (klub prezydenta Krzysztofa Żuka), przewodniczącym komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska w Radzie Miasta

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznym Lamborghini Engstler Motorsport

Wielki krok dla Szymona Ładniaka

Szymon Ładniak został kierowcą fabrycznego zespołu Lamborghini Engstler Motorsport i będzie ścigać się w serii GT Masters.

Rafał Brzoska na spotkaniu z premierem

Szef InPostu zaprosił prezydenta Chełma do swojego zespołu

Prezydent Jakub Banaszek dołączył do zespołu biznesmena Rafała Brzoski. To grono ma opracować szeroko rozumiane propozycje deregulacji poprawiające warunki dla przedsiębiorców.

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

Legion Ukraiński w Lublinie. Półtora tysiąca ochotników

W Lublinie działa jedyne centrum rekrutacyjne dla ochotników do Legionu Ukraińskiego. Do naboru zgłosiło się dotychczas ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy z całego świata. Kilkudziesięciu podpisało już umowy z armią i rozpoczęło szkolenie. Kolejne kontrakty zostaną podpisane jeszcze w lutym

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty